X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Koszty pracy

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 14:40
O wysokości kosztów pracy decyduje w dużym stopniu wynagrodzenie pracownika, ale nie tylko. To co pracownik uzyskuje na swoim koncie, co dostajemy na rękę, czyli wypłata netto stanowi efekt opodatkowania całkowitego kosztu zatrudnienia.
Audio
  • Andrzej Kubisiak - kierownik zespołu komunikacji i ekspert ds. rynku pracy w Polskim Instytucie Ekonomicznym wyjaśnia, co wpływa na koszty pracy. (Dariusz Kwiatkowski)

Między kwotą netto, a kwotą brutto mamy jeszcze dodatkowe składki, które są odprowadzane od wynagrodzenia pracownika. Są to: podatek dochodowy PIT, składki na ZUS , NFZ i to się składa na kwotę brutto i dodatkowo do tego pracodawcy mają składkę, którą muszą odprowadzić w ramach ubezpieczenia społecznego, a zatem ten koszt dodatkowo rośnie - wyjaśnia Andrzej Kubisiak - kierownik zespołu komunikacji i ekspert ds. rynku pracy w Polskim Instytucie Ekonomicznym.

Wysokie pozapłacowe koszty pracy w Polsce 

Pomiędzy tym, co pracownik dostaje na rękę jako wynagrodzenie, a tym co jest całkowitym kosztem zatrudnienia mamy różnicę około 20% i to powoduje, że koszty pracy, te pozapłacowe w Polsce są jednymi z wyższych w ramach Unii Europejskiej. Natomiast, gdy spojrzymy na całkowite koszty zatrudnienia w relacji godzinowej, to z kolei w ramach Unii mamy jedne z niższych.

To wynika z tego, że wynagrodzenia w Polsce swym poziomem mocno odbiegają od tych, które występują w krajach unijnych, zachodnioeuropejskich, są jednymi z niższych na tle krajów starej Unii. Nie zmienia to faktu, że w ostatnich latach wynagrodzenia dosyć wyraźnie rosną. W 2018 roku odnotowaliśmy dynamikę wzrostu wynagrodzeń w okolicach 7%. Jest to związane głównie z poprawiającą się sytuacją na rynku pracy, z tym, że mamy rekordowo niskie bezrobocie. Firmy coraz częściej rywalizują o pracowników, oferując wyższe stawki. To przekłada się na wyższe koszty zatrudnienia.

Koszty pracy barierą rozwoju

Z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że w 2018 roku 36% firm doświadczyło wyższych kosztów pracy, niż występowały one rok wcześniej. Wiele innych wskaźników, zarówno koniunkturalnych jak i opisujących bariery rozwojowe firm, wskazuje na to, że właśnie koszty pracy, poza dostępnością pracowników, są jedną z głównych barier dla dalszego rozwoju przedsiębiorstw.

Tak się dzieje ponieważ część firm, realizując zamówienia, kontrakty długoterminowe, musiała kiedyś estymować koszty wynagrodzeń na pewnych określonych poziomach, a dzisiaj te koszty rosną często dużo szybciej niż te założenia mówiły wcześniej, co się przekłada też na rentowność kontraktów i całych firm.

Dariusz Kwiatkowski, ak, NRG

NBP logoTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Brakuje nowych pracowników, więc firmy mniej inwestują

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 16:17
Przed polską gospodarką pojawiło się nowe wyzwanie. Już ponad połowa pracodawców deklaruje, że ma trudności rekrutacyjne, a to wpływa na ich rozwój.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Atmosfera w pracy ważniejsza niż pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 16:04
Wyścig o pracownika trwa. Dodatki pozapłacowe to już standard, zaczyna się więc walka na pensje. Tymczasem okazuje się, że pieniądze to nie wszystko. Z badań przeprowadzonych przez Kiwi Jobs wśród użytkowników aplikacji wynika, że najczęstszym powodem zmiany pracy jest negatywna atmosfera w miejscu zatrudnienia (67 proc. ankietowanych).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedsiębiorcy nie powinni skupiać się na barierach, a na szukaniu szans. BGK: 92 mld zł gwarantowanych kredytów dla firm

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2018 19:30
Jak wspierać polskie małe i średnie firmy, tak by mogły się one dynamiczne rozwijać? Odpowiedzi m.in. na to pytanie poszukiwali uczestnicy Kongresu 590, który odbywał się w Rzeszowie (15-16.11.2018). Na pewno potrzebna jest pomoc kapitałowa, o czy wspominał prezydent Andrzej Duda w czasie wystąpienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Europejska Agencja Pracy. Polska zgłasza obawy

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 10:02
Unijni ministrowie odpowiedzialni za kwestie zatrudnienia i spraw socjalnych porozumieli się w Brukseli w sprawie ustanowienia europejskiego urzędu ds. pracy.
rozwiń zwiń