X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Split payment

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 20:44
Split payment, czyli podzielona płatność, to mechanizm, który ma pomagać w walce z oszustwami podatkowymi.
Audio
  • Czym jest split payment, do czego służy i na czym polega, wyjaśnia Kalina Figurska-Rudnicka, doradca podatkowy i radca prawny w kancelarii MDDP (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

Polega na tym, że dzielimy płatność kwoty brutto z faktury na kwotę netto, którą płacimy wystawcy faktury i kwotę podatku, którą płacimy na specjalne konto przypisane do danego podatnika.

− Jest to najdalej idąca forma walki z oszustwami podatkowymi. Podatnik teoretycznie otrzymuje kwotę brutto, ale de facto nie ma żadnej kontroli nad kwotą podatku, która jest wpłacana na konto, nad którym mają kontrolę organy podatkowe - tłumaczy Kalina Figurska-Rudnicka, doradca podatkowy i radca prawny w kancelarii MDDP.

Split payment ma znaczny wpływ na płynność finansową przedsiębiorców.

− Jeżeli przedsiębiorca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego i chce skorzystać z tego prawa, to może się tego domagać wyłącznie poprzez wniosek o zwrot podatku naliczonego. Wiadomo, że z tym związane są czynności sprawdzające i to wszystko trwa – zauważa ekspertka.

Metoda podzielonej płatności jest wprowadzona w formie fakultatywnej w Czechach. We Włoszech obowiązuje w stosunku do dostaw towarów i usług na rzecz podmiotów prawa publicznego. Jest także częściowo wprowadzona w Turcji.

– Z uwagi na formę i skutki dla podatników, split payment powinien być stosowany z rozwagą. Najlepiej, by ta forma walki z oszustwami podatkowymi była stosowana do płatności na rzecz określonych podmiotów, na przykład takich, które dopiero rozpoczynają działalność i nie zostały jeszcze zweryfikowane przez organy podatkowe, albo w stosunku do obrotu towarami, o których wiadomo, że są newralgiczne i w stosunku do których dochodzi do oszustw podatkowych – uważa Kalina Figurska-Rudnicka. ​

Karolina Mózgowiec


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Karuzela VAT. Na czym polega mechanizm?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 10:30

Wicepremier Mateusz Morawiecki wypowiedział otwartą wojnę karuzelom VAT-owskim. W walce z procederem upatruje źródła finansowania m.in. programu Mieszkanie Plus, Programu 500 Plus i wielu inwestycji. Jak zaznaczył, na uszczelnieniu systemu podatkowego, głównie w obszarze podatku VAT, uda się zaoszczędzić ok. 40 - 50 mld zł. O tym, na czym polega karuzela VAT-owska, mówili w Debacie Poranka Mateusz Walewski (ekonomista PwC), Andrzej Derlatka (Urząd Kontroli Skarbowej w Warszawie) i właściciel upadłej sieci handlowej Nexa, ofiara karuzeli VAT Stanisław Kujawa.

rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejni podatnicy ujawnią fiskusowi dane o VAT

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 07:49
Małe i średnie firmy muszą po raz pierwszy przesłać Jednolity Plik Kontrolny. Wiele czekają problemy - pisze "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ściągalność VAT-u rośnie wolniej niż konsumpcja

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2017 07:30
Wpływy z VAT w 2016 roku rozczarowały, choć to był bardzo dobry rok dla ministra finansów. Rosła konsumpcja i to szybciej, niż ściągalność podatku VAT.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Split payment: tzw. podzielona płatność VAT będzie gotowa za kilka miesięcy

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 08:41
Za kilka miesięcy będzie gotowe rozwiązanie tzw. split payment, czyli podzielona płatność - poinformował w środę dziennikarzy wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń