X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Lato z Radiem 2020

"Lato z Radiem" w Tarnowskich Górach

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 12:00
Odwiedziliśmy - wraz ze Sławą Bieńczycką - m.in. Zabytkową Kopalnię Srebra i Sztolnię Czarnego Pstrąga, które w 2017 roku zostały wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jak dziś wygląda majstersztyk podziemnej inżynierii górniczej? Co łączy szyby Anioł, Żmija i Szczęść Boże? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Mirek Hejnicki/shutteerstock.com

Tarnowskie Góry zawdzięczają swoje istnienie bogactwom ziemi: rudom ołowiu, srebra, cynku i żelaza. Legenda mówi, że pierwszą bryłę kruszcu srebronośnego wyorał chłop Jan Rybka ok. 1490 roku. Wówczas zaczęli przybywać tu osadnicy, zbudowano pierwsze osady górnicze. Na gruntach wsi Tarnowice powstały "gory", czyli - po staropolsku - kopalnie, stąd nazwa miasta Tarnowskie Góry.

Ówczesny właściciel tych ziem Jan II Dobry, książę opolski, oraz margrabia Jerzy Hohenzollern von Ansbach w 1526 roku nadali powstającemu miastu przywilej wspierający górnictwo tj. akt wolności górniczej. W tym samym roku - prawdopodobnie - "gród gwarków" otrzymał prawa miejskie, a w dwa lata później ogłoszony został tzw. Ordunek gorny.

W 1529 roku powstał w mieście Urząd Górniczy. Był to okres szybkiego rozwoju górnictwa rud srebronośnych oraz miasta, w którym równie intensywnie rozwijały się handel i rzemiosło. Wtedy też wybudowano wiele do dziś istniejących kamienic. W połowie XVI wieku Tarnowskie Góry były nie tylko największym ośrodkiem górnictwa kruszcowego na Górnym Śląsku, ale także jednym z największych w Europie.

Dnia 25 lipca 1562 roku Jerzy Fryderyk von Ansbach nadał Tarnowskim Górom herb oraz potwierdził wszystkie przywileje, które do tej pory zostały nadane miastu. - Tarnowskie Góry to jest magia - powiedziała w audycji "Lato z Radiem" przewodnik Teresa Szydłowska i opowiedziała więcej o historii miasta.

Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga

Na terenie Tarnowskich Gór w sumie jest ok. 20 tys. szybów. - Przeogromna liczba. One zostały wydrążone w ciągu stu lat, od 1529 do 1632 roku - wyjaśnił w radiowej Jedynce przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej Zbigniew Pawlak. Niektóre zostały zasypane, inne są ciągle otwarte, a część można zwiedzać.

Zwiedzanie Kopalni Srebra rozpoczyna się w budynku nadszybia kopalni, gdzie znajduje się centrum edukacji o tarnogórskim górnictwie kruszców srebra, ołowiu i cynku. Można zapoznać się tu m.in. z metodami wydobycia metali oraz odwadniania podziemi. Następnie turyści wsiadają do górniczej windy i poprzez szyb Anioł zjeżdżają na głębokość 40,5 m. Tu rozpoczyna się podróż przez podziemia wpisane w lipcu 2017 roku na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

Szlak dla turystów liczy 1740 m (to tylko część kompleksu, który powstawał od 1784 roku). Na trasie można obejrzeć wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe i potężne komory powstałe na przełomie XVIII i XIX wieku. Labirynt korytarzy to pozostałość po działającej do 1913 roku królewskiej kopalni kruszców Fryderyk. Atrakcją trasy jest przepływ łodziami kursującymi między przystaniami zlokalizowanymi przy szybach Szczęść Boże i Żmija.

Zabytkowa Kopalnia Srebra. Profil: Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej


Na terenie Parku w Reptach i Dolinie Dramy można znaleźć dwa okrągłe budynki - szyb Sylwester i szyb Ewa. Wewnątrz każdego z nich znajduje się wejście prowadzące do podziemnych przystani dla łodzi, którymi turyści przemierzają 600-metrowy odcinek Sztolni Czarnego Pstrąga. W trakcie "rejsu" można podziwiać ociosy skał, na których widoczne są pionowe rowki, czyli ślady otworów strzałowych. Do budowy obiektu wykorzystywano bowiem proch czarny.

Łodzie przepływają przez cztery murowane bramy (Pamięci, Odważnych, Szczęśliwych i Leniwych). Każda z nich skrywa tajemnice związane z budową tego arcydzieła podziemnej hydrotechniki. W migotliwym świetle wprawne oko może dostrzec pływające pstrągi. - Wydają się być czarne, stąd też przyjęła się nazwa – Sztolnia Czarnego Pstrąga, która funkcjonuje po dzień dzisiejszy - wskazał przewodnik Sebastian Orlicki.

Sztolnia Czarnego Pstrąga. Profil: Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej

W "Lecie z Radiem" odwiedziliśmy także Skansen Maszyn Parowych. Rozruch skansenu nastąpił w 1976 roku dzięki staraniom Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Jego lokalizacja nawiązuje do historii tarnogórskiego górnictwa, którego decydującym elementem dynamicznego rozwoju od końca XVIII było wprowadzenie nowoczesnej jak na owe czasy techniki parowej.

. .

Skansen Maszyn Parowych. Fot. Pecold/shutterstock.com

***

Lato z Radiem 2020

Dziennikarze radiowej Jedynki, jak co roku, wyruszają w Polskę, by od poniedziałku do soboty, do końca sierpnia, odwiedzać najciekawsze turystycznie, historycznie i kulturowo miejsca w całym kraju.

To, które miejsca znajdą się na mapie reporterskich wyjazdów, zależeć będzie od… Słuchaczy, biorących udział w plebiscycie Turystyczna Lista Przebojów PL! TLP powstaje dzięki Państwu.

Czekamy na zgłoszenia interesujących miejsc w Państwa regionach i pomysłów na spędzanie czasu wolnego dla całych rodzin! Zdjęcia i filmiki pięknych, nieodkrytych dotąd miejsc można przesyłać za pośrednictwem internetowego formularza na stronie turystycznego plebiscytu.

Relacje reporterskie z wyjazdów w wybrane regiony Polski można śledzić na antenie radiowej Jedynki, pod adresem latozradiem.pl oraz w mediach społecznościowych Polskiego Radia.

. 

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem 

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Goście: Teresa Szydłowska (przewodnik), Sebastian Orlicki (przewodnik), Zbigniew Pawlak (przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej), Stanisław Karcz (wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, koordynator ruchu turystycznego), Jerzy Cieśliński (Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, koordynator ds. światowego dziedzictwa UNESCO), Agnieszka Kroczek (Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej)

Data emisji: 18.07.2020 r.

Godzina emisji: 9.00-12.00

Jedynka/tarnowskiegory.pl/kopalniasrebra.pl/sztolniapstraga.pl/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Lato z Radiem". Bierzemy pod lupę znaczki pocztowe

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 12:05
- Znaczek pocztowy pełni niezwykle ważną funkcję. Jest nie tylko pięknym przedmiotem, obiektem kolekcjonerstwa przez filatelistów, dowodem na uiszczenie opłaty za usługi pocztowe, ale także pełni ważną funkcję w promowaniu polskiego dziedzictwa narodowego, naszej kultury. Jest naszym małym ambasadorem, który dociera do najdalszych zakątków świata - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Agnieszka Trząskowska, ekspert ds. filatelistyki zagranicznej w Poczcie Polskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lato z Radiem" na tropie śląskich smaków w Kole Gospodyń Wiejskich

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 12:00
Jak smakuje kopa ornontowicka – lokalny deser wpisany na listę certyfikowanych produktów regionalnych? W czym tkwi tajemnica idealnych śląskich rolad? O tym opowiedziały w Programie 1 Polskiego Radia panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Ornontowic koło Mikołowa na Śląsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miejsce z Turystycznej Listy Przebojów: "Lato z Radiem" w Muzeum Zamkowym w Malborku

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 12:58
Był największą ceglaną twierdzą w Europie, symbolem potęgi jednego z najbogatszych i najlepiej zorganizowanych państw średniowiecza, jego stolicą i rezydencją wielkich mistrzów. 5 sierpnia 1460 roku wojska polskie odbiły Malbork z rąk krzyżackich. W rocznicę zwycięstwa nad Zakonem Krzyżackim w 1410 roku Roman Czejarek odwiedził Muzeum Zamkowe w Malborku. 
rozwiń zwiń