X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ceny prądu: URE chce sprawozdań od sprzedawców prądu

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 12:38
Trwa walka o niskie ceny prądu w 2019 r.:  URE żąda od sprzedawców prądu comiesięcznych sprawozdań dotyczących kontraktów, koncerny i dystrybutorzy, którzy złożyli w ubiegłym roku wnioski do Urzędu Regulacji Energetyki o nowe taryfy, analizują ustawę ws. cen prądu i czekają na rozporządzenia wykonawcze. W tym czasie do gospodarstw domowych docierają nowe cenniki.
Trwa walka o niskie ceny prądu w 2019 r.
Trwa walka o niskie ceny prądu w 2019 r.Foto: shutterstock, Ale059

Minister energii powołał w ostatni wtorek specjalny zespół do spraw wdrożenia rozwiązań funkcjonalnych dla odbiorców energii elektrycznej, wprowadzonych ustawą ws. cen prądu z 28 grudnia.

Ustawa przyjęta 28 grudnia obniża akcyzę na prąd, redukuję opłaty przejściowej i rekompensaty dla dostawców energii

Przypomnijmy, Sejm przyjął 28 grudnia ustawę, a 29 grudnia - podpisał ją prezydent, która miała doprowadzić do nie podnoszenia cen prądu w 2019 r. Zakłada ona obniżenie akcyzy, redukcje tzw. opłaty przejściowej i rekompensaty dla zakładów energetycznych.

Ustawa nakazuje stosowanie w 2019 r. cen energii na poziomie z połowy 2018 r.

Zgodnie z ustawą, sprzedawcy energii elektrycznej do odbiorców końcowych w roku 2019 są zobowiązani do zaoferowania cen na poziomie z połowy 2018 roku. Ustawa przewiduje, że umowy zawarte w II połowie 2018 r., jeżeli przewidują podwyżki cen energii elektrycznej - muszą być zmienione do 31 marca 2019 r.

Dostawcy energii tymczasem rozsyłają zawiadomienia o nowych cennikach

Tymczasem do wielu odbiorców indywidualnych w Warszawie docierają od sprzedawców energii nowe cenniki. Firma Innogy rozesłała powiadomienia o podwyżce taryf.

Dzisiaj firma tłumaczy, że zawiadomienia zostały wysłane przed uchwaleniem ustawy, a podniesione cenniki to efekt dużego wzrostu cen energii na rynku hurtowym. I obecnie analizuje rozwiązania przyjęte w Ustawie o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw i czeka na stosowne rozporządzenie Ministerstwa Energii.

Przypomina, że wg ustawy, ma czas do 30 stycznia 2019 na podjęcie odpowiednich działań w zakresie stosowanych cenników.

W zamieszczonym na stronach internetowej komunikacie deklaruje, że jej klienci zostaną poinformowani, jeżeli będą wprowadzane zmiany w tym obszarze i prosi o regulowanie płatności zgodnie z aktualnymi dokumentami rozliczeniowymi.

URE chce szczegółowych informacji od spółek obrotu nt. zakupów energii elektrycznej

Tymczasem prezes Urzędu Regulacji Energetyki wezwał 36 wybranych spółek obrotu, sprzedających energię elektryczną do odbiorców końcowych, do składania comiesięcznych, szczegółowych informacji o zakupie energii.

Jak czytamy w komunikacie URE, spółki mają obowiązek przesłać miesięczne dane na specjalnym formularzu do 5. dnia kolejnego miesiąca.

Spółki obrotu energii muszą informować o zawartych kontraktach, cenach, okres dostaw objętych umową

W formularzu mają wykazać każdy zawarty kontrakt, oddzielnie, jeżeli zawarte zostało kilka umów z jednym kontrahentem.

W przypadku, gdy dana spółka obrotu zawarła umowę ramową, w ramach której zawierane są porozumienia transakcyjne, określające na pewien okres wolumeny i ceny energii elektrycznej, należy podać dane wynikające z zapisów każdego porozumienia transakcyjnego.

 Muszą też podać okres dostawy energii elektrycznej jaki obejmuje umowa.

"Wybrane przedsiębiorstwa energetyczne, którym udzielono koncesji na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu energią elektryczną mają obowiązek wypełniania i przesłania Prezesowi URE Informacji zbiorczej (...) dotyczącej zakupu energii elektrycznej przez spółki obrotu" - brzmi informacja, opublikowana przez URE.

Działanie to uzasadniono "obowiązkiem Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w zakresie monitorowania funkcjonowania krajowego rynku energii elektrycznej oraz przedsiębiorstw energetycznych", wynikającym z ustawy Prawo energetyczne.

Obowiązkiem objęto 36 spółek, w tym cztery koncerny energetyczne

Wśród wskazanych 36 spółek znalazły się cztery największe koncerny energetyczne i spółki z ich grup kapitałowych, zajmujące się sprzedażą do klientów końcowych oraz szereg innych, niezależnych sprzedawców, działających na polskim rynku.

Spółki muszą też przekazywać informacje o profilu sprzedaży, mocy zakontraktowanej, wolumenie i cenie jednostkowej wynikającej z zapisów umowy. W przypadku, gdy w umowie określony jest jedynie wzór na obliczenie ceny w zależności od zmian różnych czynników, której ustalenie nie wymaga zawarcia porozumienia transakcyjnego lub aneksowania umowy, należy podać prognozowaną cenę i formułę cenową.

Pracuje specjalny zespół, który ma wdrożyć ustawę

W ostatni wtorek Minister energii Krzysztof Tchórzewski podpisał zarządzenie powołujące Zespół do spraw wdrożenia rozwiązań funkcjonalnych dla odbiorców energii elektrycznej, wprowadzonych ustawą ws. cen prądu z 28 grudnia.

Jak wyjaśniło ME, głównym zadaniem zespołu będzie "przygotowanie mechanizmów i narzędzi służących do wdrożenia przepisów ustawy". Dotyczy to m.in. zawartych umów, również na podstawie przepisów o zamówieniach publicznych.

Jak wyjaśniło ME, głównym zadaniem Zespołu będzie "przygotowanie mechanizmów i narzędzi służących do wdrożenia przepisów ustawy". Dotyczy to m.in. zawartych umów, również na podstawie przepisów o zamówieniach publicznych.

W skład Zespołu wejdą przedstawiciele Ministerstwa Energii, Urzędu Regulacji Energetyki, Urzędu Zamówień Publicznych, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz reprezentanci stowarzyszeń sprzedawców i dystrybutorów energii elektrycznej.

NRG, URE, PAP, IAR,  jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cena prądu: za co płacimy?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 11:56
Gdy otrzymujemy rachunek za prąd, to warto wiedzieć, że nie odzwierciedla on li tylko stanu zużycia energii – w gospodarstwie domowym, firmie czy instytucji, ale jak w soczewce, obrazuje system gospodarczy i podatkowy, obejmujący jedną z najważniejszych branż w każdym kraju, jaką jest energetyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile zapłacisz za prąd w w 2019? Sprawdź

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2018 13:32
Uchwalona w piątek przez Sejm nowelizacja ustawa zapobiegająca podwyżkom cen prądu w 2019 r., obniżająca akcyzę i opłatę przejściową, zakłada, że od 1 stycznia 2019 r. ceny za prąd zostają utrzymane na poziomie z 30 czerwca 2018 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ceny prądu w 2019 roku nie wzrosną – prezydent podpisał ustawę

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2018 14:44
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, dzięki której nie wzrosną rachunki za prąd. Przewiduje ona m.in. obniżkę akcyzy za energię elektryczną oraz zmniejszenie opłaty przejściowej - poinformował w niedzielę rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ceny prądu: Komisja Europejska może się nie zgodzić na rządowe wsparcie dla koncernów

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 17:01
Nie wiadomo, czy ceny prądu w Polsce pozostaną na niezmiennym poziomie. Zdaniem ekspertów, Komisja Europejska może nie zgodzić się, by polski rząd wypłacał rekompensaty firmom energetycznym.
rozwiń zwiń