more_horiz
Gospodarka

Kończą się konsultacje założeń strategii energetycznej. Ekspert: mamy problem

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 08:44
We wtorek kończą się konsultacje społeczne w sprawie projektu założeń polityki energetycznej Polski do 2040 roku. Zakłada on, że w najbliższych latach nasza energetyka będzie opierać się na węglu. Dziś węgiel ma 80-procentowy udział w produkcji energii, a w 2030 roku ma to być 60 procent. A to, jak ocenia Maciej Stańczuk z Konfederacji Lewiatan, będzie się wiązało z problemami.
Audio
  • W sprawie energetyki idziemy na kolizję z UE? (Błażej Prośniewski/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, yuttana Contributor Studio

Jak mówił ekspert, te problemy wynikają z unijnej polityki klimatycznej i tzw. pakietu zimowego, który powoduje, że jakiekolwiek elektrownie oparte na spalaniu węgla są po prostu nierentowne, nawet jeżeli zastosujemy w nich najnowocześniejsze technologie.

- Dając sobie cel w 2030 roku, że polski miks energetyczny będzie oparty w 60 procentach na węglu, to jest to całkowicie niespójne z unijną polityką energetyczną. Jak ten problem zostanie rozwiązany - nie wiemy. Ten projekt, jeśli zostanie przyjęty, stawia nas na ścieżce kolizyjnej z Unią Europejską, powoduje realne problemy w działalności inwestycyjnej polskich koncernów energetycznych. Najbardziej oczywisty przykład to rozbudowa elektrowni w Ostrołęce, która jest po prostu nieopłacalna. Bardzo trudno jest zarządom spółek energetycznych podpisać się pod decyzją o inwestycji w projekt, który 'nie spina się finansowo'. Jak rząd będzie chciał ten dylemat rozwiązać - to jest to pytanie - powiedział Maciej Stańczuk.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, Błażej Prośniewski, md

Zobacz więcej na temat: energetyka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ceny prądu: Komisja Europejska może się nie zgodzić na rządowe wsparcie dla koncernów

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 17:01
Nie wiadomo, czy ceny prądu w Polsce pozostaną na niezmiennym poziomie. Zdaniem ekspertów, Komisja Europejska może nie zgodzić się, by polski rząd wypłacał rekompensaty firmom energetycznym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Kurtyka: redukcja emisji CO2 jest w interesie całej planety

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 20:30
- Szczyt klimatyczny w Katowicach był dopełnieniem ustaleń z Paryża z 2015 r. - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 o zakończonym szczycie COP24 Michał Kurtyka, wiceminister środowiska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Energa: nie rozważa się finansowania Ostrołęki C z funduszy JSW

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 16:02
W modelu finansowania budowy bloku Ostrołęka C nie było i nie jest rozważane zaangażowanie w jakikolwiek sposób funduszu stabilizacyjnego Jastrzębskiej Spółki Węglowej - poinformowała w piątek Energa, współinwestor Ostrołęki C.
rozwiń zwiń