X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ceny prądu: Komisja Europejska może się nie zgodzić na rządowe wsparcie dla koncernów

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 17:01
Nie wiadomo, czy ceny prądu w Polsce pozostaną na niezmiennym poziomie. Zdaniem ekspertów, Komisja Europejska może nie zgodzić się, by polski rząd wypłacał rekompensaty firmom energetycznym.
Czy rekompensaty dla koncernów energetycznych zakwalifikowane zostaną jako pomoc publiczna?
Czy rekompensaty dla koncernów energetycznych zakwalifikowane zostaną jako pomoc publiczna?Foto: shutterstock, lovelyday12

− Jest bardzo prawdopodobne, że Komisja Europejska wyrazi sprzeciw wobec decyzji polskiego rządu o wprowadzeniu rekompensat – mówił w radiowej Jedynce Bartłomiej Derski, dziennikarz portalu wysokienapiecie.pl.

Komisja Europejska orzekała już przeciwko regulacji cen

I przypomina, że były już orzeczenia mówiące o tym, że jakakolwiek regulacja cen, zwłaszcza dla biznesu, jest,  zgodnie z unijnymi traktatami, niedozwolona.

−  Więc wszystko wskazuje na to, że rząd polski będzie musiał uzyskać notyfikację w Komisji Europejskiej w tej sprawie, zresztą sama Komisja wysłała już pismo z prośbą o takie działanie – mówi gość radiowej Jedynki.

Do tego dochodzą koszty uprawnień do emisji CO2

I dodaje, że na cenę energii elektrycznej oprócz akcyzy i opłaty przejściowej ma także wpływ koszt uprawnień do emisji CO2 podkreśla dziennikarz.

Wyjaśnia, że wciąż musimy kupować uprawnienia do emisji CO2, a tych ostatnio jest coraz mniej na rynku i ich ceny w ostatnich miesiącach poszły ostro w górę.

− To przekłada się na ceny energii elektrycznej na rynku hurtowym – mówi Bartłomiej Derski.

Rekompensaty dla koncernów zakwalifikowane jako pomoc publiczna?

− Rekompensaty wypłacane firmom energetycznym mogą zostać zakwalifikowane jako pomoc publiczna, czego zabrania prawo UE - mówi Joanna Maćkowiak-Pandera z Forum Energii.

I wyjaśnia, że istotą jest, aby wszystkie podmioty w Unii Europejskiej były traktowane równo, i Komisja Europejska ma kompetencje aby określić, czy to jest pomoc publiczna.

Firmy energetyczne mogą mieć problem?

− My uważamy, że takie ryzyko istnieje, choć w przypadku pomocy dla gospodarstw domowych i dużych przedsiębiorstw takie ryzyko jest mniejsze, ale w przypadku małych i średnich odbiorców działania rządu mogą zostać uznane za pomoc publiczną - mówi ekspertka.

I dodaje, że wtedy możemy mieć do czynienia z dużym chaosem, gdyż rozwiązania prawne weszły już w życie, a wtedy firmy będą zmuszone do zwrotu pieniędzy, co nie będzie dla nich korzystne.

Przypomnijmy, że od nowego roku obowiązuje ustawa, która zmienia m.in. przepisy o podatku akcyzowym.  Zakłada m.in. obniżkę akcyzy na prąd z 20  do 5 zł/MWh, obniżkę opłaty przejściowej o 95 proc., oraz rekompensaty dla firm energetycznych.

Tomasz Matusiak, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ceny prądu: rząd obniży akcyzę i opłatę przejściową. W piątek ustawy w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2018 20:51
Sejm i Senat zajmą się w piątek projektem ustawy, która ma zapobiec podwyżkom rachunków za prąd. Przewiduje ona obniżenie akcyzy na energię elektryczną oraz zmianę stawki opłaty przejściowej. Zmniejszenie tych danin ma sprawić, że rachunki za prąd dla gospodarstw domowych oraz małych firm nie zmienią się.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cena prądu: za co płacimy?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 11:56
Gdy otrzymujemy rachunek za prąd, to warto wiedzieć, że nie odzwierciedla on li tylko stanu zużycia energii – w gospodarstwie domowym, firmie czy instytucji, ale jak w soczewce, obrazuje system gospodarczy i podatkowy, obejmujący jedną z najważniejszych branż w każdym kraju, jaką jest energetyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisja Europejska chce sprawdzić polską ustawę o cenach energii pod kątem pomocy publicznej

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 14:31
Komisja Europejska oczekuje, że polskie władze przekażą do notyfikacji ustawę dotyczącą cen energii w Polsce - poinformowała w czwartek w Brukseli rzeczniczka tej instytucji Mina Andreewa. Chodzi o nową ustawę obniżającą ceny energii elektrycznej w Polsce, która weszła w życie 1 stycznia. 
rozwiń zwiń