X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rząd przygotowuje ustawę rekompensującą wzrost cen prądu. Zobacz, kto może liczyć na wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 12:25
O rekompensatach za wzrost cen energii, przewidzianych w ustawie o ochronie najuboższych odbiorców prądu przed podwyżkami, przygotowanej przez resort klimatu i środowiska, mówił w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik ministerstwa Paweł Brzózka.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/vchal

Jak zaznaczył na początku rozmowy gość Polskiego Radia, projekt jest na etapie wpisu do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu, stąd na razie, nie jest jeszcze możliwe przedstawienie szczegółów rozwiązań.

Rząd chce, aby rozporządzenie weszło w życie na początku przyszłego roku

Jednocześnie rzecznik zaznacza, że powołany zespół analizuje sytuację na rynku energii w Europie.

Posłuchaj
02:30 blazej-14.10.mp3 O rekompensatach za wzrost cen energii, przewidzianych w ustawie o ochronie najuboższych odbiorców prądu przed podwyżkami, przygotowanej przez resort klimatu i środowiska, mówił w radiowej Jedynce rzecznik ministerstwa Paweł Brzózka./Błażej Prośniewski/.

- Zależy nam na tym, aby rozwiązanie nad którym pracujemy, mogło wejść w życie na początku przyszłego roku, tak aby to wsparcie dla odbiorców było możliwe jak najszybciej – mówi Brzóska.

Rząd nie podaje jeszcze, szczegółów wsparcia, ale pojawiają się doniesienia na ten temat w mediach.

energetyka free1200.jpg
Miliardowe dopłaty do rachunków za prąd. Ze wsparcia mają skorzystać najubożsi

Kto może liczyć na wsparcie

Jak mówi Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznesalert.pl, chodzi o osoby, które pobierają dodatek mieszkaniowy, stały i okresowy zasiłek, są posiadaczami Karty Dużej Rodziny, osoby, które znajdują się w pierwszym progu podatkowym i wychowują trójkę dzieci.

Ponadto Bank Światowy rekomenduje, aby wśród beneficjentów nowych rozwiązań znalazły się też osoby z najniższymi dochodami, czyli, czyli gospodarstwa domowe wieloosobowe, z dochodem na jedną osobę w wysokości 890 zł/miesięcznie i  jednoosobowe gospodarstwa domowe z dochodem 1250 zł na jedną osobę.

Zdaniem eksperta, to właśnie najuboższa część społeczeństwa potrzebuje pomocy w czasie obecnego kryzysu energetycznego.

Jak uzasadnia, mrożenie cen energii w skali całego kraju, tak jak w 2019 r. byłoby niewskazane, biorąc pod uwagę wsparcie płynące z innych programów rządowych, takich jak np. 500 plus.

Dlatego dobrze wymierzona i skierowana pomoc najuboższym, to dobre rozwiązanie – mówi Jakóbik.

Nowe rozwiązania rekompensujące wzrost cen energii proponuje tez Komisja Europejska

Problem wzrostu cen energii dostrzega też komisja Europejska,  która dziś przedstawi w Parlamencie propozycje działań w tym zakresie, m.in. płacenie części rachunków za osoby szczególnie dotknięte kryzysem, czy obniżenie stawek podatkowych.

Błażej Prośniewski, jk

Czytaj także

Miliardowe dopłaty do rachunków za prąd. Ze wsparcia mają skorzystać najubożsi

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 10:11
W związku z kryzysem energetycznym w Europie planowany pierwotnie budżet na wsparcie dla najuboższych odbiorców prądu w Polsce ma być zwiększony - dowiedział się czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wsparcie dla najuboższych odbiorców prądu. Minister klimatu podał warunki

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 16:12
Przyznanie wsparcia dla najuboższych odbiorców prądu będzie zależało m.in. od dochodów, liczby domowników, a także stanu budynku - powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Dodał, że prace nad rozwiązaniami prawnymi w tej spawie są na finiszu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister aktywów: za wysokie ceny energii odpowiadają UE i Rosja

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 08:38
- Za wysokie ceny energii elektrycznej odpowiada polityka klimatyczna UE i wysokie koszty emisji CO2 oraz spekulacyjna gra Rosji na rynkach gazu - oświadczył na posiedzeniu sejmowej komisji energii wiceminister aktywów Maciej Małecki.
rozwiń zwiń