X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polska jest teraz bezpieczna energetycznie, ale trzeba myśleć o przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 17:59
Pojutrze do Polski dotrze pierwsza dostawa gazu  LNG w ramach kontraktu długoterminowego podpisanego przez PGNiG  z Amerykanami. Dwudziestoczteroletni kontrakt  został podpisany w listopadzie ubiegłego roku. Tmczasem w Warszawie odbyła się konferencja pt. „Bezpieczeństwo surowcowe Polski: ropa i gaz”. Eksperci debatowali o bezpieczeństwie energetycznym Polski i rozbudowie infrastruktury energetycznej w naszym kraju.
Audio
  • W Warszawie odbyła się konferencja pt. „Bezpieczeństwo surowcowe Polski: ropa i gaz”. Eksperci debatowali o bezpieczeństwie energetycznym Polski i rozbudowie infrastruktury energetycznej w naszym kraju./omasz Matusiak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Terminal w Świnoujściu
Terminal w ŚwinoujściuFoto: Shutterstock/Wojciech Wrzesien

Głównym gościem debaty był pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Piotr Naimski.

W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na potrzebę budowy infrastruktury dzięki której będzie możliwe zróżnicowanie dostaw gazu zanim ruszy budowa wymiany handlowej, która być może umożliwi budowę hubu gazowego.

Polska już jest bezpieczna energetycznie

Andrzej Sikora prezes zarządu Instytutu Studiów Energetycznych twierdzi, że Polska już jest krajem bezpiecznym energetycznie i surowcowo.

Jak podkreśla, rozbudowa infrastruktury już sprawia, że możemy sprowadzić węglowodory właściwie z każdego kierunku, nie tylko rosyjskiego.

Przyszedł też czas nad pomyśleniem o dalszym rozwoju energetyki, np. atomowej

− Tyle, że dodaje, teraz przyszedł czas na zastanowienie się nad dłuższą perspektywą surowcową – m.in. nad wykorzystaniem zasobów węgla.

Również zdaniem Dawida Piekarza z Instytutu Staszica, bezpieczeństwo energetyczne Polski jest obecnie wystarczające, szczególnie pod względem dostaw ropy.

− Jeśli w dodatku zakończy się budowa Paltic Pipe, to podobny stan osiągniemy pod względem zaopatrzenia w gaz – dodaje ekspert.

Przed nami dekarbonizacja oraz energia atomowa

− Ale trzeba też pamiętać o kolejnych wyzwaniach – dekarbonizacji czy budowie elektrowni atomowej, która ma stać ważnym źródłem zasilania Polski w energię elektryczną w perspektywie następnych kilkunastu lat – mówi Piekarz.

Mniejszy problem z ropą, niż z gazem

Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl podkreśla, że rynek ropy i gazu znacznie różnią się od siebie.

− Rynek ropy w Polsce jest bardziej stabilny ze względu na jego płynność i stopień rozwoju, podkreśla dziennikarz.

Jak podkreślam najlepsza sytuacja panuje na rynku ropy, gdzie inwestycje doprowadziły do „impregnacji” przed zagrożeniami związanymi z brakiem dostaw tego surowca.

− Gorzej jest z gazem – tu mamy kilku dostawców, gdzie największym jest Rosja, ale przełom powinien nastąpić w 2022 r., gdzie kończy się kontrakt jamalski. Wtedy zobaczymy co nastąpi – mówi Jakubik.

Tomasz Matusiak, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak