X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Sport

K2 dla Polaków. Krzysztof Wielicki będzie chciał "powstrzymać indywidualne zapędy niektórych kolegów"

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 21:45
Polscy himalaiści tuż po świętach Bożego Narodzenia ruszają do Karakorum. Ich celem będzie szczyt K2. Wyprawa to gigantyczne przedsięwzięcie, które można porównać do podróży w kosmos i lądowania na Księżycu. Z tą różnicą, że na Księżycu ktoś już był, a na szczyt K2 zimą nie dotarł jeszcze nikt. 
Krzysztof Wielicki
Krzysztof Wielicki Foto: PAP/Jacek Turczyk

- Kto nie próbuje ten nie wchodzi - stwierdził w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Krzysztof Wielicki, kierownik narodowej wyprawy na K2, która zimą 2018 roku podejmie próbę poskromienia drugiego co do wysokości (8611 m n.p.m.) szczytu Ziemi.

Artur Małek, zimowy zdobywca Broad Peak K2 to góra, która kolekcjonuje wspinaczy, tak jak wspinacze kolekcjonują góry. Jestem tego świadomy, bo prawie sam byłem skolekcjonowany. Ta góra rozdaje karty

Polacy na wyprawę wyruszą 29 grudnia 2017 roku, w składzie są Krzysztof Wielicki - kierownik wyprawy, Janusz Gołąb - kierownik sportowy, Jarosław Botor - ratownik medyczny, Dariusz Załuski - filmowiec oraz Adam Bielecki, Marcin Kaczkan, Artur Małek, Marek Chmielarski, Rafał Fronia, Piotr Tomala, Denis Urubko, Maciek Bedrejczuk i Piotr Snopczyński.

Krzysztof Wielicki to piąty człowiek w historii, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, czyli wszystkie 14 ośmiotysięczników, to bardzo więc doświadczony himalaista, ale także kierownik wielu wypraw. Podczas ekspedycji na K2 będzie najbardziej doświadczonym uczestnikiem. 

- Jeżeli chodzi o wspinanie nie będę grał pierwszych skrzypiec, gole będą strzelali inni - mówi Wielicki. - Ale mam nadzieję, że uda mi się powstrzymać indywidualne zapędy niektórych kolegów. Dzięki temu, że zespół jest większy, są i starsi i młodsi, mamy duże szanse - dodaje himalaista.

Czytaj więcej
Szczyt K2 1200 f.jpg
K2 dla Polaków, ale nie dla Polek. Zanim wspinacze wyruszyli w Himalaje, lawina zeszła w Lądku Zdrój

Po poprzedniej wyprawie zimowej na Broad Peak w 2013 roku - szczyt wówczas zdobyli Adam Bielecki, Artur Małek, Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski, ale ostatni dwaj wspinacze niestety na zawsze zostali na górze, polscy himalaiści wyciągnęli wnioski. - Teraz bezwzględnie każdy będzie musiał mieć otwarte radio, bo to jest element bezpieczeństwa - podkreśla Wielicki.

Dla doświadczonego wspinacza celem jest zdobycie K2, ale nie za wszelką cenę. - Ludziom trzeba wpoić, że nie jest ważne kto wejdzie. Ważne jest, że szczyt zostanie zdobyty. Niestety dziś jest trudno o ten element sprzed trzydziestu lat, gdzie na wyprawie Andrzeja Zawady ważne było, żeby jeden człowiek wszedł. Teraz wielu kolegów mówi "jakie my, jacy Polacy, ja". Przykładem są te doświadczenia z Broad Peaku, gdzie pierwszy zespół wchodzi (pierwsi na szczycie byli Bielecki i Małek - przyp. red.), to drugi powinien wrócić, zejść, bo szczyt został już zdobyty. Jednak drugi zespól mówi "nie, my wchodzimy jeszcze" - wyjaśnia legendarny himalaista.      

Krzysztof Wielicki o celu, obawach, zespole tuż przed wielką próbą jaką już za moment podejmą Polacy - próbą zdobycia zimą K2.  

PolskieRadio.pl

Wielicki, choć zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczników zawsze podkreśla, że najwięcej problemów sprawiło mu właśnie K2. Na szczyt wszedł w 1996 roku, była to czwarta jego próba. Na K2 był tęz w sezonie 1987/88 - jako uczestnik zimowej wyprawy, którą organizował Andrzej Zawada. Na przełomie 2002/2003 w Karakorum sam poprowadził grupę - w wyprawie brali udział m.in. Denis Urubko i Marcin Kaczkan, którzy także teraz, w 2018 zaatakują K2.

K2, najwyższy szczyt Karakorum, góra, o której mówi się najtrudniejszy "przeciwnik" z jakim przyszło się mierzyć wspinaczom w warunkach zimowych. W 2018 roku Polacy podejmą - trzecią w historii himalaizmu - próbę pokonania K2 zimą.

K2 było atakowane w 1987/1988 roku przez międzynarodową wyprawę Andrzeja Zawady, w 2003 przez wyprawę Krzysztofa Wielickiego i w 2012 roku przez himalaistów rosyjskich. 

Czytaj więcej
adam Bielecki 1200 F.jpg
Himalaiści szlifują formę na szczyt - K2 czeka zimą. Siłownia niczym groźny serak?

Jeżeli polscy himalaiści odniosą na K2 sukces, zakończą erę zimowej eksploracji ośmiotysięczników, której początek miał miejsce 37 lat temu - 17 lutego 1980 roku Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki stanęli na szczycie najwyższej góry ziemi Mount Everestu (8848 m n.p.m.), jak się później okazało wyprawa pod wodzą Andrzeja Zawady była początkiem złotej ery polskiego himalaizmu.

Zimowa próba zdobycia K2 będzie jedną z największych ekspedycji wysokogórskich w historii Polski, dającą szansę Polakom na największe, globalne osiągnięcie w dziejach światowego himalaizmu. Polski Związek Alpinizmu od Ministerstwa Sportu i Turystyki pozyskał na wyprawę wsparcie w wysokości 1 000 000 zł.

Z Krzysztofem Wielickim rozmawiała Aneta Hołówek, PolskieRadio.pl  


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

K2 dla Polaków zimą. Adam Bielecki: kluczowa w zdobywaniu K2 będzie szybkość

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 12:52
- Poza wnętrzem wulkanu, czy dnem Rowu Mariańskiego wierzchołek K2 zimą jest najbardziej nieprzyjaznym miejscem na świecie - mówi himalaista Adam Bielecki, który znalazł się w składzie narodowej wyprawy na niezdobyty dotąd zimą szczyt K2. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

K2 dla Polaków. Ta góra kolekcjonuje wspinaczy, tak jak wspinacze kolekcjonują góry

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 14:15
- Kto nie próbuje ten nie wchodzi - stwierdził w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Krzysztof Wielicki, kierownik narodowej wyprawy na K2, która zimą 2018 roku podejmię próbę poskromienia drugiego co do wysokości (8611 m n.p.m.) szczytu Ziemi. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Baby" nie potrafią się wspinać? Wanda Rutkiewicz wchodząc na Mount Everest zirytowała kolegów po fachu

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 07:30
- Nagle do świadomości ludzi dostała się wiadomość, że Polka weszła na Mount Everest. Może dodałam ducha tym, którym go brakowało - komentowała swój sukces Wanda Rutkiewicz, pionierka himalaizmu, która 16 października 1978 jako pierwsza Europejka i trzecia kobieta na świecie zdobyła najwyższy szczyt Ziemi – Mount Everest (8848 m n.p.m.). Mija 40 lat od tego wydarzenia. 
rozwiń zwiń