Nowy rok szkolny: jakie zmiany czekają uczniów, nauczycieli i szkoły?

Likwidacja egzaminu szóstoklasisty, skrócenie roku szkolnego i powrót drożdżówek do sklepików szkolnych. To niektóre ze zmian, jakie czekają uczniów i nauczycieli w nowym roku szkolnym.

2016-08-19, 17:14

Nowy rok szkolny: jakie zmiany czekają uczniów, nauczycieli i szkoły?
Ten rok jest przejściowy, rodzice mają możliwość zdecydowania czy 6-letnie dziecko pójdzie do szkoły, czy zostanie w przedszkolu, natomiast dzieci siedmioletnie są już objęte obowiązkiem szkolnym.Foto: Pixabay

Posłuchaj

Co czeka uczniów, rodziców, nauczycieli oraz szkoły, o tym w audycji Ekspres Gospodarczy radiowej Jedynki./Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

W połowie września będą przedstawione szczegóły zmian w kolejnych latach.

Likwidacja gimnazjów

Chodzi przede wszystkim o likwidację gimnazjów i nową podstawę programową.

Likwidacja sprawdzianu szóstoklasisty

̶  Sprawdzian szóstoklasisty był niepotrzebnym stresem, i wiązał się z dużymi kosztami. Dlatego nie będzie już organizowany - mówi rzecznik Ministerstwa Edukacji Narodowej, Anna Ostrowska.

MEN zapowiada likwidację gimnazjów. Ma też wrócić 4-letnie liceum

REKLAMA

Źr. TVN24/x-news

Jak podkreśla, był to niepotrzebny stres oraz bardzo duże koszty ponoszone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

̶  Test dla szóstoklasistów nie pozwalał na sprawdzenie wiedzy, nie był adekwatny do jej wykorzystania w praktyce – mówi rzecznik MEN.

Zmiany dotyczą sklepików szkolnych

Od nowego roku szkolnego do sklepików szkolnych wracają drożdżówki.

 ̶  I dotyczy to produktów pełnowartościowych oraz cukru – uściśla gość radiowej Jedynki.

Sześciolatek bez obowiązku szkolnego

Rok szkolny ma się kończyć w pierwszy piątek po 20 czerwca, a maturzyści będą mogli się odwołać od wyniku matury przed komisją arbitrażową. Bardzo ważną zmianą jest też zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków.

Jak uściśla rzecznik, ten rok jest przejściowy, rodzice mają możliwość zdecydowania czy 6-letnie dziecko pójdzie do szkoły, czy zostanie w przedszkolu, natomiast dzieci siedmioletnie są już objęte obowiązkiem szkolnym.

Nauczyciele: to krok wstecz
 
Ta zmiana, zdaniem Magdaleny Kaszulanis ze związku Nauczycielstwa Polskiego, jest krokiem wstecz, a dla nauczycieli może oznaczać zwolnienia.
 
̶  Jako nauczyciele uważamy, że 6-letnie dzieci mają gotowość szkolną, mogą i powinny iść do szkoły, tak jak to się dzieje na świecie - mówi.

REKLAMA

Nauczyciele boją się zwolnień z pracy

Dodaje, że proponowana zmiana wiąże się też ze zwolnieniami nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, czyli nauczycielach klas I-III szkoły podstawowej.

Do końca sierpnia rodzice mogą jeszcze zdecydować, czy zostawić dziecko sześcioletnie w przedszkolu czy posłać do szkoły. Może się jednak okazać, że w tym roku szkolnym pierwszą klasę rozpocznie garstka uczniów.

W pierwszych klasach mało dzieci?

Anna Sadlak, dyrektor wydziału edukacji urzędu miejskiego w Słupsku mówi, że w planach było 36 klas pierwszych, tymczasem od 1 września, wg. dzisiejszych danych, zacznie ich funkcjonować tylko 14.

̶  Będą to zarówno 6, jak i 7-latki, podjęliśmy decyzję, że w klasie powinno być co najmniej 18 uczniów – mówi Anna Sadlak.

REKLAMA

Od przyszłego roku wygaszanie gimnazjów

W tym roku szkolnym do pierwszej klasy gimnazjum pójdzie ostatni już rocznik. Od przyszłego roku szkolnego nastąpi wygaszanie gimnazjów. 

Jak mówi Magdalena Kaszulanis z ZNP, likwidacja gimnazjów niczego nie zmieni, a szczególnie nie likwiduje problemów wychowawczych.

̶  Te pojawiają się w okresie dojrzewania. Nie zlikwidujemy ich, ale zostaną przeniesione do 8-klasowej szkoły powszechnej – mówi Magdalena Kaszulanis.
 
ZNP szacuje, że w wyniku likwidacji gimnazjów 1/3 pracowników tych szkół, czyli 100 tys. osób, może stracić pracę.

Co się stanie z budynkami mieszczącymi szkoły gminne?

Samorządy wydały dotychczas ponad 130 mld złotych na budynki gimnazjalne. Resort edukacji zapewnia, że będzie rozmawiać z samorządami na temat wykorzystania istniejącej infrastruktury.

Karolina Mózgowiec, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej