X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Wtórny rynek mieszkaniowy

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 12:00
Wtórny rynek mieszkaniowy to rynek mieszkań z drugiej ręki, nie nowych, a już wcześniej zasiedlonych, czekających na nowego właściciela. Zakup takiego locum, gdy sprzedającym nie jest deweloper dysponujący nowymi lokalami, ma swoje plusy i minusy.
Audio
  • Na temat rynku wtórnego z Marcinem Krasoniem, analitykiem rynku nieruchomości w Home Broker rozmawiał Dariusz Kwiatkowski

Do tych pierwszych należy przede wszystkim  dostępność.

- Oferta rynku wtórnego jest dużo większa niż pierwotnego. Mamy dużo większy wybór jeśli chodzi o lokalizację, standard mieszkań czy ich rozmiar. Dużą zaletą tego rynku jest fakt, że mieszkanie można kupić praktycznie gotowe do zamieszkania - wyjaśnia Marcin Krasoń analityk rynku nieruchomości w Home Broker.

Nie brakuje takich ofert, dzięki którym  już dzień po podpisaniu aktu notarialnego można się wprowadzić, ponieważ zazwyczaj są meble, sprzęty, wszystko jest wyremontowane i urządzone. Natomiast  w przypadku rynku pierwotnego jest zupełnie inaczej. 

Rynek  wtórny ma jednak również wady. Może się zdarzyć, że kupione już mieszkanie będzie wymagało  dodatkowego wkładu finansowego, bo to, co wyglądało ładnie na pierwszy rzut oka w naturze, czy na zdjęciu musi być doprowadzone do stanu używalności. Na przykład instalacji elektrycznej  lub wodnej potrzebny jest  generalny remont.

Po stronie plusów rynku wtórnego należy zapisać rozwiniętą infrastrukturę cywilizacyjną, przeważnie spotykaną wokół starszych osiedli. Faktem jest bowiem, że nowe osiedla powstają często na obrzeżach miast z dala od przedszkoli, szkół czy sieci sklepów, nieraz z widokiem na przysłowiowe pola kapusty.

Na rynku wtórnym otoczenie mieszkań najczęściej zapewnia wszelkie cywilizacyjne udogodnienia. Ale z kolei nie wszystkie domy na rynku wtórnym mają windy, parkingi czy garaże podziemne. Statystyka mówi, że mieszkania na rynku wtórnym są tańsze.

Jednak to „cenowe uśrednienie”  może wprowadzać w błąd. Ponieważ tak naprawdę najdroższe mieszkania, w pojedynczych co prawda przypadkach, pojawiają się wśród ofert mieszkań od dawna użytkowanych. Dzieje się tak dlatego, że są to często apartamenty atrakcyjnie położone, w dzielnicach o dużej renomie, doskonale wyposażone z drogimi meblami, czasem z dziełami sztuki. To podnosi cenę takiego mieszkania.

Lokalizacja ma tu ogromne znaczenie, gdyż liczbą dostępnych działek, na których można coś wybudować, w miejscach szczególnie pożądanych  jest bardzo ograniczona. A zatem rynek wtórny daje nam szczególne możliwości zaspokojenia oczekiwań, co do wyboru miejsca wymarzonego locum.

Dysponując odpowiednią kwotą możemy kupić mieszkanie na przykład w pobliżu Parku Łazienkowskiego w Warszawie, czy też na Kazimierzu w Krakowie. Dzięki takim lokalizacyjnym atutom, rynek wtórny często wygrywa z pierwotnym.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Dariusz Kwiatkowski, kw 


NBP

Zobacz więcej na temat: nieruchomości
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak