ARiMR wspiera działalność pozarolniczą na wsi

2018-10-23, 12:35

ARiMR wspiera działalność pozarolniczą na wsi
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Lisavetta/shutterstock.com

Do 13 listopada można składać wnioski o przyznanie pomocy na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej. Jest to wsparcie, które ma sprzyjać rozwijaniu przedsiębiorczości na wsi.

Posłuchaj

Z Tomaszem Kułakiem rozmawia Dariusz Kwiatkowski (Jedynka)
+
Dodaj do playlisty

Mogą z niego skorzystać rolnicy, małżonkowie rolników, lub domownicy. Muszą oni jednak być ubezpieczeni w KRUS w pełnym zakresie nieprzerwanie przez co najmniej 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy - wyjaśnia Tomasz Kułak z departamentu działań premiowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Osoba taka nie może być wpisana do Centralnej Ewidencji Informacji  o Działalności Gospodarczej co najmniej przez 24 miesiące poprzedzające dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. Rolnik taki nie może być również wspólnikiem spółki wpisanej do Krajowego Rejestru Sądowego. Gospodarstwo rolne, w którym pracuje rolnik, jego współmałżonek lub domownik powinno być położne na terenie gminy wiejskiej lub miejsko-wiejskiej (przy czym tutaj wyłącza się miasta powyżej 5 tysięcy mieszkańców). Może to być też gmina miejska, również  z wyłączeniem miejscowości powyżej 5 tysięcy mieszkańców. Rolnik taki w roku złożenia wniosku o przyznanie pomocy powinien był otrzymać płatność obszarową bądź dostać ją przynajmniej  w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku o przyznanie wsparcia.

Przyznawana bezzwrotna premia składa się z dwóch części i wynosi 100 tysięcy złotych. W ramach pierwszej raty rolnik otrzymuje 80 tysięcy złotych, a w drugiej, po zrealizowaniu biznesplanu, 20 tysięcy złotych. Jest wiele rodzajów inwestycji, które można sfinansować za otrzymane pieniądze. Określone są one w załączniku do rozporządzenia. Znalazło się tam 400 kodów PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności). Inwestycja musi obejmować wydatki na środki trwałe, przynajmniej w 70%. Musi to być zakup nowych środków trwałych: wyposażenia, maszyn, urządzeń itp. 30% premii można wydać na środki obrotowe  lub inne przedsięwzięcia związane z prowadzoną działalnością pozarolniczą. Wnioski o przyznanie pomocy można składać do 13 listopada w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, właściwych ze względu na miejsce zamieszkania rolnika  ubiegającego się  o przyznanie pomocy.    

Formularz wniosku o przyznanie pomocy, wzór biznesplanu, wzory oświadczeń, formularz wniosku o płatność wraz z instrukcjami ich wypełniania,  są udostępnione na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Audycja powstała we współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Dariusz Kwiatkowski, md

Polecane

Wróć do strony głównej