X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Budżet samorządowy

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 16:00
Budżet samorządowy to roczne przychody i wydatki jednostek samorządu terytorialnego.
Audio
  • Wszystko o budżecie samorządowym - jak jest tworzony, przez kogo jest zatwierdzany i jakim celom służy, wyjaśnia Grzegorz Benedykciński, Burmistrz Miasta i Gminy Grodzisk Mazowiecki. /Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia./
Grzegorz Benedykciński, Burmistrz Miasta i Gminy Grodzisk Mazowiecki
Grzegorz Benedykciński, Burmistrz Miasta i Gminy Grodzisk MazowieckiFoto: Polskie Radio

W ramach przychodów, uwzględnia on podatki lokalne, które zbiera gmina, czyli jest to udział w podatkach od osób fizycznych, osób prawnych, podatek od nieruchomości, czy udział w podatkach transportowych. Do tego dochodzą także subwencje ze Skarbu Państwa do oświaty lub dotacje do opieki społecznej.

Roczne wydatki natomiast obejmują wydatki bieżące i stałe, które dotyczą utrzymania szkół, urzędników, nauczycieli, oświetlenia, czy utrzymania porządku w gminie oraz wydatki inwestycyjne.

Wszystko o budżecie samorządowym - jak jest tworzony, przez kogo jest zatwierdzany i jakim celom służy, wyjaśnia Grzegorz Benedykciński, Burmistrz Miasta i Gminy Grodzisk Mazowiecki. /Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia.


Skala wydatków na inwestycje jest odzwierciedleniem kondycji finansowej samorządu. Jeżeli gmina wydaje mniej niż 20 proc. na inwestycje, to oznacza, że  wydatki bieżące są zbyt duże i gmina nie jest w stanie się rozwijać.

Budżet samorządowy uchwalany jest co roku. Za jego realizację rozliczani są burmistrzowie i wójtowie przez radę gminy uzyskując tzw. absolutorium. Aby spełniał wszystkie wymogi, ocenia go również wojewoda oraz Regionalna Izba Obrachunkowa, która sprawdza czy wszystko zostało wykonane zgodnie z prawem.

Ważny jest termin, w którym budżet samorządowy musi być uchwalony. Interesem gminy jest by stało się to do końca grudnia każdego roku. Po tym terminie bez uchwalonego budżetu, gmina nie może realizować pewnych inwestycji.

Elżbieta Szczerbak

Zobacz więcej na temat: budżet Polski finanse
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Budżet 2016: czy czeka nas powtórka z „dziury Bauca”?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2015 15:49
Dziura w budżecie może urosnąć o 1/5. Według informacji Pulsu Biznesu deficyt w przyszłym roku może wynieść ponad 57 mld zł, o 10 mld więcej niż w tym roku. Według ekonomistów goszczących w Polskim Radiu 24, to efekt obietnic wyborczych, który może doprowadzić do powtórki tzw. „dziury Bauca”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd przyjął wstępnie projekt budżetu na 2016 rok

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2015 18:30
Minister finansów zakomunikował, że deficyt zaplanowano w wysokości 54,6 mld zł. O szczegóły zapytamy Mateusza Szczurka w "Sygnałach dnia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister finansów broni projektu przyszłorocznego budżetu

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2015 08:01
Minister finansów Mateusz Szczurek powiedział w "Sygnałach dnia", że projekt budżetu, który w poniedziałek został wstępnie przyjęty przez rząd, nie ma charakteru wyborczego i odpowiada stanowi gospodarki.
rozwiń zwiń