Liga Mistrzów: historyczny wyczyn Barcelony. Remontada stała się faktem, ale po wielu kontrowersjach

2017-03-08, 23:59

Po porażce w pierwszym meczu 1/8 finału z PSG aż 0:4, niewiele osób dawało szansę Barcelonie na awans. Tymczasem "Duma Katalonii" w rewanżu pokonała rywali 6:1 i została pierwszą drużyną w historii, która w Champions League odrobiła taką stratę. W ćwierćfinale zagra też Borussia Dortmund, która pokonała Benficę Lizbona 4:0.

Borussia Dortmund awansowała do ćwierćfinału. O szczegółach w relacji Waldemara Maszewskiego (IAR)
+

- To będzie trudne, ale mam niezachwianą wiarę, że możemy zagrać wielki mecz i wrócić do rywalizacji - mówił przed rewanżem z PSG trener Barcelony Luis Enrique. Jego drużyna w dwóch ostatnich meczach ligowych strzelała co najmniej pięć goli - 6:1 ze Sportingiem Gijon i 5:0 z Celtą Vigo.

Liga Mistrzów

W środę poprzeczka wisiała jednak znacznie wyżej. W historii Ligi Mistrzów (czyli od sezonu 1992/93) żadna drużyna nie odrobiła dotychczas czterech bramek straty z pierwszego spotkania.

Zabójcza końcówka "Dumy Katalonii"

Do 50. minuty wszystko układało się dla jego zespołu znakomicie. Katalończycy prowadzili już 3:0 po golach Luisa Suareza, samobójczym Layvina Kurzawy oraz Lionela Messiego z rzutu karnego (11. gol Argentyńczyka w obecnym sezonie LM). Kiedy jednak w 62. minucie bramkę dla PSG zdobył mocnym strzałem pod poprzeczkę Edinson Cavani, wydawało się, że to koniec marzeń mistrzów Hiszpanii. Na dodatek do 88. minuty wciąż prowadzili tylko 3:1...

Końcówka spotkania okazała się jednak popisem gospodarzy, którzy praktycznie nie opuszczali już połowy rywali. Między 88. i 90+1. minutą dwa trafienia zaliczył Neymar (drugie po strzale z kontrowersyjnego rzutu karnego), a w piątej minucie doliczonego czasu szóstego gola - na wagę awansu - zdobył sprytnym strzałem Sergi Roberto.

Chwilę przed tym trafieniem na boisko został wprowadzony pomocnik PSG Grzegorz Krychowiak.

Paryżanom nie udało się więc zrewanżować Katalończykom za niepowodzenia z przeszłości. Wiosną 2013 i 2015 roku odpadali w ćwierćfinale Ligi Mistrzów właśnie po rywalizacji z Barceloną. W sezonie 2014/15 grali z tym zespołem również w fazie grupowej - wówczas wygrali u siebie 3:2, a na wyjeździe ulegli 1:3.

Borussia Dortmund szybko pozbawiła rywali złudzeń

Łatwiejsze zadanie od Barcelony miała Borussia Dortmund, która w pierwszym meczu uległa Benfice w Lizbonie tylko 0:1. W rewanżu, w którym całe spotkanie w ekipie gospodarzy rozegrał Łukasz Piszczek (żółta kartka, asysta), zwyciężyli 4:0.

Trzy bramki zdobył lider klasyfikacji strzelców niemieckiej ekstraklasy Pierre-Emerick Aubameyang, a jedną Christian Pulisic, przy którego trafieniu - na 2:0 w 59. minucie - asystował właśnie obrońca reprezentacji Polski.

Już we wtorek awans do ćwierćfinału wywalczyły Bayern Monachium i broniący tytułu Real Madryt. Bawarczycy po raz drugi w ciągu niespełna miesiąca pokonali Arsenal Londyn 5:1, tym razem na wyjeździe. Jedną z bramek dla gości (na 1:1) zdobył w 55. minucie z rzutu karnego Robert Lewandowski. Chwilę wcześniej polski napastnik był faulowany, za co obrońca Arsenalu Laurent Koscielny zobaczył czerwoną kartkę. To siódma bramka polskiego napastnika w obecnej edycji LM, a 39. w historii występów w tych rozgrywkach.

Co ciekawe, jeszcze wcześniejsze spotkanie tych drużyn zakończyło się identycznym rezultatem. W listopadzie 2015 roku Bayern pokonał u siebie londyńczyków 5:1 w fazie grupowej LM.

"Kanonierzy" odpadli w 1/8 finału w siódmej kolejnej edycji Ligi Mistrzów.

W ćwierćfinale wystąpi Real. Obrońcy trofeum po raz drugi wygrali 3:1 z Napoli, tym razem we Włoszech. W 70. minucie na boisku w drużynie gospodarzy pojawił się Arkadiusz Milik, a pięć minut później dołączył do niego Piotr Zieliński.

Kto kolejnym ćwierćfinalistą Ligi Mistrzów?

Rewanże, podobnie jak pierwsze mecze 1/8 finału, odbywają się w czterech terminach. W następny wtorek, 14 marca, Juventus Turyn podejmie FC Porto (na wyjeździe mistrz Włoch wygrał 2:0), a Leicester City spróbuje odrobić niewielką stratę z pierwszego meczu z Sevillą (1:2). Do kadry angielskiego zespołu na mecze Ligi Mistrzów nie zgłoszono Bartosza Kapustki i Marcina Wasilewskiego.

Na zakończenie 1/8 finału, 15 marca, finalista poprzedniej edycji Atletico Madryt podejmie Bayer Leverkusen (na wyjeździe hiszpański zespół wygrał 4:2), natomiast AS Monaco zmierzy się z Manchesterem City. W Anglii lider francuskiej ekstraklasy przegrał po niesamowitym meczu 3:5. W rewanżu w ekipie Monaco zabraknie pauzującego za żółte kartki Kamila Glika.

Losowanie ćwierćfinałów zaplanowano na 17 marca w szwajcarskim Nyonie. Mecze tej fazy rozgrywek odbędą się 11/12 oraz 18/19 kwietnia, półfinały - 2/3 i 9/10 maja, a finał - 3 czerwca w walijskim Cardiff.

man, PAP

Wyniki:

Barcelona - PSG 6:1

Borussia - Benfica 4:0

RELACJA NA ŻYWO:

22.45 - KONIEC MECZU! PRZEJDZIE ON DO HISTORII. Barcelona odrobiła straty z pierwszego meczu (0:4) i zagra w ćwierćfinale

22.43 - COŚ NIESAMOWITEGO! Sergi Roberto w ostatnim ataku strzela szóstą bramkę

22.41 - Na boisku melduje się Grzegorz Krychowiak

22.40 - Sędzia doliczył pięć minut, zostały cztery

22.39 - Pewny strzał Neymara! 5:1 i Barcelona potrzebuje jeszcze tylko gola

22.38 - Niebywałe! Drugi rzut karny dla Barcelony

22.37 - Koniec meczu w Dortmundzie. Borussia z awansem, w Barcelonie jeszcze grają

22.36 - I to się zemściło. Neymar pięknym uderzeniem z rzutu wolnego strzela czawrtą bramkę

22.34 - Groźnie kontruje PSG. Di Maria mógł rozwiać wszelkie wątpliwości, ale przenosi piłkę nad poprzeczką

22.28 - Aubameyang pieczętuje awans Borussii. To siódmy gol Aubameyanga w siódmym meczu Ligi Mistrzów

22.22 - Messi wszedł w pole karne, ale uderza wyraźnie obok słupka

22.18 - Zostało 20 minut regulaminowego czasu gry. Barcelona potrzebuje trzech goli. Mission impossible?

22.14 - Po strzale Ardy Turana obrońca PSG wybija piłkę z pustej bramki

22.09 - I paryżanie dopięli swego! Cavani pięknym strzałem pokonuje Ter Stegena i stawia Barcelonę pod ścianą

22.07 - PSG ruszyło do przodu. Coraz goręcej pod bramką gospodarzy

22.04 - Borussia się rozkręciła. Aubameyang strzela na 3:0

22.02 - Gol też w Dortmundzie. Pulisić podcina piłkę nad bramkarzem i ta wpada do siatki. 2:0

22.00 - Ależ szczęście Barcelony! Cavani trafia w słupek

21.57 - Pewny strzał Messiego! Remontada coraz bliżej

21.56 - Neymar faulowany w polu karnym i będzie "jedenastka"!

21.50 - Ależ groźnie pod bramką Borussii. Piszczek w ostatniej chwili wybija strzał Cerviego i ratuje swój zespół przed stratą gola

21.48 - Czas na drugie połowy

21.36 - Pierwsze połowy za nami

21.27 - Barcelona podwyższa na 2:0! Kuriozalna sytuacja. Iniesta piętą zagrywa wzdłuż bramki, a Kurzawa pakuje piłkę do własnej bramki

21.21 - A w drugim meczu swoje sytuacje zaczyna stwarzać sobie Benfica

21.20 - PSG czeka na trzydziestym metrze od swojej bramki, na to co zrobią podopieczni Luisa Enrique

21.14 - W Dortmundzie tempo podkręca też BVB

21.09 - W Hiszpanii gospodarze dyktują warunki, ale to nie może dziwić

21.04 - Neymar huknął z dwudziestu metrów, piłka o centymetry minęła słupek

21.02 - Dobra okazja z rzutu wolnego, ale Messi przenosi piłkę nad bramką

20.59 - Groźnie teraz pod bramką "Dumy Katalonii", Mascherano zagrał ręką, ale to był przypadek i tak też uznał arbiter

20.57 - Borussia już odrobiła straty, Barcelona wściekle atakuje

20.50 - I strzela też Barcelona! Luis Suarez uszczęśliwia kibiców!

20.49 - Szybko zaczęła strzelanie Borussia. Po rzucie rożnym na dalszy słupek zgrał piłkę Pulisić i Aubameyang głową na 1:0

20.45 - ZACZYNAMY WIELKIE PIŁKARSKIE ŚWIĘTO

20.20 - No i mamy zestawienie na hit dnia. Grzegorz Krychowiak na ławce rezerwowych

20.10 - W takich składach zagrają Borussia i Benfica

20.00 - Ale przed jej lekceważeniem przestrzega były opiekun Pep Guardiola

Press Association/x-news

19.50 - Statystycy UEFA nie dają Barcelonie żadnych szans

Press Focus/x-news

19.40 - Messi i spółka imponują ostatnio skutecznością. W dwóch meczach ligowych wygrali 6:1 i 5:0

19.30 - Paryżanie są bardzo bliscy zrewanżowania się Katalończykom za niepowodzenia z przeszłości. Wiosną 2013 i 2015 roku odpadali w ćwierćfinale Ligi Mistrzów właśnie po rywalizacji z Barceloną. W sezonie 2014/15 grali z tym zespołem również w fazie grupowej - wówczas wygrali u siebie 3:2, a na wyjeździe ulegli 1:3

19.20 - W historii Ligi Mistrzów (czyli od sezonu 1992/93) żadna drużyna nie odrobiła czterech bramek straty z pierwszego meczu

- To będzie trudne, ale mam niezachwianą wiarę, że możemy zagrać wielki mecz i wrócić do rywalizacji - przyznał przed rewanżem trener "Dumy Katalonii" Luis Enrique

19.10 - Znacznie łatwiejsze zadanie czeka Borussię Dortmund. Zespół Łukasza Piszczka 14 lutego przegrał na wyjeździe z Benficą Lizbona 0:1. Oczy całej Europy będą jednak zwrócone na Camp Nou. Tam FC Barcelona postara się dokonać niemożliwego. Odrobić gigantyczne straty z Paryża, gdzie PSG (zawodnikiem tego klubu jest Grzegorz Krychowiak) wygrało aż 4:0

19.00 - Dwóch ćwierćfinalistów już namy. To Bayern Monachium i Real Madryt. W środę do tego grona dołączą kolejne dwie ekipy. Zapraszamy na relację NA ŻYWO