Limity połowowe

2019-01-22, 14:55

Limity połowowe
zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay

Limit połowowy, czyli Całkowity Dopuszczalny Połów (z angielskiego Total Allowable Catch) to najwyższy dopuszczalny poziom połowów ustanawiany w Unii  Europejskiej, dla danego stada ryb na dany rok. Limity dotyczą : Morza Bałtyckiego, Morza Północnego i Atlantyku Północno-Wschodniego, natomiast nie dotyczą Morza Śródziemnego.

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty

- Limity połowowe są  ustanawiane co roku przez Radę Ministrów do spraw Rolnictwa i Rybołówstwa  na rok następny, a wcześniej propozycję wstępną takich limitów przedstawia Komisja Europejska - wyjaśnia Justyna Zajchowska z WWF Polska.

Kwoty połowowe powinny być ustanawiane zgodnie z wymogami Wspólnej Polityki Rybołówstwa, na podstawie  zaleceń ekspertów prezentowanych w ramach doradztwa naukowego. Te opinie  przedstawiają naukowcy z  Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES). W praktyce jednak ministrowie do spraw rybołówstwa   ustanawiając limity połowowe często przekraczają poziomy zalecane przez ekspertów zajmujących się doradztwem naukowym. Przyczyniają się tym samym do narastania problemu przełowienia.

Jeśli chodzi o Morze Bałtyckie, to np. w ubiegłym roku, w przypadku aż 50% limitów połowowych na rok 2019, podjęto decyzje o poziomie połowów wyższym, niż poziom rekomendowany przez naukowców i wymagany przez Wspólną Politykę Rybołówstwa. Warto przypomnieć, że jednym z tych wymogów jest zakończenie nadmiernych połowów najpóźniej do 2020 roku w odniesieniu do wszystkich stad ryb. 

Proponowany przez Radę w ubiegłym roku, obniżony limit połowowy dla wschodniego stada dorsza bałtyckiego na rok 2019, został w wyniku decyzji Rady Ministrów do spraw Rolnictwa i Rybołówstwa, rzeczywiście zmniejszony, ale w stopniu niewystarczającym, czyli  takim, który zdaniem naukowców gwarantowałby odnawianie  się populacji dorsza w tej części Morza Bałtyckiego.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Dariusz Kwiatkowski, kw 


. 

 

Polecane

Wróć do strony głównej