X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Przełowienie

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 15:00
Przełowienie to nadmierna eksploatacja zasobów morskich: ryb i owoców morza. Z przełowieniem mamy do czynienia wtedy, gdy połowy morskie prowadzone są na tak wysokim poziomie, że zagrażają stabilności danego stada ryb lub innych organizmów morskich - wyjaśnia Justyna Zajchowska z WWF Polska. 
Audio
  • Na temat przełowienia zasobów morskich z Justyną Zajchowską z WWF rozmawiał Dariusz Kwiatkowski/Naczelna Redakcja Gospodarcza

W skrajnych przypadkach, gdy nadmierne połowy trwają zbyt długo, w połączeniu z innymi czynnikami środowiskowymi, mogą nawet zagrażać przetrwaniu danego gatunku.

Jak wynika z raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa FAO, aż 90% zbadanych stad ryb w morzach i oceanach świata jest poławianych na najwyższym możliwym poziomie albo już przełowionych. W obszarze Unii Europejskiej, największy problem dotyczy Morza Śródziemnego, gdzie aż ponad 90% zbadanych stad ryb jest nadmiernie eksploatowanych. W Bałtyku jest to około 50% stad, w Atlantyku północno-wschodnim 41%.

To świadczy o skali problemu. Jedną z przyczyn przełowienia jest nadmierna zdolność połowowa floty rybackiej. Czyli jest ona tak dobrze technologicznie wyposażona , że rybacy są w stanie wyciągnąć z wody więcej, niż  morza i oceany są im w stanie dać. Powodem  trudnej sytuacji jest też wyznaczanie co roku przez decydentów zbyt dużych  limitów połowowych, czyli powyżej poziomów rekomendowanych przez najlepsze, dostępne doradztwo naukowe. Opinie na ten temat   przedstawiają organom  decyzyjnym  Unii Europejskiej  naukowcy z  Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES). Skutki przełowienia zagrażają ogromnej liczbie mieszkańców naszej planety, bowiem egzystencja aż 700 milionów ludzi jest zależna od rybołówstwa, w taki sposób, że daje im ono zatrudnienie lub ryby stanową podstawę ich wyżywienia.

Dlatego wszystkim powinno zależeć na tym, aby skończyć z przełowieniem, aby również przyszłe pokolenia mogły korzystać z bogactw mórz i oceanów, w postaci ryb i owoców morza.

- Myślę, że można to zrobić w dwojaki sposób - podkreśla Justyna Zajchowska. Po pierwsze należy być świadomym konsumentem ,a więc wybierać w sklepach i restauracjach ryby, które nie pochodzą z nadmiernie poławianych czyli zagrożonych stad, lecz ze stabilnych populacji. Po drugie trzeba wspierać decydentów w podejmowaniu odpowiedzialnych decyzji przy zarządzaniu rybołówstwem.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Dariusz Kwiatkowski, kw  

 

. 

 

 

 

Zobacz więcej na temat: NBP ryby
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak