X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Trwa szacowanie strat wywołanych suszą. Od września można składać wnioski na dofinansowanie małej retencji

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2019 13:20
Z danych resortu rolnictwa wynika, że znaczącym niedoborem wody jest dotniętych około 1,5 tysiąca gmin w Polsce, a szacowanie strat zakończyło się dopiero w niespełna 10 z nich. W sumie susza dotyka w naszym kraju około 2 mln ha ziemi rolnej.
Audio
  • O szacowaniu strat w rolnictwie wywołanych przez suszę była mowa w audycji Agro Fakty na antenie radiowej Jedynki. (Tomasz Matusiak)
Susza dotyka obecnie w Polsce około 2 mln ha ziemi rolnej.
Susza dotyka obecnie w Polsce około 2 mln ha ziemi rolnej.Foto: Pixabay

Najwięcej komisji suszowych pracuje w województwach: wielkopolskim, mazowieckim, łódzkim, podlaskim i lubelskim. Jak mówił w radiowej Jedynce Rafał Romanowski - wiceminister rolnictwa komisje są powoływane na wniosek m.in. samorządów lokalnych i na wniosek rolników jeżdżą na konkretne pola by oszacować straty.

Jak powiedział Sławomir Piotrowski - dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego - analizowana jest na miejscu faktyczna wielkość strat. Według przepisów szacowanie odbywa się "do momentu zbioru plonu z pola".

- Jeśli plon zostanie sprzątnięty komisja nie będzie mogła pracować, bowiem szacowanie dotyczy wyłącznie strat w plonach - przypomina ekspert.

Niebawem ma w Polsce ruszyć wart 100 mln euro program dofinansowania modernizacji oraz budowy systemu nawadniania. Jedno gospodarstwo rolne może otrzymać w ramach programu wsparcia małej retencji 100 tysięcy złotych. Wnioski na ten cel będą przyjmowane od września.

Tomasz Matusiak, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

IUNiG: W Polsce nadal występuje susza. Dotyka 14 województw

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 15:10
Szczególnie duży niedobór wody jest w szerokim pasie Polski środkowej, największy deficyt jest w woj. lubuskim. Suszą objęte są wszystkie monitorowane grupy i gatunki upraw - informuje Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa
rozwiń zwiń

Czytaj także

Min. rolnictwa: susza mniejsza niż przed rokiem, ale "to się wszystko może zmienić".

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 15:30
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że tegoroczna susza nie jest tak dotkliwa jak w roku ubiegłym. Nad oceną tegorocznej suszy pracuje w Polsce 800 komisji w 370 gminach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister rolnictwa zapowiada pomoc dla poszkodowanych przez suszę

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 07:37
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski powiedział w radiowej Jedynce, że po oszacowaniu strat rolnicy otrzymają pomoc. Zdaniem ministra, susza nie jest tak dramatyczna, jak w zeszłym roku, kiedy wystąpiła w całym kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Susza uderza głównie w producentów warzyw i owoców. Lepsze będą zbiory zbóż

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 13:20
Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowszy raport dotyczący tegorocznych zbiorów. Ze wstępnego szacunku głównych upraw rolnych i ogrodniczych w 2019 r. wynika, że zbiory zbóż i rzepaku będą wyższe niż rok temu. Mniej będzie z kolei owoców i warzyw.
rozwiń zwiń