Fundusz inwestycyjny

2014-06-18, 08:57

Fundusz inwestycyjny
Rafał Sadoch, ekonomista Plus Banku SA. Foto: Polskie Radio

To produkt do grupowego, zbiorowego oszczędzania. Ma on z jednej strony ułatwić i umożliwić osobom efektywne oszczędzanie czy też inwestowanie w alternatywne produkty finansowe, a drugiej strony ma w perspektywie czasu osiągnąć wyższą stopę zwrotu, czyli zysk.

Posłuchaj

O funduszach inwestycyjnych mówi Rafał Sadoch, ekonomista Plus Banku SA /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Fundusze inwestycyjne różnią się między sobą poziomem ryzyka i związanym z nim rodzajem instrumentów finansowych, w które inwestują swoje środki. Mogą być to fundusze, które lokują środki na  rynek akcji, obligacji, rynek surowców czy nieruchomości.

Źródło: Polskie Radio

Uczestnikami funduszu mogą być zarówno osoby indywidualne, jak i prawne, przedsiębiorstwa czy samorządy. Osoby inwestujące w ten rynek powinny mieć jednak elementarną wiedzę o tym, w jakie instrumenty inwestują i jaki jest to rodzaj funduszu.

Rozróżniamy fundusze akcji, zrównoważone, papierów wierzycielskich, stabilnego wzrostu, rynku pieniężnego. Każdy rodzaj charakteryzują inne rodzaje aktywów, w jakie fundusz może inwestować. Z różnymi rodzajami aktywów związany jest oczywiście inny poziom ryzyka inwestycji.

Do grupy najbardziej ryzykownych funduszy należy fundusz akcji . Ich stopa zwrotu w dowolnym okresie może być znacznie wyższa, ale może też być ujemna, co oznacza stratę.

Justyna Golonko

 

''

Polecane

Wróć do strony głównej