X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wynagrodzenia: od nowego roku szykują się podwyżki. W jakich branżach?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 17:06
Z początkiem przyszłego roku ponad 40 procent pracodawców w Polsce planuje podwyżki dla swoich pracowników. Maleje jednak odsetek firm, które zamierzają zwiększyć zatrudnienie.
Audio
  • O podwyżkach w polskich firmach mówiły w radiowej Jedynce Katarzyna Gurszyńska z Instytutu Badawczego Randstad i Agata Mężyńska z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: ImageFlow/Shutterstock.com

Instytut Badawczy Randstad i TNS Polska opublikowały 36. edycję sondażu o wynagrodzeniach.

Odsetek przedsiębiorców, którzy podwyższą płace pracownikom jest bardzo duży, chociaż mniejszy niż rok temu, zauważa Katarzyna Gurszyńska z Instytutu Badawczego Randstad.

- 53 proc. respondentów powiedziało, że będzie dawać podwyżki. To o 14 punktów procentowych więcej niż widzieliśmy w poprzednim kwartale i jest to o jeden punkt procentowy mniej niż dokładnie rok temu – zaznacza rozmówczyni Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

W jakich branżach wynagrodzenia będą rosły?

Katarzyna Gurszyńska dodaje, że najwięcej firm, które zwiększą wynagrodzenie pracownikom jest z sektora transportu, gospodarki magazynowej i łączności - ponad 54 procent.

- Też przemysł, który cały czas rozwija się i zatrudnia nowych pracowników, zgłaszał, że podwyżki będą. W obszarze samych tylko firm przemysłowych to jest 48 proc. W sektorze obsługi nieruchomości i firm to jest poziom 43 proc. Obserwujemy też rozwój sektora usług dla biznesu, centr usług wspólnych, gdzie zarówno intensywnie są rekrutowani nowi pracownicy, ale też cały czas mogą liczyć na duże podwyżki. Paradoksalnie w pośrednictwie finansowym widzimy najmniejszą skłonność do udzielania podwyżek. Tylko 18 proc. badanych firm mówiło o tym, że te podwyżki będą dawać – podaje liczby ekspertka.

Wolniej przybywa nowych miejsc pracy

Na rynku widać też, że wolniej przybywają nowe miejsca pracy, dodaje Katarzyna Gurszyńska.

- Możemy z tego wywnioskować, że pracodawcy są bardziej skłonni podnosić wynagrodzenia obecnym pracownikom, niż zatrudniać nowe osoby. Widzimy, że ten apetyt jest, ale pracodawcy ograniczają plany tworzenia nowych etatów raczej na rzecz zweryfikowania wynagrodzeń u dotychczasowych pracowników, by mieć pewność, że tutaj nie ryzykują np. odejść pracowników z pracy – wyjaśnia rozmówczyni Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Rekordowe inwestycje zagraniczne…

Nadal co trzeci pracodawca planuje wzrost zatrudnienia. Ponadto do silnej konkurencji na rynku pracy już dokładają się rekordowe inwestycje realizowane przez inwestorów zagranicznych, zauważa Agata Mężyńska z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

- Do połowy listopada udało nam się pozyskać dla Polski inwestycje o wartości przekraczającej 2 mld euro. One przekładają się na 15,5 tys. miejsc pracy. Rośnie jakość tych miejsc pracy. Sporo jest inwestycji relatywnie tanich, w sektorze usług nowoczesnych, które tworzą wiele miejsc pracy, ale widzimy również dużo inwestycji produkcyjnych, a coraz częściej również inwestycji w sektorze badawczo-rozwojowym – wymienia Agata Mężyńska.

… których będzie jeszcze więcej

Malejąca podaż pracy nie jest problemem dla zagranicznych inwestorów, twierdzi Agata Mężyńska.
- W tej chwili widzimy ponad 180 projektów, których łączna wartość zbliża się do 6 mld euro i mogą one przyczynić się do utworzenia 60 tys. nowych miejsc pracy – podaje liczby ekspertka z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Według Agaty Mężyńskiej, co czwarta, a być może nawet co trzecia z tych inwestycji znajdzie się właśnie w naszym kraju.  

Rośnie też generalnie optymizm przedsiębiorców co do polskiej gospodarki. Największy jest w południowej i zachodnie części kraju, najmniejszy - we wschodnich województwach.

Aleksandra Tycner, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wielki boom płacowy staje się faktem, ale nie we wszystkich branżach

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2017 08:45
Brak rąk do pracy wymusi na pracodawcach podwyżki wynagrodzeń. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraińcy liczą na podwyżki płac w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2017 18:38
Od 15 do 30 procent wrosły - po zniesieniu obowiązku wizowego - oczekiwania płacowe Ukraińców pracujących w Polsce.
rozwiń zwiń