X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

ARiMR wspiera zmiany w gospodarstwach rolnych. Szansa na duże wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 11:00
Nawet 900 tysięcy zł można otrzymać na inwestycje w „Modernizację gospodarstw rolnych”. Na złożenie wniosku o przyznanie pomocy nie zostało już wiele czasu. A ubiegać się o nią mogą rolnicy, którzy mają gospodarstwo od 1 ha do 300 hektarów - mówi Jolanta Duchnik, dyrektor Departamentu Działań Inwestycyjnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Audio
  • ARiMR wspiera zmiany w gospodarstwach rolnych (Aleksandra Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Prawdopodobnie w sierpniu Strategia Zrównoważonego Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa zostanie przyjęta przez rząd.
Prawdopodobnie w sierpniu Strategia Zrównoważonego Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa zostanie przyjęta przez rząd.Foto: shutterstock

Oczywiście gospodarstwa muszą położone być na obszarze Polski, rolnicy muszą być pełnoletni oraz muszą mieć nadany numer identyfikacyjny. Wielkość ekonomiczna gospodarstwa w wypadku ubiegania się o pomoc w obszarze A, związanym z produkcją prosiąt powinna być nie mniejsza niż 10 tysięcy euro i nie większa niż 250 tysięcy euro - wylicza Jolanta Duchnik. Natomiast w wypadku obszaru B, związanym z produkcją mleka krowiego i w obszarze C, związanym z produkcją bydła mięsnego wielkość ekonomiczna gospodarstwa powinna wynosić nie mniej niż 10 tysięcy euro, ale nie więcej niż 200 tysięcy euro.

Pieniądze można przeznaczyć na inwestycje obejmujące koszty do produkcji w wybranych obszarach wsparcia - mówi ekspertka ARiMR. Są to na przykład zakup maszyn i urządzeń lub infrastruktury technicznej. Warunkiem zakupu tych maszyn i urządzeń jest to, żeby jednocześnie rolnicy realizowali inwestycje związane z budową lub modernizacją budynków inwentarskich, magazynów paszowych lub adaptacją innych budynków na budynki inwentarskie.

Korzystniejsze regulacje

Obecny nabór na modernizację gospodarstw nieco różni się na korzyść od poprzednich - podkreśla Jolanta Duchnik. Korzystna na przykład zmianą jest to, że rolnik, który prowadzi produkcje rolną przez okres krótszy niż 12 miesięcy, poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy, nie musi dokumentować uzyskanych przychodów ze sprzedanych produktów rolnych. Inną korzystną zmianą jest możliwość zakupu maszyn i urządzeń w wybranych obszarach wsparcia przy jednoczesnym realizowaniu inwestycji budowlanych.

Refundacji podlega do 50 procent kosztów kwalifikowalnych. Jednakże w wypadku młodego rolnika i osób wspólnie wnioskujących, refundacji podlega do 60 procent kosztów kwalifikowalnych - zwraca uwagę Jolanta Duchnik. Wysokość wsparcia w wypadku obszaru A, związanego z produkcją prosiąt wynosi 900 tysięcy zł, natomiast w wypadku obszaru B, związanego z produkcją mleka krowiego i obszaru C, związanego z produkcją bydła mięsnego, maksymalny poziom wsparcia wynosi 500 tysięcy zł.

Gdzie składać wnioski?

Wnioski na modernizację gospodarstw należy składać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 27 maja. Dotyczy to wszystkich trzech obszarów: A, B i C - podkreśla Jolanta Duchnik. Wnioski należy składać osobiście lub przez osobę upoważnioną w biurach powiatowych, podlegających właściwemu oddziałowi regionalnemu ARiMR. Można je też nadać przesyłką rejestrowaną w urzędzie Poczty Polskiej lub osobiście bądź przez osobę upoważnioną złożyć w oddziale regionalnym ARiMR. Zasady składania wniosków nie różnią się od tych wcześniejszych. Rolnicy zatem nie powinni mieć z tym kłopotów - przypomina Jolanta Duchnik.

Audycja powstała we współpracy z Agencją Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md

Zobacz więcej na temat: ARiMR rolnictwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pomoc dla rolników. Rusza nabór wniosków na nowych zasadach

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 07:30
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od dziś zaczyna przyjmować wnioski o przyznanie pomocy rolnikom, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane klęskami żywiołowymi bądź wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomoc na restrukturyzację małych gospodarstw

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 09:55
Od 31 maja do 29 czerwca br. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski od rolników, którzy chcą skorzystać z pomocy finansowej w ramach programu "Restrukturyzacji małych gospodarstw" - poinformowała Agencja.
rozwiń zwiń