X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Za 4 lata pożegnamy się z Gazpromem: rosyjski gaz zastąpi LNG i gaz ze złóż norweskich oraz krajowy surowiec

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 12:27
Już za cztery lata Polska ma szanse na pożegnanie z Gazpromem, jeszcze dekadę temu najważniejszym dostawcą gazu do Polski. Jeżeli do 2023 roku zostanie ukończony gazociąg Baltic Pipe, który da nam rocznie 10 mld m sześc. gazu, gazoport LNG w Świnoujściu da 7,5 mld m sześc., a produkcja krajowa gazu wyniesie 4,5 mld m sześc.,  to import surowca z Rosji nie będzie już właściwie potrzebny.
Audio
  • Rozbudowa gazoportu w Świnoujściu poprawi bezpieczeństwo energetyczne Polski, uważa prezes spółki Polskie LNG, która zarządza terminalem, Paweł Jakubowski. /IAR/.
  • Prezes spółki dodał, że rozbudowa terminala ma również znaczenie dla innych państw w regionie./IAR/.
  • Prezes Polskiego LNG - rozbudowa gazoportu poprawi bezpieczeństwo energetyczne./IAR/.
  • Baltic Pipe i Gazoport to element realnej dywersyfikacji, mówi Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego./Tomasz Matusiak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Rząd konsekwentnie dywersyfikuje dostawy gazu do Polski. Jednym z najważniejszych elementów tego planu jest budowa i rozbudowa gazoportu oraz budowa gazociągu do złóż norweskich. 

Baltic Pipe i Gazoport to element realnej dywersyfikacji

- Baltic Pipe to element realnej dywersyfikacji - mówił w radiowej Jedynce Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego.

Jak wyjaśnia, realna dywersyfikacja polega na tym, że fizycznie ściągamy gaz z innych kierunków niż Federacja Rosyjska i tu istotną datą jest koniec 2022 roku, kiedy wygasa długoterminowy kontrakt z Gazpromem.

Zarówno gaz z Norwegii oraz gaz z całego świata poprzez Gazoport spowodują, że nasze uzależnienie od gazu z Rosji będzie spadać do zera – mówi Marcin Roszkowski.

Skroplony gaz ziemny LNG sprowadzamy już teraz z USA i Bliskiego Wschodu, kontrakty z tamtejszymi dostawcami podpisane są na kilkanaście lat, a gaz kupowany jest na bardzo korzystnych cenowo warunkach.

Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu eksploatowany jest od 2016 roku

Powstanie terminalu LNG pozwoliło na odbieranie skroplonego gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie, co przyczyniło się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Decyzja o budowie gazoportu zapadła w 2006 roku. Budowa terminalu LNG została uznana przez Radę Ministrów za inwestycję strategiczną dla Polski.

Procesy technologiczne obsługiwane obecnie przez terminal to: rozładunek LNG z tankowca przy nabrzeżu rozładunkowym, procesowe składowanie LNG w zbiornikach, regazyfikacja LNG i wysyłka gazu (NG) do Krajowego Systemu Przesyłowego, załadunek LNG na cysterny samochodowe i ISO-kontenery.

Obecna zdolność przeładunkowa terminalu wynosi 5 mld Nm³ rocznie. Na terenie terminalu zlokalizowane są także dwa kriogeniczne zbiorniki do procesowego magazynowania LNG o pojemności 160 000 m³ każdy.

Trwa rozbudowa terminala

Spółka realizuje obecnie Program Rozbudowy Terminalu LNG, który składa się z czterech elementów:

- dodatkowe instalacje regazyfikacyjne - zwiększające nominalną moc regazyfikacyjną terminalu do 7,5 mld Nm3/rocznie.

- trzeci zbiornik LNG - zwiększający elastyczność pracy instalacji terminalu LNG oraz zapewniający optymalną zdolność procesową składowania surowca.

- instalacja przeładunkowa LNG na kolej - rozszerzająca zakres świadczonych usług o możliwość załadunku kontenerów ISO i cystern kolejowych oraz umożliwiająca dotarcie do nowych potencjalnych klientów.

- dodatkowe nabrzeże statkowe, które umożliwi załadunek i rozładunek zbiornikowców, przeładunek LNG (transshipment) oraz załadunek jednostek bunkrujących LNG i usługę bunkrowania.

Coraz więcej gazu LNG dociera do Polski

Wyraźny wzrost importu skroplonego gazu ziemnego LNG w 2018 roku to przede wszystkim efekt dodatkowej umowy z 2017 roku z Qatargas. Po 2020 roku coroczny import z Kataru wynosić będzie nawet do 2,7 mld m sześc. po regazyfikacji.

Ponadto w 2019 roku dotrą do Polski pierwsze dostawy LNG od Cheniere w ramach zawartych w 2018 roku długoterminowych kontraktów z dostawcami z USA. Dzięki kontraktom na zakup amerykańskiego LNG, w latach 2023-2042, PGNiG będzie dodatkowo corocznie dysponowało portfelem ponad 7,3 mld m sześc. po regazyfikacji (około 5,5 mln ton gazu skroplonego).

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało umowę długoterminową na 24-letnie dostawy LNG z USA od firmy Cheniere Energy. Kontrakt opiewa na dostawy 0,52 mln ton LNG (0,7 mld m sześc. po regazyfikacji) w latach 2019-2022 i ok. 29 mln ton (ok. 39 mld m sześc.) w latach 2023-2042.

Ceny LNG z USA o 20-30 proc. mniejsze niż gazu rosyjskiego

Jak mówił wiceprezes Maciej Woźniak w rozmowie z portalem BiznesAlert.pl, w kontraktach na dostawę LNG warunki cenowe są o 20-30 proc. lepsze niż w kontrakcie jamalskim.

- Cena oparta na indeksie amerykańskim jest zawsze niższa niż w kontrakcie jamalskim. Tu nie ma żadnych kruczków, nie należy doliczać ceny za skroplenie - dodał Woźniak.

Wiceprezes podkreślał, że PGNiG będzie importować gaz LNG ze Stanów Zjednoczonych o ponad 20 proc. tańszy niż gaz obecnie importowany do Polski z Rosji.

W październiku 2018 roku PGNiG zawarło dwie wiążące umowy długoterminowe na dostawy gazu skroplonego z Venture Global Cacasieu Pass oraz Venture Global Plaquemines LNG. Każda z umów zakłada zakup przez PGNiG po około 1 mln ton LNG (tj. około 1,35 mld m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji) rocznie przez 20 lat. Dostawy będą realizowane w formule free-on-board (FOB), czyli odpowiedzialność za ładunek od momentu załadunku bierze na siebie PGNiG. Gaz ma dotrzeć z instalacji, które mają zostać uruchomione nie wcześniej niż w 2022 i 2023 roku, czyli po zakończeniu kontraktu jamalskiego PGNiG z Gazpromem.

Do tego należy dodać dostawy LNG z Kataru, które dzięki aneksowi z maja 2017 roku od początku tego roku docierają w ilości 2 mln ton, czyli 2,7 mld m sześc. po regazyfikacji do 2034 roku.

W 2018 roku PGNiG sprowadziło do Polski ok. 13,53 mld m sześc. gazu ziemnego. Zgodnie z prognozą krajowe wydobycie wyniosło 3,8 mld m sześc.

W 2018 roku udział importu gazu z Rosji spadł do niecałych 67 proc., a udział  importu LNG w imporcie ogółem wzrósł do ponad 20 proc. (w roku 2016 stanowił 8,4 proc.). Resztę importu pokrywa kierunek zachodni i południowy.

W 2018 roku PGNiG sprowadziło ze Wschodu o ponad 0,62 mld m sześc. mniej gazu ziemnego niż w roku 2017 (co stanowi spadek o 6,4 proc.). Import ze Wschodu wyniósł ok. 9,04 mld m sześc. w porównaniu z ok. 9,66 mld m sześc. w 2017 roku.

