X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Zdolność kredytowa

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 09:30
Naszą zdolność kredytową ocenia bank w sytuacji gdy staramy się o pożyczkę na nowy samochód, telewizor lub na mieszkanie. Należy jednak odróżnić zdolność kredytową od wiarygodności kredytowej.
Audio
  • O zdolności kredytowej, w Polskim Radiu 24, mówił Bolesław Meluch, doradca zarządu Związku Banków Polskich. /Kamil Piechowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Bolesław Meluch, doradca zarządu Związku Banków Polskich
Bolesław Meluch, doradca zarządu Związku Banków PolskichFoto: Polskie Radio 24

Tą drugą budujemy przez całe życie kiedy korzystamy z różnych produktów bankowych i spłacamy na czas nasze zobowiązania. Zdolność kredytowa to z kolei możliwość spłacania rat kredytu w czasie jego trwania. Musimy mieć więc na to środki finansowe, czego sprawdzeniem zajmują się banki, korzystając z różnych baz danych – jedną z takich baz danych jest Biuro Informacji Kredytowej, gdzie można się dowiedzieć jakie są aktualne zobowiązania klienta banku i czy będzie w stanie spłacać te kredyty w czasie trwania kredytu – mówi Bolesław Meluch, doradca zarządu Związku Banków Polskich. Na zdolność mają wpływ na przykład stałe dochody, alimenty czy liczba osób na utrzymaniu pożyczkobiorcy.

Mogło by też dojść do sytuacji, w której nie mamy zdolności kredytowej na zaciągnięcie pożyczki w złotówkach, ale stać by nas było na kredyt w innej walucie. Z takiej możliwości jednak nie możemy skorzystać – Rekomendacja S Komisji Nadzoru Finansowego zdecydowanie określa, iż nie można udzielić kredytu kredytobiorcy w innej walucie niż jego dochody – argumentuje Bolesław Meluch z ZBP. Oznacza to, że osoba zarabiająca w złotówkach może wyłącznie otrzymać pożyczkę w tej walucie.

Kamil Piechowski

Zobacz więcej na temat: kredyt
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zagraniczna historia kredytowa ułatwi Polakom aktywność kredytową

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2015 11:30
Osoby powracające z emigracji nierzadko miewają kłopoty z uzyskaniem w Polsce kredytu, bo dla banków są one tzw. „czystą kartą”, czyli klientem bez historii kredytowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

BIG InfoMonitor: Młodzi Polacy mają blisko 1,3 mld zł zaległych płatności

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2015 12:45
Na 8 mln młodych Polaków w wieku 18-31 lat - 329 tys. ma problem z terminowym regulowaniem zobowiązań pozakredytowych - wynika z danych BIG InfoMonitor. Ich zaległości sięgają 1,3 mld złotych. Młodym ludziom kłopotów najczęściej przysparzają m.in. spłata pożyczek gotówkowych oraz rachunków za telefon.
rozwiń zwiń