more_horiz
Gospodarka

Ropa w USA zyskała w tym tygodniu najwięcej od ponad 2 lat, a to jeszcze nie koniec

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 09:12
Ceny ropy w USA wzrosły w tym tygodniu - do tej pory - o 9,5 proc. - najmocniej od ponad 2 lat, a to jeszcze nie koniec zwyżek - podają maklerzy.
Napięcia w handlu USA-Chiny ograniczają wzrost cen ropy naftowej, podczas gdy optymizm w stosunku do Arabii Saudyjskiej i Rosji - o możliwych wyższych dostawach ropy - rekompensuje straty związane z ubywaniem irańskiego surowca, więc ceny ropy za mocno nie spadają
Napięcia w handlu USA-Chiny ograniczają wzrost cen ropy naftowej, podczas gdy optymizm w stosunku do Arabii Saudyjskiej i Rosji - o możliwych wyższych dostawach ropy - rekompensuje straty związane z ubywaniem irańskiego surowca, więc ceny ropy za mocno nie spadają" Foto: shutterstock, Fisenko Evgeny

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 52,65 USD za baryłkę, po zwyżce o 0,11 proc. Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 61,65 USD za baryłkę, po spadku ceny o 0,05 proc.

Notowaniom ropy pomogły m.in. komentarze ministra energii Arabii Saudyjskiej Khalida Al-Faliha, który stwierdził w tym tygodniu, że ograniczenia dostaw ropy przez producentów z koalicji OPEC+ wpłynie na zrównoważenie rynku paliw.

OPEC+ od początku stycznia - zgodnie z podpisaną w grudniu 2018 r. umową - ma zmniejszać dostawy ropy w ciągu najbliższych 6 miesięcy o 1,2 mln b/d.

Na rynkach wzrosły też nadzieje na możliwe porozumienia USA-Chiny w kwestiach handlowych, a to poprawiło sentyment również na giełdach paliw.

Ropa w USA, chociaż drożeje, to i tak jest tańsza o niemal 30 proc. wobec notowań, jakie osiągnęła w październiku 2018 r., gdy była wyceniana najwyżej od ponad 4 lat.

To sygnalizuje, że inwestorzy potrzebują potwierdzenia, że działania krajów OPEC+ rzeczywiście wpłyną na zmniejszenie podaży ropy na rynki, a popyt na surowiec utrzyma się na wysokim poziomie.

W ciągu poprzedniej sesji WTI na NYMEX zyskała 0,4 proc. Była to już 9. z kolei sesja zakończona zwyżką notowań. WTI na NYMEX zyskała w tym tygodniu 9,5 proc., a Brent na ICE zdrożała o 7,8 proc.

PAP, kw 

 

Zobacz więcej na temat: Giełda ropa naftowa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ropa w USA tanieje o ponad 2 proc., podwyżka Fed zagraża wzrostowi gospodarczemu

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 09:22
Ropa w USA tanieje o ponad 2 proc. z powodu obaw, że podwyżka stóp procentowych, o której Fed zdecydował na swoim ostatnim posiedzeniu, zagraża wzrostowi gospodarczemu, a tymczasem na rynkach paliw jest nadpodaż ropy - podają maklerzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ropa w USA z najwyższym wzrostem cen od ponad 17 miesięcy

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 10:30
Ropa w USA mocno drożeje i zalicza najdłuższy rajd ze zwyżką cen od ponad 17 miesięcy. Inwestorzy pozytywnie odebrali piątkowe komentarze szefa amerykańskiej Rezerwy Federalnej o elastyczności polityki monetarnej w USA. Na dodatek słabnie amerykańska produkcja ropy - podają maklerzy.
rozwiń zwiń