X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Komisja Europejska o rozbudowie terminala LNG: zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski i UE

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 15:31
Rozbudowa terminala skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu to zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski i UE - oceniła KE w opublikowanym w środę komunikacie.
Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, 24 bm. Zdjęcie zostało wykonane z okazji uroczystego podpisania umowy o dofinansowanie dla projektu Rozbudowa Funkcjonalności Terminalu LNG w Świnoujściu.
Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, 24 bm. Zdjęcie zostało wykonane z okazji uroczystego podpisania umowy o dofinansowanie dla projektu "Rozbudowa Funkcjonalności Terminalu LNG w Świnoujściu".Foto: PAP/Marcin Bielecki

W środę w Polsce odbyły się uroczystości podpisania umowy na dofinansowanie ze środków unijnych rozbudowy Terminala LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.

Właściciel terminala zostanie dofinansowany środkami z Unii Europejskiej

Właściciel i operator instalacji, którym jest spółka Polskie LNG, może ubiegać się o zwrot nakładów do maksymalnej kwoty 553 mln zł.

Po podpisaniu porozumienia rzecznik KE Alexander Winterstein powiedział na konferencji w Brukseli, że Komisja jest zadowolona z tej decyzji. Krótko po tym KE opublikowała też komunikat w tej sprawie.

To już kolejne dofinansowanie terminala środkami z UE

Jak informuje w nim, inwestycja uzupełnia projekt budowy terminala LNG, który został dofinansowany przez UE w latach 2007-2013 dotacjami w wysokości 250 mln euro.

Terminal dywersyfikuje dostawy gazu do Polski, Europy, krajów bałtyckich, Czech, Ukrainy

KE wskazuje też, że terminal jest największym obiektem skroplonego gazu ziemnego w Europie Północnej i Europie Środkowo-Wschodniej, zwiększa bezpieczeństwo energetyczne Polski i prowadzi do rzeczywistej dywersyfikacji źródeł dostaw gazu także dla krajów sąsiedzkich, takich jak kraje bałtyckie, Ukraina i Czechy.

Unia dofinansuje też budowę Baltic Pipe

Komisja informuje, że rozbudowany terminal LNG nie wystarczy do pokrycia całkowitego zapotrzebowania na energię.

"Dlatego Polska równocześnie stara się o większą dywersyfikację dostaw gazu. W ubiegłym tygodniu, 15 kwietnia 2019 r., podpisano umowę na dotację z unijnego Funduszu Spójności w wysokości 215 mln euro na budowę Baltic Pipe.

Projekt Baltic Pipe to projekt infrastruktury gazowej, którego celem jest stworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim łączącego Polskę i Danię z Norwegią" - podkreśla Komisja.

Zarówno terminal LNG, jak i Baltic Pipe to kluczowe europejskie projekty w dziedzinie infrastruktury energetycznej. Obydwa zostały umieszczone na europejskiej liście projektów wspólnego zainteresowania (PCI). Lista ta obejmuje inwestycje, które mają szczególne znaczenie dla zwiększenia bezpieczeństwa i dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego w Europie; dla budowania zintegrowanego i konkurencyjnego rynku oraz przyczynią się do osiągnięcia europejskich celów energetycznych i klimatycznych.

Baltic Pipe po 2022 r. umożliwi przesył gazu z Morza Północnego na rynek polski i dalej do krajów nadbałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii, a także do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Jednocześnie rurociąg umożliwi dostawę gazu z Polski, w tym importowanego skroplonego gazu ziemnego, na rynek duński i szwedzki.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Za 4 lata pożegnamy się z Gazpromem: rosyjski gaz zastąpi LNG i gaz ze złóż norweskich oraz krajowy surowiec

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 12:27
Już za cztery lata Polska ma szanse na pożegnanie z Gazpromem, jeszcze dekadę temu najważniejszym dostawcą gazu do Polski. Jeżeli do 2023 roku zostanie ukończony gazociąg Baltic Pipe, który da nam rocznie 10 mld m sześc. gazu, gazoport LNG w Świnoujściu da 7,5 mld m sześc., a produkcja krajowa gazu wyniesie 4,5 mld m sześc.,  to import surowca z Rosji nie będzie już właściwie potrzebny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Stępiński: Terminal w Świnoujściu ma strategiczne znaczenie

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 13:13
- W perspektywie najbliższych kilku lat Terminal w Świnujściu zostanie rozbudowany, dzięki czemu będziemy mogli pozyskiwać dodatkowe wolumeny LNG z różnych stron świata i tym samym zmienić układ rynku gazowego, mianowicie zmniejszyć uzależnienie od dostaw z kierunku wschodniego - powiedział na antenie PR24 Piotr Stępiński z portalu Biznesalert.pl. Gościem audycji był także Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń