more_horiz
Sport

Krzysztof Wielicki wyróżniony. Legenda polskiego himalaizmu z Nagrodą Księżnej Asturii

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 11:03
Wybitni himalaiści Krzysztof Wielicki i Włoch Reinhold Meissner zostali laureatami Nagrody Księżniczki Asturii w kategorii "sport". Wielicki jest pierwszym Polakiem uhonorowanym tą nagrodą w dziedzinie sportu. 
Krzysztof Wielicki
Krzysztof Wielicki Foto: PAP/Leszek Szymański

Po raz pierwszy prestiżowe nagrody rozdano w 1981 roku. Fundacja Księcia Asturii przyznaje je osobom oraz organizacjom z całego świata za wybitne osiągnięcia z dziedziny nauk ścisłych, humanistycznych oraz spraw publicznych. Nagroda, której wręczenie odbywa się w Oviedo, cieszy się na Półwyspie Iberyjskim niemałą estymą i czasem bywa nazywana "hiszpańskim Noblem". 

Osoby związane ze sportem wyróżniane są od 1987 roku. W przeszłości laureatami byli m.in. tyczkarz Siergiej Bubka, tenisista Rafael Nadal oraz piłkarz Iker Casillas. W ubiegłym roku nagroda przypadła reprezentacji Nowej Zelandii w rugby, która dwukrotnie z rzędu (2011,2015) zwyciężała w Pucharze Świata - najbardziej prestiżowych międzynarodowych rozgrywkach w tym sporcie. 

Polak i Włoch są natomiast pierwszymi himalaistami, jacy otrzymali to wyróżnienie. Meissner był pierwszym człowiekiem, któremu udało zdobyć się Koronę Himalajów i Karakorum - czyli zaliczyć wejścia na wszystkie czternaście ośmiotysięczników. Uczynił to w 1986 roku. 

Wielicki to kolejna legenda himalaizmu. Polak przeszedł do historii w 1980 roku, gdy, wspólnie z Leszkiem Cichym, jako pierwsi w historii zdobyli zimą najwyższy szczyt świata - Mount Everest. 68-letni himalaista jest wśród 35 osób, które dotarły na szczyt wszystkich ośmiotysięczników. Do prestiżowego grona dołączył w 1996 roku, jako piąty w historii. Oprócz Mount Everest, jako pierwszy zaliczył zimowe wejścia na Kangczendzongę w 1986 roku (z Jerzym Kukuczką) i Lhotse w 1988 roku (samotnie). 

Wielicki nie jest pierwszym obywatelem Polski, który otrzymał asturyjskie wyróżnienie. Przed rokiem został nim uhonorowany pisarz Adam Zagajewski, a w przeszłości lauretami byli także kompozytor Krzysztof Penderecki oraz Ryszard Kapuściński i Zygmunt Bauman w dziedzinie "Komunikacja i działania na rzecz ludzkości". 

pm, PAP, wspinanie.pl 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

K2 dla Polaków: ostatnie dni w bazie. "Znosimy i pakujemy sprzęt"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 18:42
- Znosimy i pakujemy sprzęt, a najważniejsze, że wszyscy uczestnicy są zdrowi i w znakomitej formie - poinformował lekarz i ratownik TOPR Przemysław Guła, który 24 lutego dołączył do uczestników narodowej wyprawy na niezdobyty zimą szczyt w Karakorum K2 (8611 m).
rozwiń zwiń