Agroubezpieczenia

2019-04-04, 12:00

Agroubezpieczenia
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock, Stockr

Agroubezpieczenia to ubezpieczenia upraw rolnych, zwierząt gospodarskich, upraw leśnych i akwakultury. - Przyjęło się jednak rozszerzać to pojęcie o wszystkie ubezpieczenia skierowane do rolników - wyjaśnia Stanisław Sokołowski - wiceprezes Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych.

Posłuchaj

O niedoubezpieczeniach mówi Stanisław Sokołowski - wiceprezes Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych./Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Ubezpieczenia rolnicze można podzielić na obowiązkowe i  dobrowolne. Do pierwszych zaliczamy ubezpieczenia budynków w gospodarstwie rolnym. Obejmują one swoim zakresem podstawowe zdarzenia losowe i klęski żywiołowe. Drugie to ubezpieczenie OC rolnika rozumiana jako odpowiedzialność cywilna osoby prowadzącej gospodarstwo rolne za ewentualne szkody i roszczenia z tym związane wobec osób trzecich.

Kolejnym rodzajem ubezpieczeń obowiązkowych są te dotyczące upraw rolnych i zwierząt  w ustawowym wymiarze  50% powierzchni upraw. Dotyczą  rolników otrzymujących dopłaty bezpośrednie.

Następną grupą są ubezpieczenia dobrowolne. Mogą obejmować zarówno mienie rolnika, uprawy nie wymienione w ustawie, a także uprawy rolników, którzy nie korzystają z dopłat bezpośrednich. Chodzi tu również ubezpieczenie Agrocasco, czyli maszyn i urządzeń rolniczych, a także wszystkie ubezpieczenia towarzyszące prowadzeniu działalności rolniczej i w jej otoczeniu, a więc generalnie skierowane do obsługi rolnictwa.

Może to być działalność dodatkowa, uzupełniająca np. produkcja żywności w gospodarstwie oraz usługi na rzecz sektora rolniczego. Do ubezpieczeń dobrowolnych zalicza się też NNW, bardzo popularne wśród dzieci rolników. W ten sposób ubezpieczonych jest około pół miliona dzieci w polisach zawieranych przez KRUS. Agroubezpieczenia można podzielić również ze względu na sposób finansowania. Obecnie ubezpieczenia upraw i zwierząt  są dotowane przez państwo do wysokości 65% składki płaconej przez rolnika.

Co roku wnioski o dopłaty bezpośrednie składa około 1 mln 300 tysięcy rolników. Tylko około 11% z nich ubezpiecza swoje uprawy, chociaż zgodnie z przepisami powinni to zrobić w odniesieniu  do 50% powierzchni gruntów. To zaskakująca statystyka biorąc pod uwagę coraz częstsze występowanie  anomalii pogodowych, powodujących duże straty. Dlatego ubezpieczenia dotyczące produkcji rolnej, jako nowy temat zajęć, zostaną być może wprowadzone  do średnich szkół rolniczych. Przedstawiciele firm ubezpieczeniowych zgłosili taki postulat podczas spotkania w ministerstwie rolnictwa.

Dariusz Kwiatkowski, jk

Polecane

Wróć do strony głównej