Stypendium może być biletem do lepszej przyszłości
To już XIII. edycja Programu Stypendiów Pomostowych, dzięki któremu młodzi z małych miejscowości, z niezamożnych rodzin otrzymują pomoc na starcie w dorosłość.
2014-11-24, 09:36
Posłuchaj
Program realizuje Łódzka Fundacja Edukacji Przedsiębiorczości. Kilka lat temu, rozpoczynając studia skorzystała z niego Sylwia Nagler, pochodząca z małej miejscowości Brzoza w Wielkopolsce.
‒ Nie miałabym możliwości podjęcia studiów, gdyby nie wsparcie finansowe z Fundacji. Miałam osiągnięcia w Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Budowlanych, co było warunkiem otrzymania stypendium na pierwszym roku. Dalsze stypendia są uzależnione od wyników w nauce ‒ wyjaśnia stypendystka.
Dla pilnych studentów – pomoc przez całe studia
Program stypendiów pomostowych ułatwił już życiowy start kilkunastu tysiącom młodych ludzi, podkreśla dr Zofia Sapijaszka z Łódzkiej Fundacji Edukacji Przedsiębiorczości.
‒ W ciągu trzynastu lat przyznaliśmy 18 300 stypendiów, 13 300 stypendystom. Przyjmujemy studentów na pierwszy rok, a potem ci studenci, w czasie trwania studiów mogą ubiegać się o dalszą pomoc. Stypendia na pierwszy rok są stypendiami dla osób, które pochodzą z małych miejscowości, ze wsi, a jednocześnie z niezamożnych rodzin, często popegeerowskich. Jest to jeden z segmentów naszego programu, obok rodzin zastępczych i wychowanków państwowych domów dziecka oraz podopiecznych lokalnych organizacji pozarządowych ‒ dodaje dr Sapijaszka.
REKLAMA
Stypendium uczy samodzielności
W tej chwili Sylwia Nagler jest już studentką trzeciego roku budownictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Po raz kolejny otrzymała stypendium za osiąganie dobrych wyników w nauce. ‒ Moja średnia to 4,67. Za odpowiednią średnią można tez dostać stypendium od uczelni oraz stypendium socjalne. Ja całkowicie utrzymuję się sama. Nie korzystam z pomocy rodziców, nie obciążam ich.
ANR też pośrednio funduje stypendia
Program Stypendiów Pomostowych zainicjowała Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Współpracują z nią liczne instytucje, a wśród nich Narodowy Bank Polski, Fundacja PZU, Fundacja BGH czy Fundacja Wspomagania Wsi. W programie uczestniczy też ponad sto lokalnych organizacji pozarządowych.
Partnerem Łódzkiej Fundacji Edukacji Przedsiębiorczości w realizacji Programu jest też Agencja Nieruchomości Rolnych. Kiedyś współfinansowała ona przedsięwzięcie, później uniemożliwiły jej to zmiany ustawowe. Młodych ludzi pochodzących ze wsi wspierają jednak spółki strategiczne, o szczególnym znaczeniu dla Skarbu Państwa, a nad którymi nadzór sprawuje ANR. Jedną z nich jest Kombinat Rolny Kietrz, którym kieruje Mariusz Sikora.
‒ Jesteśmy dość mocno związani ze środowiskiem popegeerowskim, ponieważ Kombinat powstał w 1961 roku jako Państwowe Gospodarstwo Rolne. Dlatego jesteśmy od samego początku związani z tym środowiskiem ‒ wyjaśnia prezes Sikora. Pracownicy Kombinatu postanowili pomóc młodym ludziom z zdobyciu wykształcenia. ‒ W ramach rozmów z Agencją padła ta propozycja wsparcia w postaci stypendiów. I Kombinat zaangażował się, fundując 10 stypendiów w kwocie 5 tys. każde ‒ dodaje .
REKLAMA
Na realizację XIII. edycji Programu Stypendiów Pomostowych przeznaczono 84,5 mln złotych. Honorowy patronat nad Programem sprawuje pani Anna Komorowska, małżonka Prezydenta RP.
Dariusz Kwiatkowski, mb
Audycja powstała przy współpracy z Agencją Nieruchomości Rolnych.
REKLAMA