X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Firmy sprzedające prąd czekają na rekompensaty za brak podwyżek cen energii

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 09:21
Firmy energetyczne w dalszym ciągu nie wiedzą, ile pieniędzy dostaną w ramach rekompensaty za zamrożenie cen energii.
Audio
  • Firmy energetyczne w dalszym ciągu nie wiedzą, ile pieniędzy dostaną w ramach rekompensaty za zamrożenie cen energii. O wątpliwościach dotyczących rekompensat mówi w Polskim Radiu 24 Daria Kulczycka z Konfederacji Lewiatan. /Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Formuły do wyliczania rekompensat są zbyt skomplikowane i niejasne. Nie uwzględniają też sytuacji różnych spółek obrotu - np. tego, czy są w ramach grupy kapitałowej czy poza nią.
Formuły do wyliczania rekompensat są zbyt skomplikowane i niejasne. Nie uwzględniają też sytuacji różnych spółek obrotu - np. tego, czy są w ramach grupy kapitałowej czy poza nią. Foto: shutterstock, yuttana Contributor Studio

Szczegóły miało określać rozporządzenie do ustawy o cenach prądu. W poniedziałek zakończyły się bardzo krótkie konsultacje tego projektu.

− Na razie projekt rozwiewa tylko część wątpliwości - mówi Daria Kulczycka z Konfederacji Lewiatan.

Jak wyjaśnia, gdy dla odbiorców sprawa jest jasna, zarówno jeśli chodzi o gospodarstwa domowe jak i firmy, gdyż ceny jednostkowe są ustalone, to sprzedawcy energii wciąż nie wiedzą jakie i kiedy dostaną rekompensaty.

Sprzedawcy prądu będą występować o rekompensaty

− Nie ma wątpliwości, że będą one o rekompensaty występować, gdyż energię kupowali po cenie wyższej, a są zobowiązani do jej sprzedaży po cenie niższej – wyjaśnia gość Polskiego Radia 24.

Niejasne formuły obliczania rekompensat

I dodaje, że formuły do wyliczania rekompensat są zbyt skomplikowane i niejasne. Nie uwzględniają też sytuacji różnych spółek obrotu - np. tego, czy są w ramach grupy kapitałowej czy poza nią.

To sprawia, że w zależności jak będą klasyfikowane rekompensaty, pokryją one straty na sprzedaży prądu albo nie, dodatkowo akcyza liczona jest dwukrotnie.

− Mam nadzieję, że te uwagi i wątpliwości zostaną wyjaśnione i ostatecznie rozporządzenie będzie precyzyjne – mówi Daria Kulczycka.

Czy starczy 6 mld zł na rekompensaty?

Na rekompensaty ma być przeznaczone 6 mld zł. Szacuje się, że może być potrzebne dwa razy więcej.

Spółki energetyczne wstrzymują się z zawieraniem nowych umów


Niepewność co do tego, na ile rekompensaty pokryją straty, sprawia, że spółki energetyczne nie są zainteresowane zawieraniem nowych umów na sprzedaż prądu z firmami, którym dotychczasowe umowy wygasają.

Zdaniem ekspertki Konfederacji Lewiatan, istnieje też ryzyko, że spółki energetyczne będą wypowiadały umowy, jeśli straty związane z zakupem droższej energii będą przewyższać zyski ze sprzedaży prądu po cenach z zeszłego roku.

Karolina Mózgowiec, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak