X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Limity połowowe

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 14:55
Limit połowowy, czyli Całkowity Dopuszczalny Połów (z angielskiego Total Allowable Catch) to najwyższy dopuszczalny poziom połowów ustanawiany w Unii  Europejskiej, dla danego stada ryb na dany rok. Limity dotyczą : Morza Bałtyckiego, Morza Północnego i Atlantyku Północno-Wschodniego, natomiast nie dotyczą Morza Śródziemnego.
Audio

- Limity połowowe są  ustanawiane co roku przez Radę Ministrów do spraw Rolnictwa i Rybołówstwa  na rok następny, a wcześniej propozycję wstępną takich limitów przedstawia Komisja Europejska - wyjaśnia Justyna Zajchowska z WWF Polska.

Kwoty połowowe powinny być ustanawiane zgodnie z wymogami Wspólnej Polityki Rybołówstwa, na podstawie  zaleceń ekspertów prezentowanych w ramach doradztwa naukowego. Te opinie  przedstawiają naukowcy z  Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES). W praktyce jednak ministrowie do spraw rybołówstwa   ustanawiając limity połowowe często przekraczają poziomy zalecane przez ekspertów zajmujących się doradztwem naukowym. Przyczyniają się tym samym do narastania problemu przełowienia.

Jeśli chodzi o Morze Bałtyckie, to np. w ubiegłym roku, w przypadku aż 50% limitów połowowych na rok 2019, podjęto decyzje o poziomie połowów wyższym, niż poziom rekomendowany przez naukowców i wymagany przez Wspólną Politykę Rybołówstwa. Warto przypomnieć, że jednym z tych wymogów jest zakończenie nadmiernych połowów najpóźniej do 2020 roku w odniesieniu do wszystkich stad ryb. 

Proponowany przez Radę w ubiegłym roku, obniżony limit połowowy dla wschodniego stada dorsza bałtyckiego na rok 2019, został w wyniku decyzji Rady Ministrów do spraw Rolnictwa i Rybołówstwa, rzeczywiście zmniejszony, ale w stopniu niewystarczającym, czyli  takim, który zdaniem naukowców gwarantowałby odnawianie  się populacji dorsza w tej części Morza Bałtyckiego.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Dariusz Kwiatkowski, kw 


. 

 

Zobacz więcej na temat: rolnictwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak starać się o dofinansowanie małego przetwórstwa w gospodarstwach?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 12:15
Pomoc w wysokości nawet 500 tysięcy złotych można otrzymać na przedsięwzięcia związane z tak zwanym małym przetwórstwem. Wsparcie pochodzi z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
rozwiń zwiń