X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Jak chronić żywność przed środkami ochrony roślin? Przekroczenia norm to rzadkość

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 12:10
Jedna z sieci handlowych w Polsce poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży partii białej kapusty. Okazało się, że w produkcie przekroczony został dopuszczalny limit  pozostałości środka ochrony roślin.
Audio
  • W radiowej Jedynce Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin mówiła, o tym jakie są stosowane zabezpieczenia, by żywność, która trafia do konsumenta nie zawierała zbyt dużej dawki pozostałości po nawozach sztucznych. (Tomasz Matusiak)
Stosowanie nawozów sztucznych w rolnictwie jest w państwach UE ściśle kontrolowane.
Stosowanie nawozów sztucznych w rolnictwie jest w państwach UE ściśle kontrolowane.Foto: (fot. Michael Trolove/Wikimedia Commons)

- Pestycydy stosuje się w rolnictwie w celu wyprodukowania żywności bezpiecznej, o najlepszej jakości i przekroczenia norm należą do rzadkości - mówiła w radiowej Jedynce Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin w rozmowie z Tomaszem Matusiakiem.

Jak dodała - w przypadku przekroczenia pozostałości środków ochrony roślin w żywności taka żywność jest z rynku wycofywana - mimo, że nie jest ona niebezpieczna dla konsumenta. Normy są tak ustalane, aby wziąć pod uwagę potencjalne pomyłki i błędy w stosowaniu środków ochrony roślin. W Polsce kontrole tego rodzaju prowadzi Sanepid.

Wszelkie stosowane w Polsce środki ochrony roślin są dostępne w rejestrze Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Dzisiaj, (7 czerwca) obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności. Święto ustanowiła Organizacja Narodów Zjednoczonych w grudniu 2018 roku.

Tomasz Matusiak, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak