X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Opóźnienie w spłacie

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 16:30
Opóźnienie występuje wtedy, kiedy nie regulujemy naszych zobowiązań w terminie – przychodzi termin zapłaty, a ta nie następuje. Są dwa rodzaje opóźnienia – wyjaśnia Grzegorz Pietraszkiewicz, radca prawny Big InfoMonitor S.A.
Audio
  • O różnych rodzajach opóźnienia mówił Grzegorz Pietraszkiewicz, radca prawny Big InfoMonitor S.A. (Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Grzegorz Pietraszkiewicz, radca prawny Big InfoMonitor
Grzegorz Pietraszkiewicz, radca prawny Big InfoMonitorFoto: Polskie Radio

Zwykłe opóźnienie występuje wtedy, kiedy nie spłacamy w wyznaczonym terminie naszego zobowiązania, a nasz kontrahent z tego tytułu jest uprawniony do naliczania karnych odsetek. Innym rodzajem są opóźnienia kwalifikowane – nazywane też zwłoką. Występuję ona wtedy, kiedy opóźnienie jest stricte zawinione przez naszego kontrahenta. Z opóźnieniem możemy mieć do czynienia w sytuacji, kiedy następuje dostawa towaru według założeń w konkretnym terminie, a w rzeczywistości ten towar trafia do nas z np. miesięcznym opóźnieniem. W takiej sytuacji - opóźnionego zawinienia -  osoba spóźniająca się może być narażona na odpowiedzialność odszkodowawczą z tego tytułu, że nasz kontrahent nie zrealizował jakiegoś przedsięwzięcia w terminie i poniósł z tego tytułu szkodę. Identycznie jest w opóźnieniach w spłacie zobowiązań.

Opóźnienia mają duży wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Około 60%  firm, uważa, że opóźnienia w spłacie występują i mają one bardzo poważny wpływ na płynność finansową przedsiębiorstw. W przypadku opóźnionych spłata, zdaniem przedsiębiorców, około 20% z nich nie zostanie zrealizowana. W takiej sytuacji rozpoczyna się proces windykacji i wygląda on bardzo różnie  - w zależności od polityki danej firmy. Opóźnienia w spłacie mogą skutkować wpisem do jednego z czterech funkcjonujących w kraju rejestrów dłużników – przypomina Grzegorz Pietraszkiewicz, radca prawny Big InfoMonitor S.A.

Dominik Olędzki

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak