Światowy Tydzień Przedsiębiorczości: jak Polki radzą sobie w światowym biznesie?
Wspieranie edukacji w zakresie przedsiębiorczości, budowanie mostów między sektorem prywatnym, publicznym i pozarządowym, a także pokazywanie ludzi biznesu, którzy odnieśli sukces to między innymi cele Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.
2017-11-16, 16:30
Posłuchaj
Jeden z dni poświęcony jest przedsiębiorczym kobietom, które mogą być inspiracją dla innych.
Polki są przedsiębiorcze i świetnie dają sobie radę w każdych warunkach i wszędzie. Iwona Pruska, kosmetolog, ma ugruntowaną pozycję w Emiratach Arabskich w Dubaju.
- Wyjechałam z Polski wiele laty temu, w latach 80. Tam rozpoczęłam życie prywatne i biznes. Dubaj ma swoje przepisy, które są inne w porównaniu z europejskimi i trzeba się do nich dostosować. Na początku było najważniejsze więc poznanie tych przepisów – zaznacza rozmówczyni Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.
Indie ciągle nieodkryte przez polski biznes
Na rynku indyjskim znakomicie porusza się Anna Kalata, wiceprezes Indyjsko-Polskiej Izby Gospodarczej, prorektor Lingwistycznej Szkoły Wyższej oraz właścicielka firmy konsultingowej Glob Factor.
- Indie to wspaniały kraj, bardzo ambitne społeczeństwo. Jest to ciągle nieodkryty jeszcze rynek przez naszych polskich przedsiębiorców. Indie rozwijają się przez ostatnie kilkanaście lat w tempie powyżej 6 – 7 proc. PKB. Rozwijają się we wszystkich sektorach: on nowych technologii, poprzez przemysł budowlanych i infrastrukturę. Są bardzo duże szanse w przemyśle farmaceutycznym, leczeniu, ale i przetwórstwie żywności – podkreśla ekspertka.
Duży potencjał tamtejszego rynku
REKLAMA
Zarówno rynek arabski, jak i indyjski wydają się w ogóle trudnymi do zdobycia. A już zwłaszcza przez kobiety. Anna Kalata nie zgadza się z taką opinią.
- Nie jesteśmy tak bardzo od siebie różni, jak nam się wydaje. Nie widzę specjalnych zagrożeń w różnicach płci. Znam bardzo dużo hinduskich przedsiębiorczyń, kobiet, które prowadzą własne biznesy, odnoszą sukcesy. Myślę, że jest to również inspiracją dla kobiet z innych rejonów świata, żeby właśnie tam lokować swoje zainteresowanie biznesowe, ponieważ potencjał rynku jest ogromny i jest szansa dla każdego – podkreśla rozmówczyni Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.
Potrzebna odwaga i wiara w siebie
Również w Dubaju, który jest bardzo nowoczesnym krajem, kobiety odgrywają dużą rolę w biznesie, dodaje Iwona Pruska.
- Nie ma czego się obawiać. Jest to mit, że kobiety są tam źle traktowane. Robią kariery zawodowe, są szczęśliwe, mają rodziny, wolny czas. Jest to kraj bardzo nowoczesny, warto go poznać i mieć odwagę i wiarę w siebie i spełniać swoje marzenia – radzi ekspertka.
Szanse mężczyzn i kobiet są równe?
Trzeba zagłębić się przede wszystkim w kulturę, zachęca Anna Kalata. Przedsiębiorcze kobiety mogą stanowić inspirację dla innych. W ślady Iwony Pruskiej już idzie jej córka, Nathalie Pruska.
REKLAMA
- Pracuję z mamą, ale otwieram też własne SPA. Mam respekt dla polskich kosmetyków, wierzę, że polskie produkty są prawdziwe. Kobiety mają takie same szanse jak mężczyźni, szczególnie młode pokolenia, teraz jest kobietom łatwiej – twierdzi rozmówczyni Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.
Przy okazji rozwijania poza granicami własnego biznesu, panie są jednocześnie nieformalnymi ambasadorkami naszego kraju.
Aleksandra Tycner, awi
Polecane
REKLAMA