Import LNG (z Kataru, Norwegii i USA) w 2018 roku wzrósł o prawie 1 mld m sześc. (wzrost o 58,2 proc.) i osiągnął ponad 2,71 mld m sześc. (po regazyfikacji), w stosunku do roku 2017, kiedy sprowadzono ok. 1,72 mld m sześc. LNG (po regazyfikacji).

Do 2022 r. jesteśmy związani umową take or pay z Gazpromem

Klauzula take or pay, zawarta w kontrakcie jamalskim podpisanym jeszcze w połowie lat 90. XX wieku, zobowiązuje PGNiG do płacenia Gazpromowi do końca 2022 roku za około 85 proc. ilości kontraktowych gazu, niezależnie od tego, czy je do Polski sprowadzimy, czy nie.

- Zakupy takie musimy więc kontynuować jeszcze przez cztery lata, ale staramy się je zmniejszać do wymaganego kontraktem progu. Tym bardziej że gaz w ramach kontraktu jamalskiego sprzedawany jest do Polski na nierynkowych warunkach - toczymy w tej sprawie od kliku lat spór przed Trybunałem Arbitrażowym w  Sztokholmie. Dodatkowo ciągle działamy pod ryzykiem niezapowiedzianych przerw w dostawach ze Wschodu, z czym mieliśmy już wielokrotnie do czynienia - mówił Maciej Woźniak, wiceprezes zarządu PGNiG SA ds. handlowych.

- Naszym obecnym priorytetem jest więc równoległe budowanie alternatywnego, długoterminowego portfela bezpiecznych dostaw od roku 2023, opartego na rynkowych zasadach i cenach. Portfel ten oparty będzie zarówno o LNG, jak i gaz z norweskiego szelfu sprowadzony gazociągiem Baltic Pipe - dodał Woźniak.


NRG, IAR, PAP, PGNiG, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy Baltic Pipe będzie przeciwwagą dla Nord Stream 2?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 10:20
Baltic Pipe coraz bliżej. W ostatni piątek spółki Gaz-System i Energinet dopełniły ostatnich formalności. Jeśli sprawdzi się optymistyczny scenariusz to za trzy lata gazociąg będzie gotowy. Budowa ma ruszyć za około półtora roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teresa Wójcik: dzięki zakupowi gazu z USA wchodzimy do światowego obrotu tym surowcem

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 09:43
- Ceny gazu będą takie jak na amerykańskim rynku pierwotnym. Na pewno nie będą się wiązać z niestabilnymi cenami ropy na rynkach światowych - mówiła w Polskim Radiu 24 Teresa Wójcik z portalu Biznesalert.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Do Świnoujścia dotrze pięćdziesiąta dostawa gazu skroplonego

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 07:33
Dziś do Terminala LNG imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu dotrze metanowiec z pięćdziesiątą dostawą skroplonego gazu ziemnego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

PGNiG dywersyfikuje dostawy gazu do Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 19:00
O postępującej dyweryfikacji dostaw gazu do Polski, mówił Prezes PGNiG Piotr Woźniak, który był gościem audycji Bardzo Ważny Projekt radiowej Trójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Naimski: chcemy na stałe uniezależnić się od rosyjskiego dyktatu

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 08:51
- Gazociąg Baltic Pipe to element długoterminowej strategii uniezależnienia sprowadzania gazu do naszego kraju od monopolistycznego dostawcy, którym jest rosyjski Gazprom - powiedział Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. - Baltic Pipe i terminal w Świnoujściu spowodują, że będziemy suwerenni i niezależni pod względem dostaw gazu - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Media: gazociąg Baltic Pipe będzie na czas

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 11:55
Terminal LNG w Świnoujściu ma najwyższy poziom wykorzystania mocy w Europie - czytamy w opublikowanym w czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolitej" wywiadzie z prezesem Gaz-Systemu, Tomaszem Stępniem. 
rozwiń zwiń