more_horiz
Sport

Liga Siatkówki Kobiet: Trefl Proxima Kraków zakończyła działalność. Ostra reakcja miasta

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2018 14:01
- Łukasz Kadela szukał jedynie pretekstu do wycofania się z profesjonalnej siatkówki – napisano w oświadczeniu władz Gminy Miejskiej Kraków i Zarządu Infrastruktury Sportowej w odpowiedzi na decyzję prezesa Trefla Proximy o rezygnacji drużyny z gry w ekstraklasie siatkarek.
Zawodniczki Trefla Proximy Kraków
Zawodniczki Trefla Proximy Kraków Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

W piątek Kadela, w podpisanym przez siebie oświadczeniu, winę za decyzję o wygaszeniu działalności klubu zrzucił na władze Krakowa i Zarządu Infrastruktury Sportowej, które – jego zdaniem – uniemożliwiły wynajęcie hali, w której można byłoby organizować mecze i treningi.

W zeszłym roku, po 14 latach przerwy, kibice w stolicy Małopolski mogli oglądać rywalizację na najwyższym poziomie rozgrywkowym siatkarek. Stało się tak, po połączeniu dwóch klubów – Trefla Sopot i Proximy Kraków. 

Władze miasta starały się pomóc nowej drużynie. Kosztem 5 milionów 550 tysięcy złotych przeprowadzono remont Hali Sportowo-Widowiskowej "Suche Stawy". Tam właśnie swoje mecze rozgrywały siatkarki Trefla Proximy, które zakończyły sezon na szóstym miejscu.

W nowym sezonie prezes Kadela chciał przenieść siedzibę klubu do nowo wybudowanej Hali 100-lecia Cracovii 1906, która jest jednocześnie Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych. Zdaniem Kadeli, ten obiekt położony w centrum Krakowa w pobliżu Błoń, lepiej nadawałby się do rozwoju klubu niż ulokowana na peryferiach Nowej Huty hala "Suche Stawy", gdzie pojawiało się niewielu kibiców. Rozmowy w sprawie przeprowadzki zakończyły się niepowodzeniem. 

- Przystosowanie hali 100-lecia Cracovii do wymogów Ligi Siatkówki Kobiet kosztowałoby około 1,5 mln złotych. Mając na względzie, że hala została oddana do użytkowania w kwietniu 2018 r., przeprowadzenie powyższych prac adaptacyjnych mogłoby skutkować utratą udzielonych przez generalnego wykonawcę gwarancji oraz ograniczeniem dostępności hali dla osób niepełnosprawnych – napisano w oświadczeniu GMK i ZIS, w którym odrzuciły także swoją odpowiedzialność za upadek klubu.

- Prezes Kadela szukał jedynie pretekstu do wycofania się z profesjonalnej siatkówki, nie miał odwagi podać prawdziwych przyczyn tej rejterady, którymi prawdopodobnie były problemy finansowe i organizacyjne klubu - dodano.

Zwracając się o pomoc do GMK, właściciele Trefla Proximy zapewniali, że mają pomysł na nowoczesne zarządzanie i dynamiczny rozwój klubu oraz ambitne plany sportowe, nie wyłączając występów na arenie międzynarodowej. Tymczasem, realizacja tej strategii ograniczała się w praktyce do mnożenia oczekiwań i żądań wobec GMK – napisano.

Trefl Proxima to drugi małopolski zespół siatkarek, który zaprzestał działalności. Po zakończeniu sezonu licencję na grę w ekstraklasie Muszynianka Muszyna sprzedała Radomce Radom.

(mb)

Zobacz więcej na temat: SPORT Siatkówka
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem