more_horiz
Euro 2020

Euro 2020. Niemcy - Węgry. Stadion w kolorach LGBT? "Mecz może stać się ideologiczną wojną"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 10:34
Środowy mecz Niemiec z Węgrami może zmienić się w demonstrację wsparcia dla środowisk LGBT. Burmistrz Monachium wystąpił do UEFA o pozwolenie na podświetlenie stadionu, na którym dobędzie się mecz w kolorach tęczy. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/LightField Studios/@eborbath

baner grafika serwis Euro bez-Milika 1200 f.jpg
Euro 2020 - SERWIS SPECJALNY

W środę o godzinie 21.00 na stadionie w Monachium odbędzie się mecz Niemcy-Węgry w ramach Euro 2020.

Wszystko wskazuje na to, że w czasie spotkania nastąpi demonstracja wsparcia dla środowisk LGBT. Burmistrz miasta zaapelował do UEFA o pozwolenie na podświetlenie stadionu Allianz Arena w kolorach tęczy. Proponował też wywieszenie flag LGBT w całym Monachium.

"Niemcy chcą w ten sposób okazać wsparcie środowiskom LGBT, a przy okazji zdenerwować Węgrów. Wiele więc wskazuje na to, że starcie Niemców z Węgrami będzie nie tylko meczem o trzy punkty i awans do fazy pucharowej, ale stanie się po prostu ideologiczną wojną" – skomentował sprawę "Przegląd Sportowy".

UEFA opowiada się zdecydowanie po stronie apolityczności piłkarskich rozgrywek. Na stadionach zakazane są banery wspierające różne ugrupowania, a także oprawy upamiętniające wydarzenia historyczne. Nie znamy jeszcze decyzji UEFA w sprawie meczu w Monachium.

Niemiecki piłkarz z tęczową opaską

Wcześniej na gest wsparcia wobec grup LGBT zdecydował się bramkarz reprezentacji Niemiec Manuel Neuer. Piłkarz gra od pewnego czasu w opasce kapitańskiej w tęczowych barwach. Wystąpił w niej podczas dwóch pierwszych spotkań Euro 2020.

UEFA wszczęła postępowanie w tej sprawie, jednak Niemiecki Związek Piłki Nożnej poinformował, że zostało ono wstrzymane. "W liście opaska została oceniona jako symbol różnorodności, użyty w słusznej sprawie" – zaznaczyło DFB.

Czerwiec jest "Miesiącem Dumy" dla środowisk LGBT+. W tym czasie powszechne są wyrazy wsparcia dla lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych.

Czytaj także:

tvp.info/kp