X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Co z polską elektrownią atomową? Amerykanie mają pomysł na obniżkę kosztów

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 08:37
Są sposoby na obniżenie kosztów budowy elektrowni jądrowej - tak twierdzą autorzy raportu z Massachusetts Institute of Technology. Ich zdaniem zainwestowanie w wiele bloków elektrowni pozwoli zredukować koszty.
Audio
  • Jak obniżyć koszty atomu? Amerykanie mają pomysł (Marcin Jagiełowicz/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Bartłomiej Derski z portalu Wysokie Napięcie mówi, że na razie nie mamy jednak żadnej konkretnej oferty. Dodaje, że seryjna produkcja elektrowni atomowych przyczyniłaby się do spadku kosztów budowy kolejnych obiektów.

- I to jest przewidziane w polskiej polityce energetycznej, bo rząd nie chce poprzestawać na jednym reaktorze, ale chce mieć ich całą serię. One miałyby się pojawiać co 2-3 lata i wtedy jest pewne, że każdy kolejny byłby tańszy, ale nie ma pewności, o ile byłby tańszy i jakie byłyby koszty pierwszego. Na razie zresztą nie ma żadnej oferty dla Polski w tej sprawie, bo jesteśmy na wcześniejszym etapie - mówi ekspert.

Drogi atom

Bartłomiej Derski zwraca przy tym uwagę, że wysokie koszty to główna bariera dla rozwoju atomu.  Dodaje, że kontrakt w Wielkiej Brytanii opiewa w przeliczeniu na 500 zł za megawatogodzinę.

Tymczasem w przypadku farm koszt wynosi około 200 zł. Receptą ma być silne państwowe wsparcie - mówi Bartłomiej Sawicki, dziennikarz Biznes Alert. Zastrzega jednak, że nie wiadomo, jak by to wsparcie miało wyglądać, zwłaszcza że nie tak łatwo jest zrekompensować 300 zł różnicy na megawatogodzinie.

Pomorze... i Bełchatów?

Przy prezentacji raportu powrócił też temat lokalizacji elektrowni. Zasugerowano, że jedną z lokalizacji ma być Bełchatów. Tymczasem, jak przypomina Bartłomiej Sawicki, wiemy już, że jedna z elektrowni powstanie na Pomorzu.
 
Zdaniem autorów raportu atom jest teraz dyskryminowany w stosunku do odnawialnych źródeł energii. Tymczasem oba źródła powinny się uzupelniać w ramach jednego misku energetycznego. Według Polityki Energetycznej Państwa pierwszy blok elektrowni jądrowej ma zacząć pracować za 14 lat.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Marcin Jagiełowicz, md

Zobacz więcej na temat: energetyka elektrownia atomowa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Debata Poranka. Atom przyszłością polskiej energetyki?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2018 09:23
- Stoimy dziś, jako kraj, w przededniu rewolucji energetycznej - ocenił w Debacie Poranka Maciej Chudkiewicz, publicysta. W Polskim Radiu 24 o polityce energetycznej państwa mówili również Grzegorz Łaguna z Superstacji i Miłosz Lodowski, komentator. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister energii: projekt polityki energetycznej państwa może być przyjęty jak najszybciej

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 15:55
Wiceminister energii Tomasz Dąbrowski uważa, że nie ma przeszkód, by dokument "Polityka Energetyczna Polski" został przyjęty jak najszybciej. We wtorek, 15 stycznia, mija termin zgłaszania uwag do tego projektu.
rozwiń zwiń