X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Napięcie w Zatoce Perskiej przekłada się na niewielki – 1-procentowy, wzrost cen ropy

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 11:46
Napięcia w Cieśninie Ormuz nie przekładają się jak na razie na gwałtowny wzrost cen ropy – ta drożeje o niewiele ponad 1 proc. Jak oceniają analitycy, na ceny tego surowca większy wpływ ma spadający globalny popyt oraz duże zapasy w USA. Jednak sytuacja może się zmienić, jeśli napięcie będzie rosło.
Od piątku mamy do czynienia z kryzysem związanym z przejęciem przez irańską Gwardię Rewolucyjną w rejonie cieśniny brytyjskiego tankowca przewożącego ropę z zatoki Perskiej.
Od piątku mamy do czynienia z kryzysem związanym z przejęciem przez irańską Gwardię Rewolucyjną w rejonie cieśniny brytyjskiego tankowca przewożącego ropę z zatoki Perskiej. Foto: PAP/EPA

Przypomnijmy - od piątku mamy do czynienia z kryzysem związanym z przejęciem przez irańską Gwardię Rewolucyjną w rejonie cieśniny brytyjskiego tankowca przewożącego ropę z zatoki Perskiej. To kolejny incydent w tym rejonie po tym, jak prezydent USA ogłosił, że amerykański okręt wojenny USS Boxer zestrzelił irańskiego drona.

Ceny baryłki ropy: od 56 dol. w USA do 63 dol. w Londynie

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 56,21 USD, po wzroście ceny o 1,49 proc.

Ropa Brent w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 63,40 USD za baryłkę, po wzroście notowań o 1,04 proc.

„Spadający globalny popyt i rosnące zapasy USA zmieniły sytuację na rynku ropy na bardziej „niedźwiedzią”, może to jednak nie potrwać długo, ponieważ napięcia w Zatoce Perskiej utrzymują się na wysokim poziomie” - ocenia Edward Moya, starszy analityk rynku w OANDA w Nowym Jorku.

Zaczęło się od incydentu w Cieśninie Ormus

W piątek irańskie i brytyjskie media podały, że w cieśninie Ormuz irańska Gwardia Rewolucyjna przejęła kontrolę nad brytyjskim tankowcem Stena Impero.

Zdaniem strony irańskiej w piątek doszło do kolizji między brytyjskim tankowcem Stena Impero a łodzią rybacką, po której łódź zaczęła wzywać pomocy, co statek pod brytyjską flagą zignorował. Irańska Gwardia Rewolucyjna przejęła jednostkę ze względu na "nieprzestrzeganie międzynarodowego prawa morza". Jednak według właściciela tankowca statek "ściśle przestrzegał zasad nawigacji i międzynarodowych regulacji".

Wielka Brytania złożyła w niedzielę skargę do ONZ w związku z piątkowym przejęciem w cieśninie Ormuz brytyjskiego tankowca przez Iran. W oficjalnym liście do Rady Bezpieczeństwa i sekretarza generalnego Londyn zaprzeczył wersji incydentu przedstawianej przez Teheran.

Incydent stanowi kolejny przypadek eskalacji konfliktu z Iranem w Zatoce Perskiej

W czwartek prezydent USA Donald Trump ogłosił, że amerykański okręt wojenny USS Boxer zestrzelił irańskiego drona, który zbliżył się na odległość ok. 900 metrów do statku w cieśninie Ormuz.

Przez Cieśninę Ormuz przepływa jedna piątą światowej ropy naftowej

Według analityków, incydenty jak na razie nie przekładają się na wzrost surowca, ale to może się zmienić, jeśli nastąpi eskalacja konfliktu i Cieśnina Ormuz – przez którą przechodzi dziennie ok. 18 mln baryłek ropy, czyli dwa razy więcej niż dzienna produkcja w USA.

Cieśnina położona jest między Zatoką Perską a Zatoką Omańską i oddziela Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman od Iranu.

Przejście przez Cieśninę pozwala na eksport ropy z Arabii Saudyjskiej, Iranu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kuwejtu oraz Iraku. Ta trasą Katar wywozi większość gazu skroplonego gazu ziemnego (LNG).

Problemy występują też w Libii

Ponadto, w centrum uwagi inwestorów znajduje się też sytuacja w Libii. Krajowa spółka naftowa Libii zawiesiła działalność na największym polu naftowym w kraju El Sharara w związku z „bezprawnym” zamknięciem zaworu rurociągu. National Oil Corporation nie poinformował, kto stoi za zamknięciem rurociągu łączącego pole naftowe Sharara z portem Zawiya na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Pole naftowe Sharara produkuje około 290.000 baryłek dziennie.

Tymczasem dane z ostatniego tygodnia pokazały, że dostawy ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej, największego eksportera ropy na świecie, spadły w maju do najniższego poziomu od ponad roku.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak