X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

ARiMR wspiera działalność pozarolniczą na wsi

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 12:35
Do 13 listopada można składać wnioski o przyznanie pomocy na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej. Jest to wsparcie, które ma sprzyjać rozwijaniu przedsiębiorczości na wsi.
Audio
  • Z Tomaszem Kułakiem rozmawia Dariusz Kwiatkowski (Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Lisavetta/shutterstock.com

Mogą z niego skorzystać rolnicy, małżonkowie rolników, lub domownicy. Muszą oni jednak być ubezpieczeni w KRUS w pełnym zakresie nieprzerwanie przez co najmniej 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy - wyjaśnia Tomasz Kułak z departamentu działań premiowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Osoba taka nie może być wpisana do Centralnej Ewidencji Informacji  o Działalności Gospodarczej co najmniej przez 24 miesiące poprzedzające dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. Rolnik taki nie może być również wspólnikiem spółki wpisanej do Krajowego Rejestru Sądowego. Gospodarstwo rolne, w którym pracuje rolnik, jego współmałżonek lub domownik powinno być położne na terenie gminy wiejskiej lub miejsko-wiejskiej (przy czym tutaj wyłącza się miasta powyżej 5 tysięcy mieszkańców). Może to być też gmina miejska, również  z wyłączeniem miejscowości powyżej 5 tysięcy mieszkańców. Rolnik taki w roku złożenia wniosku o przyznanie pomocy powinien był otrzymać płatność obszarową bądź dostać ją przynajmniej  w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku o przyznanie wsparcia.

Przyznawana bezzwrotna premia składa się z dwóch części i wynosi 100 tysięcy złotych. W ramach pierwszej raty rolnik otrzymuje 80 tysięcy złotych, a w drugiej, po zrealizowaniu biznesplanu, 20 tysięcy złotych. Jest wiele rodzajów inwestycji, które można sfinansować za otrzymane pieniądze. Określone są one w załączniku do rozporządzenia. Znalazło się tam 400 kodów PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności). Inwestycja musi obejmować wydatki na środki trwałe, przynajmniej w 70%. Musi to być zakup nowych środków trwałych: wyposażenia, maszyn, urządzeń itp. 30% premii można wydać na środki obrotowe  lub inne przedsięwzięcia związane z prowadzoną działalnością pozarolniczą. Wnioski o przyznanie pomocy można składać do 13 listopada w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, właściwych ze względu na miejsce zamieszkania rolnika  ubiegającego się  o przyznanie pomocy.    

Formularz wniosku o przyznanie pomocy, wzór biznesplanu, wzory oświadczeń, formularz wniosku o płatność wraz z instrukcjami ich wypełniania,  są udostępnione na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Audycja powstała we współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Dariusz Kwiatkowski, md

Zobacz więcej na temat: ARiMR rolnictwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

ARiMR będzie przyjmować wnioski o pomoc w walce z ASF

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 13:27
5 listopada br. rozpocznie się nabór wniosków o uzyskanie pomocy przy inwestycjach, związanych z bioasekuracją w gospodarstwach, mającą chronić przed Afrykańskim Pomorem Świń. Zarazem spółki wodne, w dużym stopniu tworzone przez rolników, będą mogły ubiegać się o wsparcie przy przedsięwzięciach zabezpieczających tereny rolnicze przed podtopieniami i powodzią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rolnik przekazujący gospodarstwo może otrzymać wsparcie finansowe. Trzeba się pospieszyć

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 09:20
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, przypomina, że do 27 października, trwa nabór wniosków, od rolników zainteresowanych otrzymaniem wsparcia finansowego, za trwałe przekazanie gospodarstwa innym producentom rolnym.
rozwiń zwiń