X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Dywersyfikacja portfela

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 23:40
Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego to różnicowanie go o odmienne klasy aktywów. Dzięki temu zwiększamy swoje korzyści poprzez to, że relacja ryzyka do zysku jest coraz bezpieczniejsza.
Audio
  • O dywersyfikacji portfela mówi Michał Duniec, prezes firmy analitycznej Analizy Online. /Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Michał Duniec, prezes firmy analitycznej Analizy Online
Michał Duniec, prezes firmy analitycznej Analizy OnlineFoto: Polskie Radio 24

Dywersyfikację inwestycyjną można porównać do działań przedsiębiorcy.- Każdy przedsiębiorca dba o to, aby jego firma miała bezpieczną przyszłość. Stąd wprowadza na rynek różne produkty, szuka jak największej grupy rożnych odbiorców i rozszerza kręgi dostawców komponentów. Wszystko po to, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo operacyjne - mówi Michał Duniec, prezes firmy analitycznej Analizy Online.

Portfel inwestycyjny można różnicować na wiele sposobów, m.in. poprzez klasy aktywów (akcje, obligacje nieruchomości). Można dywersyfikować w ramach danej klasy aktywów, inwestując w spółki z różnych regionów geograficznych. Można także pójść drogą dywersyfikowania celów inwestycyjnych.

- Jeżeli mamy krótki horyzont inwestycyjny, do 1 roku, wtedy powinniśmy kupować bezpieczne instrumenty, np. lokaty w rożnych bankach. Pamiętając przy tym, aby uwzględnić przy tym ryzyko płynności, a więc inwestować w instrumenty finansowe na różne okresy, na miesiąc,  na trzy, etc. Gdy mamy długi horyzont, np. 10 lat, wówczas można mieć więcej instrumentów agresywnych, np. akcji - dodaje Michał Duniec.

Przy bardziej profesjonalnym podejściu, lokując swoje pieniądze w funduszach inwestycyjnych, warto pamiętać także, aby zachować umiar, bo nie zawsze więcej znaczy lepiej.

- Obecnie, w przypadku funduszy inwestycyjnych, przeciętna liczba składników w portfelu wynosi 75, ale są też portfele, które mają 30 składników i takie po 150. Najważniejsze jest jednak to, aby nie przekraczać pewnego progu, który sprawi, że nasz portfel będzie przedywersyfikowany. Za duża liczba składników sprawia, że staje się on mało efektywny - wyjaśnia analityk.

Błażej Prośniewski

Zobacz więcej na temat: finanse inwestycje
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Oszczędzanie na emeryturę – to konieczność! Sposobem na to mogą być inwestycje w ziemię

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2015 09:48
Czasy mamy takie, że praktycznie każdy z nas, chcąc po osiągnięciu wieku emerytalnego żyć na dotychczasowym poziomie, powinien oszczędzać na emeryturę. Możliwości mamy sporo - jedną z takich form - może być zakup ziemi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zarobić na „nie swojej” nieruchomości

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2015 23:33
Jak zarabiać na nieruchomościach nie będąc ich właścicielem? To nie jest trudne - mówił na antenie Polskiego Radia 24, Artur Kaźmierczak, prezes Mzuri CFI.
rozwiń zwiń