X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Swoboda działalności gospodarczej

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 14:46
Idea wolności ekonomicznej dała znać o sobie pod koniec XVII wieku w Anglii. Przybrała wtedy postać programu gospodarczego, który stworzyli prekursorzy tak zwanej szkoły klasycznej ekonomii politycznej. Pojęcie to nabrało praktycznego znaczenia w XIX wieku, kiedy to powszechne stało się przekonanie, że wolność gospodarcza i wolność konkurencji są niezbędne dla rozwoju państwa i społeczeństwa.
Audio
  • Swoboda działalności gospodarczej jest podstawową zasadą w polskim prawie gospodarczym, wyjaśnia portalowi gospodarka.polskieradio.pl Jakub Bińkowski ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

Szkocki  myśliciel i filozof Adam Smith, autor dzieła "Badania nad naturą i przyczynami bogactwa narodów"   podkreślał, że producenci muszą mieć zagwarantowaną swobodę w działalności gospodarczej, bez ingerowania w nią przez państwo. Miało to być warunkiem rozwoju gospodarki podporządkowanej prawom rynku, samoistnie dążącej do stanu równowagi.

Podstawowa zasada w polskim prawie gospodarczym

Swoboda działalności gospodarczej jest podstawową zasadą w polskim prawie gospodarczym. Wynika z ustawy uchwalonej  2 lipca 2004 roku, przypomina Jakub Bińkowski ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Zgodnie z artykułem 6 tej ustawy działalność gospodarczą  definiuje się jako zarobkową działalność wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, również polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż, a także jako działalność zawodową, wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły. Swoboda tak rozumianej działalności polega na uprawnieniu do podejmowania, prowadzenia i zakończenia działalności gospodarczej, na równych warunkach i zasadach, w granicach obowiązującego prawa.

W artykule 22 Konstytucji zapisano, że prowadzenie działalności gospodarczej jest co do zasady wolne, natomiast jego ograniczenie może nastąpić tylko w drodze ustawy oraz tylko ze względu na ważny interes publiczny.

Prace nad ustawą o małej działalności gospodarczej

Swoboda działalności gospodarczej zawiera się w pojęciu wolności gospodarczej, które jest pojęciem bardziej pojemnym.

- W Polsce swoboda działalności gospodarczej rozumiana w znaczeniu szerszym niż ustawowe jest ciągle ograniczana - zauważa Jakub Bińkowski i odnosi to przede wszystkim do obciążenia składkami na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne. Obecnie prowadzone są prace nad ustawą o małej działalności gospodarczej, której głównym założeniem jest ulżenie najmniejszym firmom, poprzez likwidację obowiązku uiszczania składek do ZUS w sposób ryczałtowy. Z dotychczasowych informacji wynika, że najmniejsze firmy, miałyby odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne w formie określonego procentu od uzyskiwanych przychodów. Mowa jest o działalnościach gospodarczych  dających przychody do około 5 tysięcy złotych miesięcznie.

- Należy to ocenić jako krok w dobrą stronę, podobnie jak swego rodzaju wakacje zusowskie, które rząd proponuje przez pierwsze pół roku prowadzenia działalności - podkreśla Jakub Bińkowski. Jego zdaniem jest to rozwiązanie bardzo korzystne, ponieważ właśnie składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne są głównym czynnikiem ograniczającym swobodę przedsiębiorczości w Polsce.

Zasada swobodnej działalności gospodarczej jest uwzględniona w Traktacie o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Używa się tam przede wszystkim pojęcia swobody przedsiębiorczości, której istotą jest  umożliwienie prowadzenia działalności gospodarczej obywatelom jednego kraju członkowskiego w innym kraju członkowskim.

Dariusz Kwiatkowski


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czas zmian na rynku pracy. Będzie przybywać osób decydujących się na własną działalność gospodarczą

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 14:53
Jaka wynika ze Światowego Raportu Amway o Przedsiębiorczości AGER 2016. przewiduję się, że w ciągu najbliższych pięciu lat wzrośnie liczba osób decydujących się na własny biznes zarówno w Europie, jak i również w Polsce. W tym roku po raz pierwszy pytano w raporcie o prognozy dla rynku pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Składki na ZUS: mniejsze obciążenia dla mikrofirm

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 09:25
Trwają prace nad trzema pomysłami, które mają ulżyć mikroprzedsiębiorcom w płaceniu składek na ZUS. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jeden rachunek dla płatników składek ZUS. Trwają prace w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 21:16
Kluby za dalszymi pracami nad rządowym projektem ustawy wprowadzającym jeden indywidualny rachunek składkowy dla płatników składek ZUS. Jego pierwsze czytanie odbyło się dziś na sali plenarnej Sejmu.
rozwiń zwiń