X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Przedsiębiorcy nie powinni skupiać się na barierach, a na szukaniu szans. BGK: 92 mld zł gwarantowanych kredytów dla firm

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2018 19:30
Jak wspierać polskie małe i średnie firmy, tak by mogły się one dynamiczne rozwijać? Odpowiedzi m.in. na to pytanie poszukiwali uczestnicy Kongresu 590, który odbywał się w Rzeszowie (15-16.11.2018). Na pewno potrzebna jest pomoc kapitałowa, o czy wspominał prezydent Andrzej Duda w czasie wystąpienia.
Audio
  • Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz mówi o tym jak wspierać firmy z sektora MŚP. (aut. Błażej Prośniewski)
  • Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz o wspieraniu firm z sektora MŚP. (aut. Błażej Prośniewski)
  • Małgorzata Bieniaszewska szefowa spółki, MB–Pneumatyka, która otrzymała Nagrodę Gospodarczą Prezydenta w kategorii Firma Rodzinna, mówi o tym, co zdecydowało o sukcesie w przypadku jej firmy oraz co jest potrzebne do efektywnego działania firmom z sektora MŚP. (aut. Błażej Prośniewski)
  • Małgorzata Bieniaszewska szefowa spółki, MB–Pneumatyka, która otrzymała Nagrodę Gospodarczą Prezydenta w kategorii Firma Rodzinna, mówi o tym, co zdecydowało o sukcesie w przypadku jej firmy oraz co jest potrzebne do efektywnego działania firmom z sektora MŚP. (aut. Błażej Prośniewski)
  • Małgorzata Bieniaszewska szefowa spółki, MB–Pneumatyka, która otrzymała Nagrodę Gospodarczą Prezydenta w kategorii Firma Rodzinna, mówi o tym, co zdecydowało o sukcesie w przypadku jej firmy oraz co jest potrzebne do efektywnego działania firmom z sektora MŚP. (aut. Błażej Prośniewski)
  • O wspieraniu małych i średnich firm Błażej Prośniewski rozmawiał w Polskim Radiu 24 z Maciejem Wojeńskim, prezesem firmy Ekoenergetyka.
  • Gościem Justyny Golonko w radiowej Jedynce była prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka, która mówiła o tym, jak BGK wspiera firmy z sektora MŚP.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Jak uważa Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz – niezbędne jest także stworzenie jeszcze bardziej przyjaznych warunków do prowadzenia biznesu.

– Bo dla małych i średnich firm ważne są też takie sprawy przyziemne, jak np. ryczałtowa stawka ZUS, która jest dosyć wysoka, bo wynosi 1300 zł. I to jest bariera dla ich rozwoju – podkreśla Rzecznik.

Druga istotna rzecz zdaniem Adama Abramowicza, która mogłaby ulżyć polskim przedsiębiorcom, i dzięki której mogliby się oni szybciej rozwijać, to uproszczenie systemy podatkowego.

Dlaczego warto wspierać nowe firmy

Ekoenergetyka – finalista tegorocznych Nagród Gospodarczych Prezydenta RP – to firma założona 9 lat temu w Zielonej Górze, przez dwójkę studentów, niemal w garażu. Dzisiaj to prężnie rozwijające się przedsiębiorstwo, sprzedające swoje innowacyjne produkty nie tylko w Polsce.

– Z perspektywy czasu brzmi to rzeczywiście zachęcająco do tego żeby zakładać własną firmę i robić własny biznes. Satysfakcja na koniec jest ogromna, ale droga jest długa i ciernista. Zakładaliśmy bowiem firmę bez zewnętrznego finansowania, bez zewnętrznego kapitału i musieliśmy się o te środki zarówno na rozwój firmy, jak i technologii postarać – wyjaśnia gość PR 24 Maciej Wojeński, prezes firmy Ekoenergetyka.

I dodaje, że na ich przykładzie widać, że w Polsce jest dobry klimat do prowadzenia biznesu, ponieważ firma rozwija się coraz lepiej.

– Zaczynaliśmy od Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości, co zafundowało nam miasto. Następnie przeprowadziliśmy się do Miejskiego Inkubatora Przedsiębiorczości zlokalizowanego w SSE, aż dotarliśmy do właściwych terenów inwestycyjnych, czyli strefy gdzie budujemy Centrum Badawczo-Rozwojowe Nowych Technologii w Transporcie Elektrycznym. Także jak widać można w kraju rozwijać swoje przedsiębiorstwo, swój własny biznes – ocenia gość Polskiego Radia 24.

Innowacje i kapitał

Firma postawiła na innowacje ponieważ są one bardzo ważne szczególnie w jej branży, czyli w elektromobilności.

– Dlatego też postawiliśmy na wsparcie z funduszy europejskich, w ramach programu operacyjnego Inteligentny Rozwój. Współpracujemy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, które pozwala nam spożytkować odpowiednio te środki na rozwój technologii, co umożliwia z kolei firmie uczestniczyć w rynku i wyprzedzać konkurencję o kilka kroków – tłumaczy Maciej Wojeński, prezes firmy Ekoenergetyka.

Chociaż wciąż występują bariery, związane z bezpiecznym pozyskiwaniem kapitału. – Ponieważ jako młoda firma, ze słabą historią finansową, ale z ogromnymi perspektywami na rozwój – gdyż o elektromobilności mówiło się nie tylko w Polsce, ale w całej Europie – nie byliśmy w stanie uzyskać np. finansowania bankowego. Musieliśmy szukać prywatnych inwestorów, którzy finalnie mogli nas wesprzeć. I to tutaj pewne mechanizmy państwowe powinny jeszcze usprawnione, aby móc uzyskań środki na dobry start dla młodych firm – ocenia gość PR 24.

I dodaje, dlaczego bez kapitału jest trudno funkcjonować.

– Nam na początku brakowało regularnych zamówień, więc nie było też kapitału, a potem zamówienia zaczęły napływać lawinowo i wtedy był potrzebny kapitał, aby to obsłużyć produkcyjnie. I dobrze, że znaleźliśmy prywatnego, strategicznego inwestora – przypomina Maciej Wojeński.

Jego zdaniem nie jest barierą dla nowych firm otoczenie prawno-administracyjne.

– My funkcjonujemy przede wszystkim w obszarze przetargów publicznych, gdzie nieznajomość prawa szkodzi. Trzeba znać te przepisy, po to, aby móc realizować z sukcesem projekty. Natomiast nie widzę tu takich przeszkód, progów, których nie można przeskoczyć – uważa prezes firmy Ekoenergetyka.

BGK może pomóc

Bank Gospodarstwa Krajowego ma wiele instrumentów finansowych, które służą wspieraniu polskich przedsiębiorców. I które są w prosty sposób dostępne.

– Dla tego „serca” każdej gospodarki, czyli dla małych i średnich przedsiębiorstw są gwarancje de minimis, środki unijne, gdzie zajmujemy się ich dystrybucją i akredytywy – ponieważ bardzo mocno wspieramy eksport. To podstawowe możliwości dla tego sektora MSP – wyjaśnia gość Jedynki Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.

Gwarancje de minimis to flagowy program Banku Gospodarstwa Krajowego.

– Wielu przedsiębiorców zaciągając kredyt, który jest zabezpieczony gwarancją de minimis czasami nawet nie wie, że my jesteśmy jako BGK „pod spodem” Dlatego, że mechanizm który został stworzony, to zabezpieczanie kredytów na drugim poziomie. Czyli my jesteśmy tym bankiem, którego nie widać, ponieważ nasze działania są prowadzone poprzez banki komercyjne i poprzez banki spółdzielcze. A bez tej gwarancji de minimis małe i średnie przedsiębiorstwa nie rozwijałyby się tak szybko jak obecnie, co zresztą potwierdzają przedstawiciele tych innych banków-partnerów – tłumaczy gość radiowej Jedynki.

Skuteczność programu de minimis

Ponad 141 tys. przedsiębiorców skorzystało już z kredytów zabezpieczonych gwarancją de minimis.

– Było to 52 mld złotych gwarancji, dzięki którym zostały uruchomione 92 mld złotych kredytów. Praktycznie 14 proc. wszystkich kredytów udzielonych dla małych i średnich przedsiębiorstw jest zabezpieczonych właśnie gwarancją de minimis – wylicza Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK.

I dodaje, że to jest produkt przede wszystkim dla małych i średnich przedsiębiorstw. Dla tych firm, które potrzebują szybko finansowania, niezbyt dużego. Ponieważ te duże raczej nie są zainteresowane tymi gwarancjami.

– Jest to produkt, który jest łatwy, który zdecydowanie skraca czas pozyskiwania finansowania. Jest on także zrozumiały i łatwy w zakresie proceduralnym. Dlatego też przedsiębiorcy, ponieważ nie muszą przygotowywać ogromnej ilości materiałów, informacji, a potrzebują szybko zasilić się kredytem – korzystają właśnie z gwarancji de minimis. Szybkość procesu, jego łatwość i rozwiązanie, które jest łatwo osiągalne – właśnie tego oczekują małe i średnie przedsiębiorstwa – podkreśla Prezes BGK.

Na de minimis korzysta cała gospodarka

Dzięki temu programowi zabezpieczania gwarancją de minimis zostało uruchomione 92 mld złotych kredytów. To jest potężny zastrzyk pieniędzy do gospodarki.

– Dzięki temu firmy się rozwijają, co widać nawet w danych Głównego Urzędu Statystycznego za trzeci kwartał 2018 roku, gdzie tempo wzrostu PKB wyniosło 5,1 proc., co niemal wszystkich zaskoczyło – zauważa prezes Beata Daszyńska-Muzyczka.

Kredyt na innowacje technologiczne

Środki z Unii Europejskiej finansują kolejny bardzo ciekawy instrument finansowy, czyli kredyt na innowacje technologiczne. Coraz więcej firm już wie o tej możliwości. – Są to środki europejskie, a możliwa do uzyskania kwota na maksymalnym pułapie wynosi 6 mln złotych. Aż 60 proc. tej sumy może przemienić się w dotację. Zapewne dlatego, ten instrument cieszy się ogromnym powodzeniem. Już dzisiaj mamy około kilkuset złożonych wniosków. To ogromny sukces – ocenia gość radiowej Jedynki.

Suma z wniosków, które były złożone i były skalkulowan, to ponad 100 mld złotych.

– Byliśmy ogromnie tym zaskoczeni, bo wiadomo, że takich pieniędzy nie mamy do dyspozycji. Te środki, które jeszcze teraz będziemy mogli rozdzielić, to jest około 350 mln złotych. Ale widać, że ten produkt zyskuje na atrakcyjności – podkreśla Beata Daszyńska-Muzyczka.

Wsparcie firm eksportowych

Z eksportem najczęściej kojarzy się akredytywa eksportowa, ponieważ jest to sztandarowy produkt dla firm do zabezpieczenia swojej działalności eksportowej.

– Rzeczywiście ostatnio akredytywa bardzo zyskuje na popularności. Bank Gospodarstwa Krajowego przed 3-4 laty zabezpieczał eksport firm swoich klientów w 8 państwach. Natomiast obecnie BGK razem ze swoimi klientami jest w zakresie eksportu i ekspansji zagranicznej w 61 krajach na świecie, na 6 kontynentach. To ponad 800 transakcji, ponad 450 klientów. Nasi klienci bardzo chętnie korzystają z akredytywy, bo w BGK znajdują wiedzę, doświadczenie i kompetencje, czym bank również wspiera przedsiębiorców – ocenia gość radiowej Jedynki.

Bank Gospodarstwa Krajowego zaczyna też operować w zupełnie nowych dziedzinach.

– Bardzo mocno działamy w obszarze produktów gwarancyjnych. I tutaj jest nowy produkt, dopiero co podpisany: Europa Kreatywna czyli są to kierowane produkty gwarancyjne do sektora kultury i kreatywności. Bardzo ciekawy obszar. I będziemy się tego uczyć, ponieważ i Europa dopiero się tego uczy – podkreśla gość Jedynki Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.

Małgorzata Byrska, Błażej Prośniewski, Justyna Golonko, ak, NRG

NBP
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak