X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Spółka

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 17:13
Podstawowa forma prowadzenia działalności gospodarczej to jednoosobowa działalność gospodarcza. Jeśli kilka osób chce razem prowadzić firmę dobrym rozwiązaniem może być założenie spółki.
Audio
  • O rodzajach spółek mówi mecenas Michał Mieszkiełło z kancelarii Ożóg Tomczykowski (Marcin Jagiełowicz/Naczelna Redakcja Gospodarcza)

W Polsce oprócz spółki cywilnej, która działa w oparciu o Kodeks Cywilny mamy dwa typy spółek: osobowe i kapitałowe, które działają na podstawie Kodeksu Spółek Handlowych.

W spółkach osobowych wspólnicy w dużym stopniu odpowiadają osobiście za działania tej spółki i odpowiadają swoim majątkiem za zobowiązania tej spółki.

Spółki kapitałowe nie wiążą się z osobistą odpowiedzialnością wspólników, bo każdy z nich wnosi do spółki swój wkład (finansowy lub niefinansowy).

Chodzi o oderwanie odpowiedzialności majątkowej wspólników za zobowiązania, których stroną stała się spółka. Jeśli wspólne przedsięwzięcie się nie uda to wspólnicy odpowiadają tylko wniesionym majątkiem - tłumaczy mecenas Michał Mieszkiełło z kancelarii Ożóg Tomczykowski.

Działalność spółek kapitałowych jest dużo bardziej sformalizowana gdy chodzi o zarządzanie spółką, dysponowanie jej majątkiem czy relacje między wspólnikami, a inwestorami.

W ostatnich dniach Sejm przegłosował projekt nowelizacji ustawy o Kodeksie Spółek Handlowych, która przewiduje nowy rodzaj spółki: Prostą Spółkę Akcyjną.

Ma to być w zamierzeniu ukłon w stronę startupów, czyli pomieszanie zasad korporacyjnych, które funkcjonują w spółkach kapitałowych tak, aby relacje wspólników i standardy, które obowiązują w tych spółkach zostały zachowane przy jednoczesnym uproszczeniu zasad funkcjonowania i zarządzania spółką na wzór spółek osobowych - komentuje Michał Mieszkiełło.

Prosta Spółka Akcyjna ma być dostępna jako forma prowadzenia działalności gospodarczej od marca 2020 roku.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Marcin Jagiełowicz, md


. 
Zobacz więcej na temat: firma
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Najmniejsze firmy, największe problemy z długami

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 07:05
Polscy przedsiębiorcy są winni ubezpieczycielom ponad 161,4 mln zł, czyli ok. 100 mln zł więcej niż trzy lata temu - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Największe długi mają jednoosobowe działalności gospodarcze i firmy transportowe. Dłużnik rekordzista ma do zapłaty ponad 2 mln zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prosta Spółka Akcyjna ma zatrzymać w Polsce młode talenty

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 13:25
To ma być koniec z "eksportem" polskich pomysłów oraz talentów. Młode, technologiczne firmy mają otrzymać lepsze warunki do prowadzenia działalności w Polsce. W najbliższych tygodniach projekt ustawy o Prostej Spółce Akcyjnej trafi do Senatu. 
rozwiń zwiń