more_horiz
Gospodarka

Rosnące rentowności obligacji USA osłabiają giełdy i złotego

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 19:33
Inwestorzy w nie najlepszych nastrojach rozpoczęli tydzień na warszawskim parkiecie. Wszystkie indeksy zakończyły poniedziałek na minusach, w tym najważniejszy z nich - WIG 20, na koniec dnia stracił 1,77 proc.
Audio
  • Dlaczego amerykańskie obligacje skarbowe szkodzą giełdom i obniżają kurs złotego, wyjaśnia w radiowej jedynce Rafał Sadoch, analityk Domu Maklerskiego mBanku./Elżbieta Szczerbak, naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Wszystkie indeksy GPW zakończyły poniedziałek na minusach, w tym najważniejszy z nich - WIG 20, na koniec dnia stracił 1,77 proc.
Wszystkie indeksy GPW zakończyły poniedziałek na minusach, w tym najważniejszy z nich - WIG 20, na koniec dnia stracił 1,77 proc. Foto: Who is Danny/Shutterstock.com

− Tracą także giełdy w Europie, to m.in. wynik napięć na linii włoski rząd -Unia Europejska, dotyczących perspektywy budżetu na 2019 rok, ale przede wszystkim tego co dzieje się na rynku amerykańskim, komentuje w radiowej Jedynce Rafał Sadoch, analityk Domu Maklerskiego mBanku.

Inwestorzy w USA przerzucają kapitał z rynku akcji na rynek długu

− Przyczyną spadków są rosnące rentowności obligacji skarbowych USA, co sprawia, że inwestorzy przelewają kapitał z rynku akcyjnego na rynek długu, co powoduje spadki na giełdach, tłumaczy analityk.

I jak dodaje, polska giełda nie musi być odosobniona i traci jak podobne rynki wschodzące.

Dziś wszystkie indeksy znalazły się pod kreską, spośród największych spółek najgorzej radził sobie CD Projekt, który tracił w ciągu dnia ponad 10 proc.

Gość radiowej jedynki przypomina, że ta spółka znajdowała się w bardzo silnym trendzie wzrostowym w ostatnich miesiącach i teraz mamy do czynienia z odwróceniem tego trendu.

Jak tłumaczy, jedną z ważniejszych przyczyn jest nie najlepszy odbiór najnowszej gry i w połączeniu z żądaniami Andrzeja Sapkowskiego wypłacenia pieniędzy za Wiedźmina, przekład się na spadki kursu spółki.

Dziś mocno traciły także akcje CCC i spółek paliwowych. W sumie z grona największych, 17 spółek zakończyło dzień spadkiem, a tylko 3 urosły.

Nie najlepsze nastroje także na rynku walutowym. Rosnące rentowności obligacji skarbowych w Stanach Zjednoczonych umacniają dolara, przez co traci złoty. Obecnie za amerykańską walutę trzeba zapłacić 3 zł i 75 gr, za euro 4 zł i 31 gr, kurs franka szwajcarskiego to 3,78 zł, a funta brytyjskiego 4,91 zł.

Elżbieta Szczerbak, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak