more_horiz
JAZZ.PL

Koncert w ramach cyklu Jazz.PL: Piotr Wojtasik Quintet [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 11:17
Piotr Wojtasik - wirtuoz trąbki, znakomity improwizator i kompozytor, od przeszło 30 lat przemawia własnym, niepowtarzalnym, muzycznym językiem. Nagrywał i koncertował w większości krajów Europy, w Maroku, Izraelu, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Japonii i Indiach. Tym razem wystąpił wraz z zespołem w cyklu Jazz.PL. 
Piotr Wojtasik z zespołem podczas koncertu w Dwójce
Piotr Wojtasik z zespołem podczas koncertu w DwójceFoto: Cezary Piwowarski/PR

ZOBACZ WIDEO

[YouTube Dwójki]


W latach 80. i 90. Piotr Wojtasik reprezentował nurt nowoczesnego bopu, który obecnie przyjął formę bardziej indywidualną, opartą w części na jazzie modalnym z niewielkimi elementami free i muzyki etnicznej.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Jazz.PL >>>

Piotr Wojtasik stale współpracuje z takimi muzykami jak: John Betsch, Joris Teepe, Viktor Tóth, Steven McCraven, Nicolas Simion, Michał Barański, Michał Miśkiewicz, Michał Tokaj. Od lat zapraszany jest do współpracy przez legendarnego saksofonistę Billy’ego Harpera. Brał udział w licznych projektach specjalnych z udziałem gigantów światowego jazzu, takich jak: Kenny Garrett, Joe Lovano czy Archie Shepp.


Piotr Wojtasik Quintet w cyklu Jazz.PL
Piotr Wojtasik Quintet 1200.JPG
Piotr Wojtasik Quintet w cyklu Jazz.PL - ZOBACZ GALERIĘ

Równocześnie występował jako sideman w innych zespołach, w skład których wchodzili muzycy takiej rangi, jak: Victor Lewis, George Cables, Kirk Lightsey czy Joe LaBarbera. Jest jednym z niewielu polskich muzyków, którzy są cyklicznie zapraszani do międzynarodowych projektów, takich jak: Michel Donato Quintet czy European Jazz Ensemble. Gościnnie wziął udział w nagraniu ponad kilkudziesięciu albumów. Na swoim koncie ma 12 autorskich płyt, które zdobyły wysokie uznanie wśród krytyków i melomanów. Albumy "Circle" oraz "Hope" otrzymały prestiżową nagrodę polskiej branży muzycznej – Fryderyka. Pozostałe, w większości, były do niej nominowane. Sam Wojtasik otrzymał dwa Fryderyki w 2008 roku w kategorii Muzyk Jazzowy Roku oraz jako autor Najlepszej Jazzowej Płyty Roku, właśnie za album "Circle". Wielokrotnie zwyciężał w rankingu Jazz Top magazynu Jazz Forum.

W Dwójce zespół wystąpił w składzie:

Piotr Wojtasik - trąbka

Marcin Kaletka - saksofon

Michał Tokaj - fortepian

Sławomir Kurkiewicz - kontrabas

Łukasz Żyta - perkusja

Koncert poprowadził Piotr Metz.

***

Na audycję z cyklu "Jazz.PL" zapraszaliśmy w piątek (17.06).

Zobacz więcej na temat: Jazz