more_horiz
Gospodarka

W niedzielę do Polski ma dotrzeć kolejna dostawa gazu skroplonego

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 12:04
W niedzielę - 27 stycznia - terminal gazu skroplonego odbierze dostawę LNG. Będzie to 50. ładunek surowca zakupiony przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Dostawa będzie pochodziła ze Stanów Zjednoczonych.
Audio
  • W niedzielę do Polski ma dotrzeć kolejna dostawa gazu skroplonego - relacja Krystyny Prostak (IAR)
Gazowiec na morzu
Gazowiec na morzuFoto: shutterstock, VladSV

Jak poinformował PGNiG, metanowiec o nazwie Iberica Knutsen transportuje blisko 57 tys. ton LNG z portu Sabine Pass w USA. Po regazyfikacji, czyli ogrzaniu da to ok. 75 mln m3 gazu ziemnego. To tyle, ile zużywa średnio cała Polska przez cztery dni latem lub jeden dzień zimą.

Od czasu komercyjnego otwarcia terminala w Świnoujściu w czerwcu 2016 roku do Polska przyjęła dostawy gazu skroplonego z Kataru, Norwegii, Stanów Zjednoczonych.

Metanowce zawijały do Świnoujścia ze średnią częstotliwością dwa razy w miesiącu. Łącznie z niedzielną dostawą, spółka sprowadzi łącznie 5 miliardów 700 milionów metrów sześciennych gazu.

W grudniu ubiegłego roku poinformowano, że terminal będzie rozbudowany. Po rozbudowie moc regazyfikacyjna gazoportu zwiększy się o połowę, czyli do 7,5 mld metrów sześciennych.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, IAR, md

Zobacz więcej na temat: gaz LNG energetyka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowa umowa z Amerykanami. PGNiG będzie kupował gaz z USA

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 12:00
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarło umowę długoterminową na dostawy gazu skroplonego LNG z firmą Port Arthur LNG, LLC - poinformowała spółka. Kontrakt zakłada zakup przez PGNiG ok. 2 mln ton LNG rocznie przez 20 lat.
rozwiń zwiń