Rynek kapitałowy

2019-03-14, 11:30

Rynek kapitałowy
W wielu rozwiniętych państwach, jeśli chodzi o finansowanie gospodarki, rynek kapitałowy odgrywa o wiele większą rolę niż w Polsce.Foto: Pixabay

Rynek kapitałowy to jeden z segmentów rynku finansowego. Ten ostatni, szerszy, tworzą jeszcze: rynek pieniężny, walutowy i instrumentów pochodnych. Na rynku kapitałowym zawierane są transakcje przy użyciu przede wszystkim akcji i obligacji, czyli średnio i długoterminowych instrumentów finansowych.

Posłuchaj

Roman Przasnyski - główny analityk Gerda Broker - tłumaczy, co to jest rynek kapitałowy. (Dariusz Kwiatkowski)
+
Dodaj do playlisty

- Dotyczy on zatem obrotu i w ogóle funkcjonowania papierów wartościowych o terminie dłuższym niż jeden rok. W przypadku na przykład rynku pieniężnego są to instrumenty krótkoterminowe, kilkumiesięczne, czyli pozwalające na szybkie transakcje. Najbardziej popularne na rynku kapitałowym są akcje i obligacje, a w przypadku tych drugich obligacje zarówno: Skarbu Państwa, samorządów jak i przedsiębiorstw. Z kolei akcje emitują spółki i część z nich wprowadza je na giełdę - wyjaśnia Roman Przasnyski główny analityk Gerda Broker. 

Zadaniem rynku finansowego w ogóle, a rynku kapitałowego w szczególności, jest umożliwianie, w obrębie gospodarki, transferu kapitału od podmiotów, będących w jego  posiadaniu, do podmiotów , które takich środków potrzebują, aby działać i się rozwijać. Giełda ułatwia i usprawnia funkcjonowanie rynku kapitałowego. Transakcje na rynku kapitałowym mają charakter długoterminowy, ale zdarza się również, że inwestor, który zamierzał inwestować kapitał w dłuższym okresie, decyduje się na wcześniejsze uwolnienie kapitału i może to zrobić korzystając z giełdy.

Znaczenie rynku kapitałowego jest duże, ale nie tak duże jakbyśmy sobie tego życzyli. W wielu rozwiniętych krajach, jeśli chodzi o finansowanie gospodarki i konkretnych przedsiębiorstw, to rynek kapitałowy odgrywa o wiele większą rolę niż w Polsce. W naszym kraju dominuje system bankowy czyli finansowanie kredytowe. Udział finansowania przy pomocy narzędzi z rynku kapitałowego jest zbyt mały. Od kilku lat polski rynek kapitałowy przeżywa kłopoty, dlatego pod koniec lutego (2019 r.) Ministerstwo Finansów opublikowało projekt strategii rozwoju rynku kapitałowego. Ma ona zwiększyć jego rolę, doprowadzić do tego, aby podmioty, które potrzebują kapitału, mogły go  bez trudu i po niskim koszcie zdobywać go właśnie na rynku kapitałowym.

W ramach przygotowanej strategii zidentyfikowano aż 20 barier, które przeszkadzają w rozwoju rynku kapitałowego na gruncie polskim. Zaproponowano aż 60 działań , które mają poprawić sytuację. Efektem ma być między innymi zwiększenie kapitalizacji  czyli wartości akcji spółek notowanych na warszawskiej GPW  z obecnych 35% Produktu Krajowego Brutto do 50% w 2023 roku. Trzeba też pamiętać, że rynek kapitałowy ma istotne zadanie przy mobilizowaniu do oszczędzania poprzez lokowanie w różne instrumenty finansowe, które zasilają gospodarkę.

- Tu też mamy do czynienia z niedoborem tych oszczędności, czyli ich niedostatecznym udziałem w PKB, więc też jest konkretny cel zwiększenia stopy oszczędności z dotychczasowych 2,6% procent do 8%, w 2025 roku - dodał.

W ramach strategii chodzi w dużej mierze o zmniejszenie i zoptymalizowanie stopnia obowiązujących regulacji. Powstało ich bardzo dużo i one hamują rozwój rynku kapitałowego, gdyż zniechęcają do aktywności zarówno emitentów jak i inwestorów.

Są też proponowane działania, które mają mobilizować uczestników rynku kapitałowego. To między innymi zachęty podatkowe. Może jeszcze nie tak znaczące jakbyśmy sobie tego życzyli, ale jest już na przykład propozycja obniżenia tak zwanego podatku Belki czyli od dywidend, z 19% do 9% w przypadku inwestycji, które trwają dłużej niż trzy lata.

Czyli jeżeli będziemy akcje danej spółki trzymali dłużej niż trzy lata to od dywidendy zapłacimy znacznie niższy podatek. Są też przewidziane zachęty wobec emitentów. Spółki czy instytucje, chętne do emitowania akcji i wprowadzania ich na giełdę będą mogły wliczyć w koszty aż 125% kosztów które poniosły.

Zaplanowano jeszcze inne działania, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom rynku kapitałowego, a szerzej finansowego i zwiększenie zaufania do niego. „Jest w tej dziedzinie wiele do zrobienia" - podkreśla Roman Przasnyski.

Dariusz Kwiatkowski, ak, NRG

Polecane

Wróć do strony głównej