X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Podatek obrotowy

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2014 13:10
Podatek obrotowy jest jednym z podatków pośrednich, o liniowej stawce. Podatek ten - jak sama nazwa wskazuje - nakładany jest na pełny przychód ze sprzedawanych dóbr - obrót. Ostateczny ciężar tego podatku ponosi konsument, czyli nabywca danego towaru czy usługi.
Audio
  • O podatku obrotowym mówił Piotr Marchlewski, menadżer w Dziale Doradztwa Podatkowego EY. /Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Piotr Marchlewski, menadżer w Dziale Doradztwa Podatkowego EY
Piotr Marchlewski, menadżer w Dziale Doradztwa Podatkowego EYFoto: Polskie Radio

Podatek obrotowy obowiązywał w Polsce od lat 30-tych XX wieku, jednak w 1993 roku został zastąpiony podatkiem VAT. Podatek obrotowy był naliczany w każdej fazie obrotu, co przy wydłużonym łańcuchu sprzedaży znacząco zwiększało ostateczną cenę produktu albo usługi. Podatek VAT z kolei umożliwia sprzedawcy odliczenie podatku naliczonego przez kontrahenta w poprzedniej fazie obrotu, czyli podstawą opodatkowania jest wartość netto towaru czy usługi.

Obecnie podatek obrotowy w swojej klasycznej postaci występuje w Stanach Zjednoczonych. To tak zwany sales tax, którego stawki są różne w różnych stanach. W Polsce takie podatki nie występują, chociaż przykładem podatku obrotowego jest podatek od dużych sklepów, jaki planuje wprowadzić nasz rząd.

Sylwia Zadrożna, fko

Zobacz więcej na temat: podatki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Odwrócony VAT: branża złomiarska broni, PiS chce likwidacji

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 08:36
Odwrócony VAT, którego likwidację planuje PiS, pozwolił zapobiec wyłudzeniom VAT w handlu złomem - przekonuje prezes Izby Przemysłowo Handlowej Gospodarki Złomem Piotr Gluźniewicz. Izba apeluje o pozostawienie odwróconego VAT w obrocie złomem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podatek od supermarketów. Handlowcy obawiają się nowej daniny

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 15:44
Podatek uzależniony od sprzedaży, a nie powierzchni sklepu postulują sprzedawcy zrzeszeni w Polskiej Izbie Handlu. Ich zdaniem, podatek dla marketów może zniszczyć także małe sklepy. Nową daninę zapowiadała w swoim exposé premier Beata Szydło.
rozwiń zwiń