X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Blue chip

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 15:50
Firmy określane mianem Blue chipów, to duże przedsiębiorstwa notowane na giełdzie, które cieszą się największym zaufaniem inwestorów i są najchętniej przez nich kupowane i sprzedawane.
Audio
  • Michał Kobza, dyrektor działu Rozwoju Rynku Giełdy Papierów Wartościowych, z którym rozmawiał Dariusz Kwiatkowski - wyjaśnia, co oznacza pojęcie Blue chip.

Terminologia z pokera

Geneza pojęcia wzięła się z terminologii towarzyszącej w latach dwudziestych grze w pokera, kiedy to żetony o kolorze niebieskim były tymi, które miały największą wartość nominalną.

Określenie przeniesiono na rynek giełdowy - wyjaśniał Michał Kobza dyrektor działu Rozwoju Rynku Giełdy Papierów Wartościowych, z którym rozmawiał Dariusz Kwiatkowski.

Na GPW w Warszawie nazwę Blue chip przypisuje się firmom, które wchodzą do  indeksu WIG20. Jest to indeks największych spółek, używany przez inwestorów do określenia koniunktury giełdowej. Posiadający udziały w takich firmach liczą na stały wzrost wartości ich akcji i pochodzących od nich dywidend.

Wysoka kapitalizacja

Są to bowiem spółki, które zazwyczaj powiększają swoje kapitały i zyski. Aby spółka zakwalifikowała się do indeksu WIG20 musi być przedsiębiorstwem o odpowiednio wysokiej kapitalizacji, a także odpowiednio wysokich, dziennych, średnich obrotach na giełdzie.

Taka kwalifikacja odbywa się raz na kwartał i wtedy giełda podaje do publicznej wiadomości skład poszczególnych indeksów.

Dariusz Kwiatkowski, ak, NRG

Zobacz więcej na temat: NBP
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak