X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Do 27 lipca rolnicy mogą składać wnioski o wsparcie w związku z ASF

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 13:18
Rolnicy, którzy chcą zrezygnować z chowu i hodowli trzody chlewnej na obszarach, gdzie występuje Afrykański Pomór Świń i zarazem przestawić się na inny rodzaj produkcji, mogą liczyć na finansowe wsparcie. Wnioski o udzielenie pomocy będą przyjmowane do 27 lipca.
Audio
  • Rekompensata za ASF. Rolnicy mogą otrzymać wsparcie (Dariusz Kwiatkowski/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: GITTI.NUNCHO/Shutterstock.com

Dofinansowanie mogą otrzymać rolnicy, którzy spełniają kilka warunków - wyjaśnia Monika Mielnicka, zastępca dyrektora departamentu działań premiowych w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Po pierwsze ci, którzy prowadzą chów lub hodowlę świń w gospodarstwie położonym na obszarze występowania Afrykańskiego Pomoru Świń, a chcieliby z niej zrezygnować i zmienić profil prowadzonej przez siebie działalności. Pomoc nie może być przyznana osobie, która wcześniej otrzymała rekompensatę za nieprzerwane nieutrzymywanie świń w gospodarstwie. Wielkość ekonomiczna gospodarstwa rolnika musi być mniejsza niż 13 tysięcy euro, przy czym przy ustalaniu tej wartości, w przypadku produkcji zwierzęcej nie uwzględnia się trzody chlewnej.

Pomoc w zmianie profilu działalności

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podkreśla, że stworzono programy, które mogą ułatwić dokonanie wyboru przy zmianie profilu produkcji.

- Zaoferowaliśmy różne programy dofinansowania chowu zwierząt nie narażonych na ASF, takich jak bydło ras mięsnych, drób czy drobny inwentarz gospodarski - przypomina.

Pomoc jaką oferuje w tym programie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa musi być w całości przeznaczona na inwestycje związane z planowaną działalnością rolniczą lub przygotowaniem do sprzedaży produktów wytwarzanych w gospodarstwie, zaznacza Monika Mielnicka. Przy czym przynajmniej 80% tej pomocy muszą stanowić inwestycje w środki trwałe. Może to być zakup nowych maszyn, urządzeń i wyposażenia, inwestycje budowlane, zakup gruntów, zakładanie plantacji wieloletnich lub zakup stada podstawowego zwierząt.

Mniej kryteriów

W porównaniu z poprzednim naborem zaszły pewne zmiany dotyczące warunków uzyskania pomocy. Najistotniejszą z nich jest zniesienie warunku dotyczącego ubezpieczenia społecznego rolnika. W obecnym naborze rolnik nie musi podlegać takiemu ubezpieczeniu. Wprowadzono też nowe kryterium dochodowości lub przychodowości, które będzie wskazywało, że rolnik prowadzi działalność rolniczą w celach zarobkowych. Podwyższono także górny próg wielkości ekonomicznej gospodarstwa do poziomu niższego niż 13 tysięcy euro przy zachowaniu osiągnięcia wzrostu tej wielkości do poziomu co najmniej dziesięciu tysięcy euro i co najmniej o 20% w stosunku do wartości wyjściowej.

Wsparcie w ratach

Pomoc ma formę premii w wysokości 60 tysięcy złotych. Pieniądze są wypłacane w dwóch ratach. Pierwsza rata w wysokości 48 tysięcy złotych jest przekazywana po dopełnieniu warunków określonych w decyzji przyznającej pomoc. Druga rata wynosząca 12 tysięcy złotych jest wypłacana po realizacji biznesplanu. Wnioski można składać do 27 lipca w oddziałach regionalnych ARiMR właściwych ze względu na położenie gospodarstwa.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz rozwoju obszarów wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie, materiał opracowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Instytucja zarządzająca PROW 2014 – 2020 minister rolnictwa i rozwoju wsi, materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

PolskieRadio.pl, Jedynka, md

Zobacz więcej na temat: rolnictwo ARiMR
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

ARiMR: pomoc dla dotkniętych klęską rolników

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2019 13:33
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje do 28 czerwca wnioski na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej po klęskach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zobacz, jak zdobyć pieniądze na restrukturyzację małego gospodarstwa

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 13:10
Już tylko kilka dni zostało rolnikom na złożenie wniosków na restrukturyzację małych gospodarstw. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje dokumenty do 29 czerwca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wsparcie dla gospodarstw dotkniętych ptasią grypą

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2019 08:54
Jak poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - wnioski w sprawie wsparcia producenci drobiu mogą składać do 8 lipca. Należy to zrobić w oddziałach regionalnych ARiMR osobiście, za pośrednictwem osoby upoważnionej lub przesyłką rejestrowaną w placówce Poczty Polskiej.
rozwiń zwiń