Stała stopa procentowa

2014-04-25, 18:27

Stała stopa procentowa
Dobiesław Tymoczko z Narodowego Banku Polskiego. Foto: Polskie Radio

Stała stopa procentowa oznacza, że klient zawierając umowę z bankiem umawia się, że będzie miał depozyt oprocentowany przez cały czas trwania depozytu w ten sam sposób lub będzie miał tak samo oprocentowany kredyt przez cały okres zobowiązania.

Posłuchaj

Jeżeli klient oczekuje, że stopy procentowe wzrosną, to biorąc kredyt, oczywiście korzystniej jest umówić się na stałą stopę procentową mówi Dobiesław Tymoczko z Narodowego Banku Polskiego.
+
Dodaj do playlisty

– To oznacza, że niezależnie od tego, co zmieni się na rynkach finansowych i otoczeniu, klient będzie płacił lub w przypadku depozytu - będzie otrzymywał odsetki,  zawsze według tej samej stopy procentowej– mówi Dobiesław Tymoczko z Narodowego Banku Polskiego.

Jeżeli klient oczekuje, że stopy procentowe wzrosną, to biorąc kredyt, oczywiście korzystniej jest umówić się na stałą stopę procentową. Natomiast odwrotnie jest w przypadku depozytów. Jeżeli klient oczekuje, że stopy procentowe będą spadać, wówczas powinien chętniej umawiać się z bankiem na stałe oprocentowanie depozytu. W obu tych przypadkach klient – jeżeli jego oczekiwania się spełnią – zyskuje w porównaniu z wariantem, w którym zaciągałby zobowiązanie, bądź złożył depozyt według zmiennej stopy procentowej – dodaje ekspert.

Stała stopa procentowa występuje częściej w przypadku lokat niż kredytów. Lokaty z reguły są krótkoterminowe – i wtedy klient umawia się z bankiem, że oddaje pieniądze na stały procent. Natomiast w przypadku kredytów, banki chętniej udzielają kredytów ze zmienną stopą procentową.  W polskim sektorze bankowym te proporcje wynoszą 70 do 30. Kredyty mieszkaniowe z natury są kredytami długoterminowymi  - dlatego banki nie chcą udzielać takich kredytów ze stałą stopą procentową. Za to bardzo często kredyty konsumpcyjne mają stałą stopę procentową.

Dominik Olędzki, abo

Polecane

Wróć do strony głównej