X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kilkaset podmiotów podpisało porozumienie na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 16:22
Ok. 200 podmiotów - z administracji rządowej, samorządów, sektora nauki i oświaty, organizacji i firm - podpisało w środę w Warszawie porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka (C) podczas podpisania porozumienia na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, 15 bm. w Regent Warsaw Hotel w Warszawie.
Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka (C) podczas podpisania porozumienia na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, 15 bm. w Regent Warsaw Hotel w Warszawie. Foto: PAP/Piotr Nowak

Porozumienie, które podpisały największe polskie firmy, takie m.in. jak PGE, PKN Orlen, ma przyspieszyć rozwój sektora i transformację energetyczną, oraz maksymalizować udział lokalnego, polskiego wkładu w łańcuchy dostaw.

Transformacja energetyczna wymaga połączenia sił

Jak mówił podczas uroczystości podpisania minister klimatu Michał Kurtyka, porozumienie jest historyczne, bo - nie licząc podobnej umowy w Wielkiej Brytanii - to pierwsza taka inicjatywa w UE.


- Nie ma w Polsce już miejsca na punktowe zmiany gospodarcze, jeśli wszyscy nie dołożą swojej cegiełki do transformacji, to po prostu się ona nie powiedzie - mówił Kurtyka.

- Porozumienie jest receptą, wskazaniem na to, że potrafimy zjednoczyć siły wielu aktorów - dodał.

„Uda nam się zrealizować to przedsięwzięcie, jeśli podejmiemy je wspólnie razem. Dziś kładziemy kamień węgielny pod stabilną współpracę miedzy rządem, samorządem i firmami” - dodał minister.


wiatraki morze budowa 1200.jpg
Prezes URE przyznał wsparcie projektowi offshore Orlenu. Obajtek: możemy myśleć o kolejnych inwestycjach na morzu

Inwestycje offshore w Polsce warte 130 mld zł. Trafią do polskich przedsiębiorców

W liście, skierowanym do uczestników uroczystości premier Mateusz Morawiecki napisał, że warte 130 mld zł projekty offshore to kolejne wielkie przedsięwzięcie z udziałem państwa, a także „realne pieniądze które trafią do Polaków, przemysłu i stoczni, ważny element Polskiego Ładu i Krajowego Planu Odbudowy”.

Premier napisał, że jego celem jest maksymalizacja udziału polskich przedsiębiorców w całym łańcuchu dostaw. "W ten sposób budujemy zaufanie między administracją a inwestorami" - napisał o porozumieniu.


farma wiatrowa offshore energia odnawialna free shut 1200.jpg
Pierwsza w Polsce farma wiatrowa na morzu. Jest deklaracja wiceministra aktywów państwowych

Inwestycja w offshare uruchamia cały łańcuch dostaw i produkcji

„Na świecie mamy wielką szansę na budowę nowego sektora pod warunkiem, że od razu przystąpimy do budowy całego łańcucha wartości. Stąd np. współpraca w ramach porozumienia z uczelniami, kształcenie kadr, bez których nie będzie nowego sektora gospodarki” - mówił podczas uroczystości pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.

Liczy się też współpraca z zagranicznym partnerem

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Janusz Gajowiecki ocenił z kolei, że bardzo korzystną okolicznością jest obecność już w pierwszym etapie rozwoju polskiego offshore wielkich inwestorów zagranicznych, olbrzymich graczy światowych. „To dzięki nim polski łańcuch dostaw jest w stanie wyjść na światowe rynku. Możemy być liderem dostawców” - mówił Gajowiecki.


wiatrak morze 1200.jpg
Kongres 590. Prezes PGE: morska energetyka wiatrowa będzie impulsem dla naszej gospodarkiPodobne nadzieje wyrażał prezes Polskiego Towarzystwa Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej Mariusz Witoński. „To szansa na rewitalizację gospodarki morskiej, na powrót polskiego przemysłu na dużą skalę na europejskie i światowe rynki” - mówił Witoński, dodają, że jest przekonany, że w dekadę uda się ukształtować cały polski sektor morskiej energetyki wiatrowej.

Spółki Grupy Orlen zawarły umowę sektorową ws. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Wśród firm, które podpisały porozumienie, znajduje się pięć spółek Grupy Orlen zaangażowanych w projekty energetyczne na Morzu Bałtyckim - PKN Orlen, Baltic Power, Orlen Neptun, Energa OZE oraz Energa".

"Jako Grupa Orlen wiemy, że morska energetyka wiatrowa odegra jedną z kluczowych ról w transformacji energetycznej i osiągnięciu neutralności emisyjnej Koncernu. To także nowy, atrakcyjny obszar dla rozwoju przemysłu i biznesu w Polsce" - podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie koncernu.

Obajtek zwrócił uwagę, że "aby morska energetyka wiatrowa stała się nowym impulsem dla gospodarki, potrzebne są działania określające ramy jej funkcjonowania".

- I po to powstała umowa sektorowa. Włączyliśmy się w jej opracowanie, wiedząc, że Sector Deal, obok tak ważnych dla branży dokumentów jak ustawa offshore, będzie kolejnym krokiem milowym dla rozwoju energetyki wiatrowej na Bałtyku – zaznaczył prezes PKN Orlen.

PAP, jk

Czytaj także

PKN Orlen stawia na czystą energię. Pozyska ją z farmy wiatrowej na Bałtyku

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 14:44
Spółka Baltic Power z Grupy Orlen podpisała z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi umowę o przyłączenie do sieci farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Umowa gwarantuje, że wyprodukowana tam czysta energia trafi do krajowego systemu elektroenergetycznego - podał PKN Orlen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd przyjął Politykę energetyczną Polski do 2040 r. Opiera się na trzech filarach

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 18:05
Rząd przyjął we wtorek uchwałę ws. Polityki energetycznej Polski do 2040 r. Opiera się na ona na trzech głównych filarach - sprawiedliwej transformacji, budowie zeroemisyjnego systemu energetycznego oraz dobrej jakości powietrza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejny polski koncern energetyczny stawia na zielony prąd. Tauron zapowiada 11 farmę wiatrową

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 12:12
Polska energetyka przeżywa ekologiczną transformację – największe koncerny – PGE, Enea, Tauron, stawiają na prąd z farm wiatrowych. Kolejną - 11 farmę - zapowiada Tauron.
rozwiń zwiń