ARiMR czeka na wnioski o płatności obszarowe
Do tej pory do oddziałów Agencji wpłynęło około 340 tysięcy wniosków, jednak uprawnionych do dopłat jest milion trzysta osób. Termin upływa 15 czerwca.
2015-04-27, 17:09
Posłuchaj
W Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa trwa przyjmowanie wniosków o przyznanie płatności obszarowych za 2015 rok. Od tego roku w zasadach przyznawania płatności obszarowych, w porównaniu z latami poprzednimi, zaszły zmiany.
Zmiany wprowadzane w 2015 roku
Nowy system składa się zarówno ze znanych z poprzednich lat elementów, jak też z całkiem nowych rodzajów wsparcia – tłumaczy Agata Kołodziejska z Departamentu Płatności Bezpośrednich w ARiMR. - Podstawową zmianą jest to, że rolnik ubiegający się o przyznanie płatności bezpośrednich musi spełniać kryterium rolnika aktywnego zawodowo. Po drugie, jeśli rolnik będzie się ubiegał o jednolitą płatność obszarową, to powinien posiadać co najmniej 1 hektar gruntów kwalifikujących się do tej płatności. Jest odstępstwo od tej zasady mówiące o tym, że płatność można otrzymać również wtedy, kiedy rolnik ubiega się o płatności dotyczące zwierząt.
Od 2015 roku rolnicy mogą otrzymać płatności dodatkowe, inne niż w poprzednich latach
Dodatkowa jest na przykład płatność za zazielenienie. Co do zasady, otrzymają ją wszyscy rolnicy. Natomiast w zależności od struktury gruntów i liczby upraw, rolnicy będą zobowiązani do przestrzegania pewnych praktyk. Będzie to uzależnione od powierzchni gruntów ornych, które rolnik posiada. Te osoby, które nie posiadają trwałych użytków zielonych i mają poniżej 10 ha gruntów ornych nie będą objęte dodatkowymi zobowiązaniami, jeżeli chodzi o prowadzenie dotychczasowej działalności rolniczej.
Są też m.in. płatności dla młodych rolników i płatności związane z produkcją.
Wszystkie informacje i pomoc dostępne są w oddziałach ARiMR
W poprawnym wypełnianiu wniosków o przyznanie płatności obszarowych pomogą rolnikom doradcy. Taką pomoc świadczą pracownicy Ośrodków Doradztwa Rolniczego. Zostało podpisane porozumienie pomiędzy ARiMR a Centrum Doradztwa Rolniczego. Na podstawie tego porozumienia, w biurach powiatowych ARiMR zostały zorganizowane stanowiska dla pracowników ODR-u.
Rolnik musi złożyć wniosek we właściwym biurze powiatowym ARiMR
Można skorzystać z trzech możliwości. Rolnik może złożyć wniosek bezpośrednio w biurze powiatowym osobiście lub za pośrednictwem osoby trzeciej. Wniosek można wysłać pocztą i wtedy liczy się data stempla pocztowego. Można również złożyć wniosek za pośrednictwem Internetu. Jest specjalna aplikacja e-wniosek, ale potrzebny jest do tego kod dostępu i login, o który rolnik powinien wystąpić do kierownika biura powiatowego, wcześniej składając wniosek o nadanie takiego kodu dostępu i loginu.
Wnioski o płatności w tym roku trzeba złożyć do 15 czerwca
Kto nie zdąży, będzie miał obniżone dopłaty o 1 procent za każdy roboczy dzień opóźnienia. Ostateczny termin na złożenie takich wniosków upływa 10 lipca.
***
Przygotowała: Justyna Golonko
Gość: Agata Kołodziejska z ARiMR
REKLAMA
Data emisji: 27.04.2015
Godzina emisji: 12.55
ut
Polecane
REKLAMA