X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Podatek Belki

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2017 18:54
Podatek od zysków kapitałowych, zwany od nazwiska byłego ministra finansów podatkiem Belki, wynosi 19 proc. Najprościej można powiedzieć, że płacimy go wtedy, gdy nasz kapitał wypracuje jakiś zysk.
Audio
  • Co to jest podatek Belki, kiedy go płacimy, a kiedy możemy uniknąć tej daniny, mówi Tomasz Jaroszek, ekspert platformy edukacyjnej Kapitalni.org (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

− Bardzo często nie odczuwamy tego podatku, bo jest potrącany z naszych pieniędzy np. przez bank – wyjaśnia Tomasz Jaroszek, ekspert platformy edukacyjnej Kapitalni.org.

 – Czyli np. jeśli wpłacamy pieniądze na lokatę, to nie dostajemy wszystkich odsetek, tylko odsetki pomniejszone już o podatek. Wracając do starych dobrych czasów, kiedy oprocentowanie lokat wynosiło 5 proc., łatwo policzyć, że tak naprawdę oprocentowanie netto – po potrąceniu podatku - wynosiło 4,05 proc. - mówi ekspert.

Jednocześnie podkreśla, że podatek zawsze pojawia się wtedy, gdy nasze pieniądze zarabiają. Czyli chodzi nie tylko o lokaty, ale też o fundusze inwestycyjne czy inwestycje kapitałowe takie, jak giełda.

− Jeśli jesteśmy inwestorem giełdowym, musimy sami rozliczyć się z podatku na koniec roku. Podsumowujemy wszystkie nasze inwestycje, ile zarobiliśmy, a ile straciliśmy i jeśli wychodzimy na plus, to płacimy podatek i wtedy faktycznie odczuwamy, ile tego podatku jest – mówi Jaroszek.

Jedyny przypadek, gdy podatek Belki nie obowiązuje, to zyski z IKE, czyli Indywidualnego Konta Emerytalnego.

− Kiedy oszczędzamy swoje pieniądze z myślą o emeryturze na takim produkcie i nie wypłacimy tych pieniędzy do osiągnięcia wieku emerytalnego, wtedy od zysku nie zapłacimy żadnego podatku. I to jest dobre rozwiązanie dla inwestorów długoterminowych. Ci, którzy inwestują samodzielnie w akcje, mogą to robić za pomocą konta maklerskiego wszytego w IKE i dzięki temu nie zapłacą ani złotówki podatku od zysków kapitałowych – wyjaśnia ekspert Kapitalni.org.​

Karolina Mózgowiec

Zobacz więcej na temat: podatek belki ike finanse
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak